BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kit választanának Európában a magyar pártok?

Nincs egyszerű helyzetben, aki az európai politika alapján próbálna eligazodni a magyar pártok közt.

A Fidesz kulcsfontosságú az Európai Néppárt számára: a jobboldali pártokat tömörítő csoportban már eddig is a magyar kormánypárt volt az, amely az egyik legstabilabb jobboldali többséget hozta valamelyik tagállamban, most azonban, hogy a Néppárt előnye 10-20 szavazat lehet a szocialistákkal szemben, még jobban felértékelődik a Fidesz várhatóan 10-15 mandátuma. Így még az EU-ellenes, szabadságharcos kampányt is elnézik nekik, ahogy a Fidesznek is érdeke a legnagyobb EP-frakcióban maradni. A legújabb meglepetést Orbán Viktor tegnap okozta, amikor bejelentette: nem fogják elfogadni a Néppárt közös jelöltjét, Jean-Claude Junckert az Európai Bizottság élére, akkor sem, ha ők nyernek. (Az EB új elnökét a 28 tagállam állam- és kormányfői jelölik, de az EP-választás eredményére tekintettel kell lenniük. Sokan ígérték, hogy a győztes pártcsalád listavezetője lesz automatikusan az EB-elnök, de ez csak megegyezés kérdése lesz. A mostani EP már jelezte: ha nem a győztes vezetőjét jelölnék, vétóznak - csakhogy ez az új összetétel mellett nem biztos.) A Fidesz kampánya és kampányon kívüli retorikája alapján pedig sokkal inkább az Európai Konzervatíok és Reformerek nevű frakcióhoz állnak közel. Ez a 2009 óta meglévő jobboldali csoport brit, lengyel és cseh többségű most, a Néppártnál sokkal kritikusabban áll az EU-hoz és az európai integráció kérdéseihez, körülbelül épp úgy, mint a Fidesz. Hogy még látványosabb legyen a történet: az Európai Konzervatívok és Reformereknek egy magyar képviselője most is van - a Fideszben nem túl népszerű Bokros Lajos.

A második legnagyobb erő jelenleg a szocialista frakció az EP-ben, természetesen az MSZP is az ő soraikban ül, ráadásul most európai szinten még egy győzelem sem teljesen kizárt. Ha a DK bekerülne az 5 százalék fölé, első körben ők is a szocialista frakcióba kérnének felvételt, hacsak ezt az európai szinten erősebb MSZP meg nem fúrja.

A Jobbik helyzete sem egyértelmű. Egyre többet van szó egy új euroszkeptikus, radikális frakció létrejöttéről, nem is kevés orosz hátszéllel, de hogy a Putyin-frakció megszerez-e 7 országból összesen legalább 25 helyet, még kérdéses. A nyugati és északi, mára mérséklődött, legalább a nyílt rasszizmust és antiszemitizmust elvető szélsőjobboldali pártok sem igazán állnak szóba a Jobbikkal, valószínűbb tehát, hogy ők továbbra is függetlenként veszik majd fel az annyit szidott EU-tól a fizetésüket.

A legegyértelműbb az LMP helyzete: ha ők bejutnak, az Európa-szinten a két nagy és a liberálisok mögött negyedik helyre esélyes zöld frakcióba ülnek be. Ahol aztán találkozhatnak a tőlük kiszakadott PM-esekkel - már ha ez ilyen egyszerű volna.

Az Együtt-PM listavezetője, Bajnai Gordon ugyanis már régen bejelentette: ha megszerzik az 5 százalékot, akkor sem ő megy az EP-be. A lista második helyén a PM-es Jávor Benedek áll, aki a zöldekhez ülhet be. Hogy még csavarosabb legyen a történet: a listán mögötte Szelényi Zsuzsanna következik, aki viszont a szocialistákhoz ülne - hacsak az MSZP nem vétózza ezt meg, és ezzel máris ott vagyunk a magyar, valamint az európai baloldal már jól ismert, nem épp egyszerű történeténél.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.