0:27
Az EP legfrissebb becslése nagyobb előnyt mutat a jobboldal számára. Az új prognózi szerint az EPP 212 képviselőt szerezhetett a 28 országra kiterjedő voksoláson, míg a baloldali S&D szövetség 185-öt (az első becslés 193, az alig egy héttel ezelőtti utolsó közvélemény-kutatás 201 mandátumot jósolt a második legnagyobb frakciónak). A harmadik helyre befutó liberálisok (ALDE) 71 helyet szerezhetett, míg a zöldek 55-öt. Nyomukban a szélsőbal GUE/NGL 45 hellyel, csaknem 150 képviselő pedig a szélsőjobb, az euroszkeptikus és EU-ellenes nézeteket valló politikus.
00:11
A balközép Demokrata Párt (PD) győzött Olaszországban. A párthoz tartozik a jelenlegi kormányfő, Matteo Renzi is, vagyis a baloldal nem protestszavazatokkal tudott nyerni, inkább a Renzinek megelőlegezett bizalom tükröződik az EP-voksolás eredményében is. Az első eredmények szerint a PD 29,5-33,5 százalékos eredményt érhetett el az este 11 órakor záródó szavazáson. A pártot Beppe Grillo humorista pártja, az M5S követi. Grillo a kampányban azt ígérte, hogy az Öt Csillag Mozgalom szerzi a legtöbb mandátumot – ehhez képest 25-29 százalékos támogatottságot tudhat maga mögött. A választásokról kizárt Silvio Berlusconi volt kormányfő pártja, a Forza Italia lett a harmadik a voksok 16,5-20 százalékával.
0:05
Egy olyan pártot választottak a DK szavazói, amely az Európai Egyesült Államok legelkötelezettebb híve - mondta Gyurcsány Ferenc. Patrióták vagyunk európaiként és magyarként - fogalmazott. A DK a legádázabb ellenfele az orbáni önkénynek, a mostani választás megerősítette őket abban, hogy ezt folytatni kell - közölte.
23:56
Sokat kellett várni, de csak kiállt Mesterházy Attila is a nyilvánosság elé. "Nagyon sajnáljuk azt, hogy ilyen alacsony volt a részvétel" - mondta az MSZP elnöke.
"Rosszabbul szerepelt az MSZP, mint ahogy azt mi magunk vártuk" - fogalmazott. "Ez biztosan új leckét fog adni a Magyar Szocialista Pártnak" szerinte. Konzekvenciákat is le kell vonni az elemzések után, ebből egyet meg lehetett tenni már ma: az MSZP elnöksége testületileg felajánlja a lemondását.
23:26
Nagy siker ez egy ilyen fiatal politikai erő számára - értékelte Bajnai Gordon az Együtt-PM eredményét. Ezek az eredmények teljesítették célkitűzéseinket - fogalmazott. Ezzel szerinte felhatalmazást kaptak két célra, amit kértek: a képviselőjük minden esetben a magyar érdekekért fog kiállni, akár a magyar kormánnyal szemben is. A másik cél hosszabb távú: új arcokkal, új politizálással kell küzdeni azért, hogy amikor majd összeomlik a fenntarthatatlan Orbán-rendszer, akkor egy jó, demokratikus csoport legyen az alternatíva, ne a szélsőjobb.
Az önkormányzati választáson önállóan indul az Együtt-PM, a választási pártszövetséget pedig átalakítják egy tartósan működő, az új politizálást jelentő erővé - közölte.
Sok nagyvárosban, és Budapest több kerületében is második lett az Együtt-PM. Azon fogunk dolgozni, hogy ebből egyre több első hely legyen - ígérte.
23:20
Ez egy fontos lépcső, amit ma megugrottunk - kommentált Schiffer András az LMP ünneplésén. Az LMP azért fog politizálni, hogy az európai politika se legyen kiszolgáltatva különböző nagyvállalati, nagyhatalmi lobbicsoportoknak - ígérte.
23:18
"Ma megérkezett munkánk gyümölcse. Legyünk mi Magyarország második legerősebb pártja, ez a cél ma sikerült" - mondta Vona Gábor, a Jobbik elnöke. "Nem volt egyszerű, mert ebben a választási kampányban példátlan, aljas támadásoknak voltunk kitéve a Fidesz és az MSZP által. Melyeknek célja az volt, hogy megroppantsák a Jobbikot. Nem sikerült. A Jobbik egy betonerős párt" - fogalmazott.
"Büszke vagyok és boldog, mert magyar vagyok és tudom, hogy Magyarországból sosem fognak diktatúrát csinálni. Olyan körülmények között értük el, amely körülmények alkotmányjogi szempontból közelebb állnak a diktatúrához, mint a demokráciához" - mondta Morvai Krisztina.
