Elvileg már a teljes egészségpénztári piac első háromhavi teljesítményéről rendelkezésre kellene állniuk az adatoknak, ám az MNB-nél úgy határoztak, hogy 2014-től csak félévente közölnek a szektorra vonatkozó statisztikákat.
A tagdíjbefizetésekben a hagyományos szezonális hatás ebben az évben is megfigyelhető: az első negyedévi 7,5 milliárdos befizetés az előző év azonos időszakához viszonyítva az egyéni befizetések 10, a munkáltatói hozzájárulások 9 százalékos növekedését jelenti. Ez azt jelenti, hogy a cafeteria-rendszerekben az egészségpénztárak választása a harmadik-negyedik helyen szerepel. A negyedév során ráadásul majdnem 900 millió forintos hozamot termeltek a pénztárak, 72 százalékkal többet, mint egy évvel korábban az első negyedévben.
Az egészségpénztári kártyát január és március között összesen 1,9 millió alkalommal használták a Stabilitáshoz tartozó 12 egészségpénztár tagjai, 9,7 milliárd forintot, átlagosan több mint 5100 forintot költve árukra és szolgáltatásokra. Ez nagyjából annyi, mint az előző években.
Vagyon és taglétszám alapján a banki, biztosítói háttérrel rendelkező pénztárak továbbra is a piac meghatározó szereplői. (Ebben az hozhat majd némi változást, hogy ez márciusától az AXA Egészségpénztár Prémium néven független pénztárrá alakult.)
A piaci pozíciók nem változtak érdemben. A tizenkét egészségpénztár összesen 41,8 milliárd forintos vagyonából az első három piacvezető - az OTP, az MKB és az AXA – részesedése meghaladja a 62 százalékot. Kizárólag ezek az egészségpénztárak rendelkeznek öt milliárd forintot meghaladó vagyonnal: az OTP jelenleg már tíz-, az MKB 9,6, míg az AXA 6,5 milliárddal.
Az egy pénztártagra jutó átlagos vagyon átlaga az első negyedév végén majdnem 58 ezer forint volt.
A piaci koncentráció a taglétszám tekintetében is magas. Az említett három pénztárnak volt a negyedév végén százezer főnél nagyobb tagsága. A pénztári taglétszám alapján piaci részesedésük majdnem elérte a 72 százalékot. Érdekesség, hogy miközben a piacvezető OTP egészségpénztár taglétszáma kissé visszaesett a tavalyi utolsó negyedévhez képest – 213,6-ról 210 ezerre –, az MKB-nál most 170 ezren vannak a tavaly év végi 167,5 ezerhez képest, és a Prémium is több tagot számlál, mint negyed évvel korábban: 139 ezret a 137,7 ezerhez képest.
A Stabilitáshoz tartozó tizenkét egészségpénztárnak jelenleg valamivel több, mint 722 ezer tagja van, ami összességében a taglétszám körülbelüli stabilizálódását mutatja, miután a tavalyi évet 120 982 fővel zárták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.