BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyolcmilliárd is kevés

Annak ellenére, hogy Tarlós István, Budapest főpolgármestere korábban azt nyilatkozta, hogy 2010 óta ezerrel nőtt a hajléktalan-szálláshelyek száma, a Város Mindenkié szervezet közlése szerint még mindig kritikán aluli állapotok uralkodnak a fővárosi hajléktalanszállókon.

Sebály Bernadett, a Város Mindenkié sajtóreferense lapunknak elmondta, hogy „ legtöbbször lépcsőfordulók alatt, ágyak mellett, matracokon fekszenek a szállásokon a hajléktalanok, így zsúfoltság és helyhiány jellemzi még mindig a budapesti hajléktalanszállókat.”

Ugyanakkor a szálláshelyek bővítése 2013 októberétől még sürgetőbbé vált, hiszen a Fővárosi Közgyűlés elfogadta azt a rendeletet, ami jogellenesnek minősíti az életvitelszerű tartózkodást számos közterületen, mint például világörökségi és köznevelési területeken, állomásokon és megállókban is. Ezért azok is kénytelenek szállásra menni, akik korábban nem voltak hajlandóak erre. 

A Város Mindenkié szervezet által összegyűjtött adatok szerint 2013 novembere óta 75 embert állítottak elő azért mert életvitelszerűen köztereken élték mindennapjaikat. Az adatokból kiderült, hogy a legtöbb hajléktalant az V. kerületből állították elő. Sebály Bernadett lapunknak kiemelte, februárban a budaörsi úti hajléktalan embereket előállító intézet előtt tüntettek, mert a kormány csak annak az intézménynek a fenntartására különített el közel 20 millió forintot.

A Magyar Szociális Fórum friss adatai szerint 2013 ősze és 2014. február 13. között 112 embert ért fagyhalál az országban. Annak ellenére, hogy sok szervezet segít a legnehezebb időszakokban.  

Ételosztás a rászorulóknak

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat úgynevezett „teajáratot” működtetett. A szervezet 2013. november 1-je óta a budapesti Etele tér közelében forró teát és naponta 200 szendvicset osztott szét hajléktalan embereknek. Ez év március 14-e volt az utolsó nap, amikor a Szeretetszolgálat ételt osztott a rászorulóknak.

A teajárat általában párizsis zsömlét vitt, amit minden nap középiskolások készítettek el önkéntes szolgálatuk során. A legtöbb napon ők is osztják ki a hajléktalan emberek között - közölte lapunkkal Romhányi Tamás, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs vezetője.

A Széll Kálmán téri nappali melegedőben hétfőtől szombatig napi 400 adag vajas, vagy zsíros kenyér fogyott el. A szállókon az esti órákban péksüteményeket kapnak a lakók, amit pékségek, üzletek ajánlanak fel, az aznap este megmaradt, eladatlan termékekből. A meleg ételt biztosító III. Miklós utcai szállón paprikás krumpli, tésztás étel, a Batthyány téri ételosztásokon paprikás krumpli, székelykáposzta és babgulyás volt a menü. 

A téli krízisidőszakban négy alkalommal osztottak nagy mennyiségű meleg ételt a Szeretetszolgálat Batthyány téri központjának udvarán. Mind a négy napon 1000-1000 adag, összesen 4 ezer adag meleg ételt osztott a Szeretetszolgálat, az ételosztásokra a hajléktalan emberek mellett más rászorulók (nyugdíjasok, gyermekes családok) is elmentek.

A Szeretetszolgálat diszpécserközpontja a november-február közötti időszakban 1694 hívást fogadott, melyből 615 volt a bajban lévő hajléktalan emberekkel kapcsolatos bejelentés. A Batthyány téren található Egészségügyi Centrum, amely a hajléktalanok háziorvosi rendelőjeként működik, éves szinten 1100-1200 esetet lát el. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat tüdőszűrő busza, amely egyedüliként végez mozgó tüdőszűrést országszerte, 700 hajléktalan ember szűrővizsgálatát látja el havonta.

Állami támogatás

A szállást nyújtó helyek mellett országosan napi 7325 férőhellyel működnek nappali melegedők - tudta meg lapunk az Emberi Erőforrások Minisztériumától. Az utcai szolgálatok megközelítőleg 3000 utcán élővel tartanak kapcsolatot. A felsorolt számok az adott szolgáltatás igénybevételére vonatkoznak, ezért nagy átfedéseket tartalmaznak az igénybevevő személyek tekintetében.

A hajléktalan-ellátás éves központi költségvetési ráfordítása megközelítőleg 8,120 milliárd forint.
A hajléktalan emberek ellátását az éves működésen túl kiegészítő források is támogatják, amelyek zömmel pályázati úton jutnak el a szolgáltatókhoz, vagy bizonyos egyedi programokban való részvételen keresztül. A pályázatokat a Hajléktalanokért Közalapítvány írta ki. A kiegészítő forrásként 2013-ban összesen 373 millió forint állt rendelkezésre. 

A források felhasználása időszakosan változik, a finanszírozás módja pedig a szolgáltatás típusától függően eltérő. Ebből kifolyólag a különböző hónapokban körülbelül egyenlő arányú finanszírozás érvényesül.

A rendelkezésre álló szállások és a nappali melegedők kihasználtsága az idei, illetve az előző évi téli időszakban megközelítőleg azonosan alakult. Az otthontalanok számát a nyújtott szolgáltatások számára vonatkozó adatok alapján nem lehet pontosan meghatározni - mondta lapunknak az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A XI. kerületi szabálysértési irodát azért nyitották meg, hogy előállítsák azokat a hajléktalanokat, akikkel szemben eljárást indítottak, mert életvitelszerűen közterületen tartózkodtak. Sebály Bernadett lapunknak megjegyezte, februárban a szervezet több aktivistájával az épület előtt tüntettek, mivel a kormány csak ennek az intézménynek a működésére 20 millió forintot különített el.

A Város Mindenkié összegezte a közterületi hajléktalanság miatt indított szabálysértési eljárások számát, amiből kiderül, hogy 2013. október 15. és január 31. között 75 eljárást indítottak hajléktalanok ellen. Az adatok alapján elmondható, hogy a legtöbb hajléktalant az V. kerületből állították elő. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.