23:14
"Ma este hadd kiáltsuk világgá : mi győztünk a legjobban" - kezdte beszédét Orbán Viktor. "Mi győztünk a legjobban mert az Európai Néppárt tagjai közül mi értük el a legjobb eredményt, ezért arányaiban mi járultunk hozzá legjobban a győzelemhez, mert mi legyőztük a szocialistákat Európában is" - mondta
"A hat közép-európai országból nálunk volt a legmagasabb a részvételi arány, ezért köszönet jár minden választópolgárnak, részvételükkel kiálltak Magyarország mellett" - fogalmazott a kormányfő. Akik kijutottak Strasbourgba, azoknak szerinte "az lesz a dolguk,hogy kivívják a tiszteletet a magyaroknak, az lesz a dolguk,hogy Brüsszelben is hallassák a magyarok hangját. Hangoztassák, hogy a magyar nép egységes. (...) Az lesz a dolguk,hogy védjék meg a rezsicsökkentést, a közteherviselést és a magyar emberek érdekeit, harcoljanak a magyarokért"
23:10
Budapest: Fidesz 43,7%, DK 13,1 %, Együtt-PM 13,1%, MSZP 11,5%, Jobbik 9,94%, LMP 7,93%
22:57
Pár perccel a 11 órás határidő előtt felkerült az NVB honlapjára a 99,99 százalékos feldolgozottságú eredmény.
Fidesz-KDNP 51,49% - 12 mandátum
Jobbik 14,68% - 3 mandátum
MSZP 10,92% - 2 mandátum
DK 9,76% - 2 mandátum
Együtt-PM 7,22% - 1 mandátum
LMP 5,01% - 1 mandátum
A Haza Nem Eladó - 0,52%
SMS - 0,4%
22:45
Ahogy egy kettő és fél éves gyerek nem tud érettségizni, úgy tűnik, hogy egy kettő és fél éves párt tud érettségizni - kommentálta az ATV-nek a kiszivárgó eredményeket a DK valószínű képviselője, Molnár Csaba. Szerinte hiba arról beszélni, hogy a baloldali pártok közt milyenek az erőviszonyok, a DK egyetlen ellenfelének a Fideszt tekinti.
22:38
A papírformának megfelelően az Európai Néppárt (EPP) szerezte a legtöbb mandátumot az Európai Parlamentben. A most kezdődő ötéves periódustól 751 tagú testületben 211 helyet szerzett az első becslés szerint az EPP, a jobboldali szövetséget a baloldal (S&D) követi 193 mandátummal. A korábbi felmérések ennél szorosabb eredményt jósoltak. A harmadik helyen a liberálisok (ALDE) állnak 73 prognosztizált hellyel, őket a Zöldek követik 58 mandátummal. Az EP prognózisa szerint 106 olyan mandátum van, amely nem sorolható a jelenlegi frakciókhoz.
A Pollwatch utolsó felmérése 217 helyet jósolt az EPP-nek és 201-et a baloldali jelölteknek.
22:37
Az Index úgy tudja, hogy pár száz szavazattal bejutott az LMP. Így a Fidesznek eggyel kevesebb, 12 mandátuma lenne.
22:25
Most először nem csökkent az összeurópai részvétel az előző választáshoz képest.
22:17
Nem mindenhol szenvedtek történelmi vereséget a szocialisták: Portugáliában az előzetes eredmények szerint a szavazatok egyharmadával megnyerhette a Szocialista Párt (PS) az EP-választásokat. Igaz, ehhez hozzátartozik, hogy az EU-IMF hitelprogram miatt évek óta súlyos megszorításokra kényszerített ibériai országban a PS az ellenzék fő ereje.
A kormányzó koalíció, a Szociáldemokrata Párt és a konzervatív Demokratikus és Szociális Központ (CDS-PP) 25-29 százalékot szerzett a 37 százalék körüli részvétellel zajló választáson, ez 6-8 képviselői pozíciót jelent. Két képviselői helyet nyerhet egy új erő, a Föld Pártja (MPT), amely 7 százalék körüli voksot kapott. A kommunisták és Zöldek koalíciója 12-15 százalékkal 3-4 mandátumra számíthat. Legalább egy képviselői helyet elnyert a szélsőbal Baloldali Blokk is 5-7 százaléknyi szavazattal.
Ez egyben azt is jelenti, hogy nem jutott be az EP-be Rui Tavares. A politikus, akit felénk leginkább a Magyarországról szóló, igen kritikus országjelentés szerzőjeként ismernek, nemrég új pártot alapított, a Livre (Szabad) néven, ez nem szerezte meg a szükséges szavazatot.
22:00
43,11 százalékos a részvétel eddig összeurópai szinten, már csak pár helyen tart a szavazás a következő egy órában. Ez szinte pontosan megegyezik az öt évvel ezelőttivel.
