Az orosz Vedomosztyi újság a Gazprom-hírrel kapcsolatban nem kívánt forrásokat megjelölni, azonban több, név nélkül nyilatkozó nyugat-európai (német, francia, olasz) üzletember megerősítette az értesülést. Brüsszel mellett egyébként Washington sem léptetett életbe szankciókat (beutazási tilalom, bankszámla befagyasztása) a Gazprom-főnök ellen.
Az Egyesült Államok egyelőre megelégedett azzal, hogy a Rosznyefty olajmamut első emberét, Igor Szecsint tette a saját szankciós listájára.
Az orosz lap úgy tudja, hogy Millert az utolsó pillanatban vették le a listáról, a döntést több tucat telefonhívás előzte meg, mint fogalmaznak: rendkívül befolyásos helyekről.
Az uniós feketelistára kerülést jó néhány, Vlagyimir Putyin államfő közvetlen környezetében dolgozó politikus nem úszta meg. A gazdasági szereplőket, vezetőket és vállalatokat sem kímélték, legutóbb, május 12-én például a Krímben tevékenykedő Csornomorenyeftyegaz ellen léptettek életbe uniós szankciókat.
A Gazprom ügye azonban a jelek szerint rendkívül kényes téma. Az orosz állami vállalat az ország GDP-jének 3 százalékát termeli, az európai gázexportban 30 százalékos a részesedése. Tavaly 160 milliárd köbmétert szállított a kontinens országaiba, átlagosan 380 dollár/1000 köbméter áron.
Alekszej Miller Budapesten is visszatérő vendég. Éppen tegnap tárgyalt ismét Orbán Viktor miniszterelnökkel – a találkozó nem jöhetett volna létre, ha az unió szankciókat hozott volna ellene. A tegnapi megbeszélés témája információnk szerint a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi nyomvonalának módosítása volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.