21:58
Földrengés Franciaországban – Manuel Valls kormányfő ezekkel a szavakkal kommentálta azt, hogy az európai parlamenti választásokat a szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) nyerte a franciáknál. A baloldali politikus – amelynek pártjára több mint tíz százalékot vert a Marine Le Pen vezette FN, stílszerűen fekete nyakkendőben nyilatkozott az urnazárás után. Nem véletlenül: a szocialisták számára a 15 százalék körüli eredmény minden idők legrosszabbja.
Francois Hollande köztársasági elnök holnapra válságtanácskozást hívott össze, kérdés, mit léphet, hiszen az önkormányzati választásokon elért hasonló fiaskó után már eltávolította miniszterelnökét. Valls alig két hónapja áll a kormány élén.
21:55
Az Európai Néppárt szerezheti meg a legtöbb mandátumot az Európai Parlamentben, ennek megfelelően a „párt” jelöltje, Jean-Claude Juncker bejelentette igényét arra, hogy őt válasszák a következő Európai Bizottság elnökének. A luxemburgi politikus, aki 19 éves miniszterelnöksége idején rengeteget tett az európai integráció előmozdítása érdekében, a Twitteren közölte ezt.
21:49
Az index szerint az MSZP-nél válságstáb ülésezik. Ha igazak a kiszivárgó hírek, és a Gyurcsány-párt valóban szinte teljesen megközelítette őket, a Jobbik pedig előzött, akkor valóban nehéz lesz ezt megmagyarázniuk.
21:42
A Mandiner információi szerint 78 százalékos feldolgozottságnál: 1. Fidesz-KDNP 52,6%; 2. Jobbik 14,89%; 3. MSZP 11,18%; 4. DK 9,28%; 5. Együtt-PM 6,68%; 6. LMP 4,78%.
A Magyar Nemzet úgy tudja, az előzetes eredmények alapján a Fidesz–KDNP a voksok 53,47 százalékát szerezte meg, a Jobbik 15,1, az MSZP 11, míg a Demokratikus Koalíció 9, az Együtt-PM 6,1 százalékot kapott.
21:37
Kelet-Közép-Európát finoman szólva nem csigázta fel az EP-választás. A magyarországi, alig 28 százalékos részvétel a régióban meglepően magasnak számít: Szlovákiában mindössze a szavazópolgárok 13 százaléka nyilvánított véleményt, de Szlovéniában és Horvátországban is mindössze 16 százalék adta le a szavazatát 16 óráig.
A bolgároknál 19 százalékos részvételt regisztráltak, míg a cseheknél is 20 százalék alatt volt a voksolók aránya.
Romániában többen vehettek részt a választáson, mint az előző, 2009-esen. Igaz, ez délután négykor még mindössze 18,4 százalékos részvételt jelentett.
A franciáknál ugyanakkor meglepően magas volt a részvétel: a délutáni prognózisok szerint elérhette a 44 százalékot is – ez európai szinten is magas. Az első eredmények szerint ez a kormányzó szocialistákkal és az EU-val egyszerre szemben állók fokozott aktivitását jelentette. A voksolást ugyanis a nacionalista Nemzeti Front nyerte.
Ugyancsak nőtt a részvételi arány a 2009-eshez képest Németországban, ennek részben az is magyarázata, hogy tíz tartományban önkormányzati választást is tartottak.
Választásokat tartottak Belgiumban is: az országban a nemzeti parlament összetételére voksolhattak az EP-képviselők mellett. A belgáknál kötelező a szavazás, így a részvételi adatoknál érdekesebb, hogy az északi, flamandok lakta régiókban 30 százalék fölötti eredménnyel győzhet a nacionalista N-VA. Ez ismét megnehezítheti a kormányalakítást, annál is inkább, mivel a franciák lakta déli területeken a balközép szocialisták nyertek.
21:14
A Mandiner tovább csepegtet: a portál információi szerint 67 százalékos feldolgozottságnál az állás: 1. Fidesz-KDNP 52,83%; 2. Jobbik 14,96%; 3. MSZP 11,22%; 4. DK 9,21%; 5. Együtt-PM 6,41%; 6. LMP 4,77%.
A Magyar Nemzet szerint az állás: Fidesz 53, Jobbik 15,1, MSZP 11, DK 9, Együtt-PM 6,1 százalék, az LMP nem jut be.
Ha hihetünk ennek, akkor az MSZP a DK-val együtt veri a Jobbikot, a DK és az Együtt-PM erősebb az MSZP-nél, de a Jobbik a második, és a Fideszt még együtt sem közelíti meg az ellenzék. Kíváncsian várnánk, hogy ha valóban ilyen eredmény jönne ki, abból milyen forgatókönyvekkel magyaráznák el a politikusok, hogy épp az ő pártjuk a legsikeresebb.
21:07
Görögország tényleg búcsút mondott hagyományos pártberendezkedésének: a Sziriza nyerte a hivatalos részeredmények szerint az EP-választást. A jelenlegi állás szerint a szélsőbaloldali párt a voksok 26,7 százalékát szerezte meg, csaknem négy százalékot verve az Új Demokráciára (22,8). A harmadik helyen 9,3 százalékkal a szélsőjobb Arany Hajnal, a bevándorlásellenességéről híres párt a jelek szerint azt is túlélte, hogy vezetőit egy gyilkosság miatt állították bíróság elé. A tradicionális politikai rotáció másik fő ereje, a Paszok mindössze 8,1 százalékot ért el az előzetes eredmények szerint.
20:49
Olli Rehn biztos bejutó az EP-választáson. A finn politikus, aki a kampány előtt az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős alelnöke volt, az YLE felmérése szerint mandátumot szerzett a Nemzeti Koalíciós Párt színeiben. A párt listáját Alex Stubb, a helsinki kormány európai ügyekért és külkereskedelemért felelős minisztere vezeti, aki 2004-2008 között EP-képviselő volt.
20:46
Németországban semmi nem veszélyeztette Angela Merkel pártjának győzelmét: a CDU az ARD becslése szerint a voksok 36 százalékát szerezhette meg. A szocdemek a vártnál jobb eredményt pordukálva 27,5 százalékos támogatással kerültek ki a voksolásból. A Zöldek 11 százalékot, a baloldali Linke 8-at, míg az euróellenes Alternative für Deutschland 6,5 százalékot értek el.
Az EU legnagyobb államában a nagyok mellett hat kis párt is bejuthat az EP-be az ARD felmérése szerint. A Szabad Szavazók Uniója 1,4 százalékot ért el, míg a Kalózpárt 1,3-at, az állatvédők 1,1 százaléknyi voksot tudhatnak maguknak, őket az újnáci NPD követi 0,8 százalékkal, míg a Család Párt és az Ökológiai-Demokrata Párt is a voksok 0,7 százalékát szerezte meg.
20:45
Újabb nemhivatalos állás, újra a Mandinertől.
A Mandiner értesülései alapján az összes leadott szavazat mintegy 31 százalékának feldolgozottsága alapján az EP-választás állása:
1. Fidesz-KDNP 53,51%
2. Jobbik 15,22%
3. MSZP 11,13%
4. DK 8,97%
5. Együtt-PM 6,13%
6. LMP 4,49%
20:38
Egy egész meglepő részeredmény érkezett be, természetesen csak nemhivatalosan. A Mandiner értesülései szerint Budapest V. kerületében a szavazókörök 57 százalékának feldolgozását követően az állás:
1. Fidesz-KDNP 48%
2. Együtt-PM 15%
3. DK 12%
4. MSZP 9%
5. LMP 8%
6. Jobbik 7%
20:18
Tovább folyik a nagy tippelgetés, kinek is jó az alacsony részvétel. Ebben az elemzők is gyökeresen eltérő véleményeken vannak. Lánczi Tamás, a Századvég Alapítvány vezető elemzője az ellenzéki szavazók motiválatlanságával magyarázta az alacsonyabb részvételi adatokat, szerinte ugyanis a baloldali szavazókat az áprilisi országgyűlési választáson elszenvedett vereség, valamint a pártjaik közötti küzdelem is távol tartja a voksolástól. A Fideszt ezzel szemben a győzteshez húzás effektusa is erősítheti, vagyis az a jelenség, amelynek részeként egy-egy választás után nő a voksoláson nyertes támogatottsága - fejtette ki Lánczi Tamás. László Róbert, a Political Capital választási szakértője szerint az alacsonyabb részvételi arány mellett kevesebb szavazattal érhető el az öt százalékos bejutási küszöb. A PC munkatársa szerint a baloldal pártjainak kedvezhet a magasabb budapesti részvétel, amely az előző EP-választáshoz képest kisebb mértékben esett vissza, mint az országos átlag.
Ebben reménykednek az LMP-nél is: az eredményváró rendezvényükön az a hír terjeng - állítólag a választókörzeti delegáltjaiktól, de hogy ez mennyire hiteles, azt senki nem tudja -, hogy mindhárom kisebb baloldali párt megszerezte az 5 százalékot.
20:09
A Front National nyerhetett Franciaországban. Az első exit pollok szerint a szavazatok 24-26 százalákát szerezhette meg a szélsőjobboldali nacionalista párt - írja a Le Figaro.
A szélsőjobbosokat a jelenleg ellenzéki jobbközép UMP követi 20-23 százalékkal, míg a kormányzó szocialisták mindössze a voksok 14-15 százalékát tudták megszerezni.
20:00
A döbbenetesen alacsony magyar részvételi adatok okait minden bizonnyal sokat fogják még elemezni. (Persze minden relatív: a szlovákok már örülnének egy ilyen 27,6 százalékos részvételnek.) Egyelőre csak a puszta számokat tudjuk megmutatni: 2004-ben 38,5, 2009-ben 36,3 százalékos volt a részvétel. Az idei, 27,6-es értéket tíz és öt éve már az utolsó előtti, késő délutáni részadatoknál sikerült meghaladni.
19:40
Rendben zajlott a szavazás a külképviseleteken. Kora estig a regisztrált 887 szavazó közül 711-en adták le voksukat a brüsszeli magyar nagykövetségen. A brüsszeli magyar nagykövetségen szavazott Áder János és felesége, Herczegh Anita is, miután a köztársasági elnök az előző nap hivatalos látogatást tett Belgiumban és Luxemburgban.
Berlinben 17 óra 30-ig a regisztrált 301 szavazó közül 220-an adták le voksukat. Münchenben a regisztrált 539 szavazó közül 411-en szavaztak.
A Franciaországban tartózkodó szavazásra jogosult magyar állampolgárok 65 százaléka adta le voksát vasárnap fél 5-ig a párizsi magyar külképviseleten: a 278 regisztrált magyarországi lakhellyel rendelkező európai uniós állampolgárból 183-an jelentek meg a szavazáson.
Hatvan százalékot meghaladó arányú volt a részvétel az európai parlamenti választásokon a külképviseleti választási jegyzékben szereplő nagy-britanniai magyarok körében az urnák zárása előtt két órával.
Bécsben 432-en jelentkeztek a külképviseleti névjegyzékbe, ebből délután háromnegyed hatig mintegy 330-an szavaztak.
Magyarország belgrádi nagykövetségén 17 óráig a 30 regisztrált szavazó közül huszonheten adták le voksaikat. A szabadkai főkonzulátuson is igen magas volt a részvétel, a külképviseleti névjegyzékbe felvett 206 személy közül 170 adta le szavazatát 17 óráig. Itt a 19 órai zárásig akár 90 százalékos részvételre is számítottak. Az ungvári magyar főkonzulátus választási névjegyzékében szereplő 70 választópolgár közül 17 óráig 69 szavazott, ami 98 százalékos részvételt jelent.
19:11
Magyar exit poll nem készült, még a köztévében is csak a kutatók néhány nappal ezelőtti eredményeit mutatják. Ami a külföldet illeti, ott már vannak izgalmasabb pontok.
Görögországban a szélsőbaloldali Sziriza kaphatta a legtöbb voksot, akár 30 százalékot is elvihettek. A neonáci Arany Hajnal megközelíthette a 10 százalékot.
Németországban a ZDF exit pollja szerint Angela Merkel CDU/CSU-ja 36 százalék körül szerepelhet, a szociáldemokraták ismét leszerepeltek, 27 százalékra számíthatnak. A Zöldek bejöhettek 10 százalék fölé, és az euroszkeptikus Alternative für Deutschland is bejuthatott.
Ausztriából már előzetes eredmények is érkeztek: a jobboldali ÖVB 27 százalékon kaphatott, a szocialisták pedig 23-at.
Máltán nemhivatalos végeredményt is hirdettek: ott a szociáldemokraták 53, a konzervatívok 40 százalékot kaptak.
Ami a részvételt illeti, az Közép-Európában általában gyenge. Szlovákia produkálta a leginkább megdöbbentő eredményt: ott alig 13 százalék ment el szavazni.
19:08
27,64 százalékos lett a részvételi arány - jelentette be Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke. Budapesten 36,42 százalék ment el voksolni, Hajdú Bihar 22,86 százalékkal a legutolsó.
Nagyon kevés helyen volt probléma, alapvetően szépen ment le a választás - közölte az NVB-elnök. Néhány rosszullét mellett a III. kerületben volt probléma, ahol egy szavazókörben két négyzetméter plafon ráesett az urnára.
19:00
Itt a vége, lezárták az urnákat, legalábbis Magyarországon. Mostantól várunk - előbb az exit pollokra, akár más európai országokból, akár tőlünk, ha készült, aztán az utolsó, fél hetes részvételi adatokra. A végeredményig még jó sok időnk van.
18:35
Ilyentájban szokott kijönni a parlamenti és az önkormányzati választásokon az utolsó, 17:30-as részvételi adat. Ezen ezúttal csúsztatnak: még csak most, fél 7-kor kezdték el összesíteni az utolsó részvételi adatokat, legalább ezzel elszórakoztatnak majd minket, amíg várunk az eredmények kései közlésére.
18:25
A legnagyobb hiba, amit az elemzők és az újságírók el tudnak követni a napközbeni részvételi adatok böngészése közben, ha ezekből elkezdik megtippelgetni, melyik pártnak lehet jó az aktuálisan épp alacsony vagy magas részvétel. Az egészen biztos, hogy a mostani részvételi arány eddig borzasztóan gyenge, különösen fontos lehet tehát, melyik párt mennyire képes mobilizálni a választóit - ha a kampánynak ezt a részét jól találják el, az több mandátumot érhet, vagy épp az 5 százalékos küszöböt.
Nem próbáljuk itt megtippelni, ki járhat jól a mostani alacsony részvétellel, hiszen jelenleg a részvételi arányok mellett egy dolgot tudunk: az áprilisi eredményeket. Ebből az derül ki, hogy Budapesten, ahol toronymagasan a legnagyobb a választói aktivitás, a Fidesz nyert (ahogy minden más megyében is), de mindössze egy százalékponttal verték az akkor még együtt induló baloldalt, a Jobbik pedig az országos szintjéhez képest nagyon gyenge lett, az LMP több kerületben meg is előzte.
A Nyugat-Dunántúlon, ahol szintén magasabb a részvétel most, a Jobbik több helyen megelőzte az MSZP-t is - sokan vitatkoztak azóta is, mitől törhetett előre a hagyományosan inkább a szegényebb vidéken erős Jobbik a gazdag országrészben. A legvalószínűbb válaszlehetőség az, hogy ez a vidék hagyományosan jobboldali, így aki a Fideszben csalódott, inkább választ tőlük jobbra lévő pártot, mint a baloldalt. Heves megye, ahol szintén magasabb (pontosabban nem tragikusan alacsony) a részvétel, már nem érdemel ennyi magyarázatot: a Jobbik szülőhazájáról van szó.
A gyengék közül a leggyengébb az Észak-Alföld, valamint Bács-Kiskun, ami a részvételt illeti. Ezek erős Fidesz-bázist jelentenek - de még egyszer fontos hangsúlyozni, semmi okunk nincs azt feltételezni, hogy minden párt szavazói azonos arányban maradnak távol.
17:40
Budapesten a reggel 7 órai adatok szerint a választásra jogosult 1 millió 352 ezer választópolgárból 0,89 százalék, 12.009 választó adta le szavazatát. 9 órára már a jogosultak 5,18 százaléka (70 008 választó), délelőtt 11 órára a jogosultak 13,83 százaléka (187 058 választó), 13 órára a jogosultak 21,11 százaléka (285 436 választó), 15 órára a jogosultak 26,05 százaléka (352 290 választó), 17 órára a jogosultak 31,41 százaléka (424 686 választó) járult az urnákhoz.
17:37
Az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán vasárnap 17 óráig a szavazásra jogosultak 24,06 százaléka adta le szavazatát a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
A fővárosban a szavazók 31,41 százaléka, 424.686 választópolgár adta le szavazatát 17 óráig. A megyék közül a részvételi arány 17 órakor Vas megyében volt a legmagasabb, 25,46 százalék, ami 53.551 szavazót jelent.
A legalacsonyabb részvételi arány Hajdú-Bihar megyében volt, 19,91 százalék, ebben a megyében 86.772-en voksoltak. A 2004-es EP-választáson 17 óráig a választásra jogosultak 32,25 százaléka szavazott, 2009-ben pedig 30,25 százaléka.
17:25
Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita vasárnap délután a brüsszeli magyar nagykövetségen adta le szavazatát az európai parlamenti választásokon.
Áder János az előző napokban Belgiumban, valamint Luxemburgban tett hivatalos látogatást.
A köztársasági elnök a brüsszeli magyar nagykövet, Kovács Tamás Iván kisfiával, Kovács Áron Tamással együtt dobta be az államfői szavazatot az urnába. A Brüsszelben regisztrált 887 szavazó közül 15 óráig több mint ötszázan adták le voksukat az EP-választáson.
17:14
Sehol sincs sorban állás azokban a szavazókörökben, ahová korábban sok választópolgár jelentkezett át más településről, így várhatóan az összes szavazókör be tud zárni este 7 órakor az európai parlamenti (EP-) választáson - mondta a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke vasárnap délután az MTI-nek.
Pálffy Ilona elmondta: a Fővárosi Választási Iroda vezetőjével konzultált, és azt a tájékoztatást kapta, hogy egyetlen olyan szavazókörben sincs sorban állás, ahol az áprilisi országgyűlési választáson az átjelentkezők nagy száma miatt hosszú sorok kígyóztak.
Áprilisban a IX., XI., XIII. és a XIV. kerületben az átjelentkezéssel voksolók számára kijelölt szavazókörökben csak hosszadalmas várakozás után lehetett szavazni, és nem is tudták valamennyi szavazókört bezárni este 7 órakor. Legkésőbb, este háromnegyed 9-kor a XIII. kerületi szavazókör zárt be.
Az NVI elnökének várakozásai szerint az EP magyar tagjainak vasárnapi választásán minden szavazókört be tudják zárni este 7-kor.
15:43
Délután 3 óráig bezárólag a szavazásra jogosultak 19,53 százaléka járult az urnákhoz. A fővárosban a szavazók 26,05 százaléka, 352.290 választópolgár adta le szavazatát 15 óráig.
A megyék közül a részvételi arány 15 órakor Pest megyében volt a legmagasabb, 19,98 százalék, ami 195.762 szavazót jelent.
A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 15,58 százalék, ebben a megyében 70.221-en voksoltak. A 2004-es EP-választáson 15 óráig a választásra jogosultak 25,50 százaléka szavazott, 2009-be pedig 24,09 százaléka.
15:20
Rendben megtartották a szavazást a börtönökben az európai parlamenti (EP-) választáson: a mintegy 18 200 fogvatartottból 5330-an voltak jogosultak a voksolásra, 803-an szavaztak, közülük öten külföldi állampolgárok - közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) vasárnap kora délután az MTI érdeklődésére.
14:47
Legkésőbb vasárnap 16 óráig meg kell semmisíteniük az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán induló pártoknak a szavazóköri névjegyzékben szereplő választópolgárok (választási irodától kapott) adatait.
A választási eljárásról szóló törvény lehetővé teszi az európai parlamenti választáson listát állító pártoknak, hogy a kampány céljaira a szavazóköri névjegyzékben szereplő választópolgárok nevét és lakcímét igényeljék a Nemzeti Választási Irodától (NVI).
A megkereséseknek az NVI csak azt követően tehetett eleget, hogy a kérelmezők igazolták: befizették az adatszolgáltatás díját. Az NVI-től egyedül a Fidesz vásárolta meg a választók adatait 2 131 500 forintért.
Ezeket az információkat kizárólag közvetlen politikai kampány céljára lehetett felhasználni, másolásuk, harmadik személynek történő átadásuk tilos.
Az adatokat legkésőbb a szavazás napján 16 óráig meg kell semmisíteni, és az erről készült jegyzőkönyvet jelölőszervezet három napon belül köteles átadni az adatszolgáltatást teljesítő NVI-nek.
13:39
A szavazók 15,9 százaléka tette le voksát az országban délután 1 óráig bezárólag.
A fővárosban a szavazók 21,11 százaléka, 285.436 választópolgár adta le szavazatát 13 óráig.
A megyék közül a részvételi arány 13 órakor Pest megyében volt a legmagasabb, 16,56 százalék, ami 162.262 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 12,28 százalék, ebben a megyében 55.354-en voksoltak.
A 2004-es EP-választáson 13 óráig a választásra jogosultak 19,90 százaléka szavazott, 2009-be pedig 19,40 százaléka.
13:31
Kórházba vitték a szavazatszámláló bizottság elnökét a Nógrád megyei Márkházán, a választást nem kellett felfüggeszteni - közölte a megyei területi választási iroda vezetője vasárnap az MTI-vel.
Barta László elmondta: Márkházán rosszul lett a szavazatszámláló bizottság elnöke. Azonnal mentőt hívtak a szavazóhelyiségbe, és az elnököt kórházba vitték.
Az öttagú bizottságba bevontak egy póttagot, így a munkát nem kellett felfüggeszteni - mondta a választási iroda vezetője.
12:58
Orbán Viktor miniszterelnök reméli, hogy az európai parlamenti (EP-) választás magyarországi részvételi aránya legalább az európai középmezőnyben lesz.
"Nem szeretném, hogyha méltatlan képet mutatna Magyarország az európai elkötelezettséget illetően, márpedig a részvételi arány erről is beszél" - mondta a kormányfő, miután feleségével, Lévai Anikóval vasárnap 12 óra után néhány perccel leadta szavazatát Budapest XII. kerületében, a Zugligeti Általános Iskolában.
12:14
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kány községben az európai parlamenti választáson vasárnap 11 óráig még senki nem szavazott - derül ki a Nemzeti Választási Iroda honlapjának adataiból.
Kányban 54-en voksolhatnak, de 11 óráig még senki nem élt a szavazati jogával. Perecsén, Pamlényban, Teresztenyén és Monajon is nagyon kevesen szavaztak, mindössze egy, kettő, négy, illetve öt ember járult az urnához öt óra alatt.
Ugyanakkor a 21 debrétei választásra jogosult közül már heten szavaztak, ezért ott a részvételi arány már 33,33 százalékos volt.
Borsod-Abaúj-Zemplénben 11 óráig 54 856-an szavaztak, a megyében a részvételi arány 9,96 százalék volt.
11:39
Budapesten a reggel 7 órai adatok szerint a választásra jogosult 1 millió 352 ezer választópolgárból 0,89 százalék, 12.009 választó adta le szavazatát. 9 órára már a jogosultak 5,18 százaléka (70.008 választó), délelőtt 11 órára a jogosultak 13,83 százaléka (187.058 választó) járult az urnákhoz.
11:31
A szavazásra jogosultak 11,53 százaléka szavazott délelőtt 11 óráig bezárólag.
A megyék közül a részvételi arány 11 órakor Heves megyében volt a legmagasabb, 12,4 százalék, ami 30.943 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 8,76 százalék, abban a megyében 39.483-an voksoltak.
A 2004-es EP-választáson délelőtt 11 óráig a választásra jogosultak 13,75 százaléka szavazott, 2009-be pedig 13,77 százaléka.
Az NVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 13 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.
10:15
Rosszul lett egy szavazóköri delegált Püspökladányban vasárnap reggel - közölte a hajdú-bihari területi választási iroda vezetője az MTI-vel.
Lipták János elmondta, hogy a nőt a mentők kórházba vitték. A történtek miatt a püspökladányi 1-es számú szavazókörben mintegy 15 percre felfüggesztették a voksolást.
A szavazóköri bizottság jelenleg öt tagú, így megfelel az előírásoknak - tette hozzá.
9:56
Lábát törte egy idős nő, miután elszédült és elesett távozóban a szavazóhelyiségből Pécsett, vasárnap.
Göndöc András az MTI-nek elmondta, hogy a 117-es szavazókörben voksoló 86 éves nőt a mentők ellátták, majd elvitték, a szavazást huszonöt percre fel kellett függeszteni.
9:50
Két rendkívüli eseményről számoltak eddig be. Püspökladányban az egyik szavazatszámláló elvesztette az eszméletét és leesett a székről. Amíg kijött hozzá a mentő, fel kellett függeszteni a szavazást. Pécsett egy szavazó lett rosszul reggel, emiatt 25 percig állt a voksolás.
9:35
A mostani a legalacsonyabb 9 órás részvételi adat a magyar EP-választásokon. 2009-ben ilyenkor 6,03 százalékon állt a részvétel, azon a választáson végül 36,29 száza
751 képviselőt választunk, a legtöbbet, 96-ot Németország küldi, a legkevesebbet, 6-ot Ciprus, Észtország, Luxemburg és Málta.
21 képviselője lesz Magyarországnak, ugyanannyi, mint Belgiumnak, Csehországnak, Görögországnak és Portugáliának.
A legfrissebb felmérés szerint a Néppárt (benne a Fidesszel) 28,9 százalékon áll, a szocialisták (ahova az MSZP, és ha bejut, a DK képviselője ülhet) 26,5 százalékot kaphat. A liberálisok 8,1, a Zöldek (ide ülhet az Együtt-PM és az LMP jelöltje) 6,6 százalékon állnak. Rajtuk kívül egy újbaloldali és két kis jobboldali, euroszkeptikus frakció van most, ők 4-6 százalékot kaphatnak.
25 képviselőnek kell összeülnie a frakcióalakításhoz, ez 3,3 százalék, de legalább 7 országból kell jönniük, ez utóbbi feltétel miatt bizonytalan, hogy a szélsőjobboldalnak lehet-e saját frakciója.
Az Ipsos legfrissebb felmérésében Magyarországon a Fidesz 56, a Jobbik 17, az MSZP 15, a DK 5, az Együtt-PM 5, az LMP 3 százalékon állt. Így szavazhatunk ma A magyar szavazóhelyiségek vasárnap 6 és 19 óra közt tartanak nyitva; már európai országokban már csütörtöktől lehet szavazni, a legkésőbbi urnazárás pedig az olaszoknál lesz, este 11-kor.
Technikájában sokkal egyszerűbb a mai választás, mint a parlamenti: mindenki egyetlen szavazólapot kap, rajta a nyolc induló párt listájával, egyéni jelöltek nincsenek. A mandátumszámolás is nagyon egyszerű, amelyik lista elér 5 százalékot, azok közt arányosan osztják szét a 21 magyar helyet.
Aki a lakóhelyétől távol szavazna az országon belül, az péntekig jelentkezhetett át. Nekik áprilisban hatalmas sorokat kellett végigállniuk, most ez a várhatóan kisebb részvétel miatt szinte biztosan nem lesz ilyen problémás. Külföldről a külképviseleteken szavazhatnak a magyar pártokra, a legtöbben Brüsszelből, Londonból és Münchenből voksolnának. Nálunk is szavazhatnak külföldiek, ők, ha kérték, a saját országuk pártjai közül választhatnak. forrás: valasztas.hu forrás: www.valasztas.hu forrás: www.valasztas.hu forrás: results-elections2014.eu -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.