BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ötmilliárdért rendel az állam a börtönökből - egyenruhát és bútorokat kérnek

A büntetés-végrehajtás elítélteket foglalkoztató gazdasági társaságai tavaly mintegy 5,5 milliárd forint értékben kötöttek szerződéseket a központi ellátásban.

A büntetés végrehajtás gazdasági társaságai által készített termékek közül a ruházat iránt mutatkozott a legnagyobb kereslet – nyilatkozta lapunknak a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP). A központi ellátásban megkötött szerződések 48 százaléka volt a ruházati termékekhez köthető, főként egyen-, munka- és fogvatartotti ruhákat rendeltek meg. Jelentős kereslet volt még az iroda-, konyha- és zárkabútorok, a lábbelik, a mosodai szolgáltatás, valamint a nyomtatványok, nyomdai szolgáltatások iránt.

A teljes körű fogvatartotti foglalkoztatás elérése érdekében a büntetés-végrehajtási (bv.) szervezet ellátási kötelezettségét (Központi Ellátó Szerv) kiterjesztették a központi államigazgatási és a rendvédelmi szervekre, 2012-től az állami kórházakra, a szociális és a honvédelmi tárcához tartozó intézményekre. A költségvetési szerveknek 100 ezer forint felett a BVOP gazdasági társaságaitól kell beszerezniük bizonyos árukat, szolgáltatásokat egy listáról.

Ez a lista számtalan árut és szolgáltatást tartalmaz, szerepel rajta ágynemű, láthatósági mellény, taktikai öv, pizsama, málhazsák, spirálfüzet, madáretető, fejfa, zárkaajtó, bölcső, fekvenyomó pad. A szolgáltatások között van hulladékgazdálkodás, elektronikai hulladék begyűjtése, tereprendezés, szemétszedés, növényzetirtás is.

Az oktatásban a Klik egyes tankerületei gyűjtik össze a hozzájuk tartozó iskolák, intézmények ellátási igényeit. Főként iskolai bútort, háztartási- és egészségügyi papírtermékeket rendelnek. Tavaly tankerületektől nem érkezett jelentős megkeresés. Az egészségügyi intézmények leggyakrabban mosatási szolgáltatás, egészségügyi és műtős textília, ruházat, valamint háztartási- és egészségügyi papírtermékek beszerzése kapcsán fordulnak a büntetés-végrehajtáshoz.

Tavaly a központi ellátás teljesítésére 6,8 milliárdos értékű igényt jeleztek. A végül megkötött szerződések teljesítése 2013-ban meghaladta a nettó 5,5 milliárd forintot. 2013 végén a fogvatartottak létszáma közel 18 ezer fő volt (142 százalékos telítettség), a 12 ezer jogerős elítélt közül mintegy 3500-an dolgoztak a gazdasági társaságoknál, és majd ugyanennyien a börtönök fenntartásában (konyha, mosoda, karbantartás).

A bv. cégeinél bevezették az Állami Partner védjegyet, melyben 11 gazdasági társaság vesz részt. Kalocsán az Adorján Tex Kft. (textilipar), az Állampusztai Kft. (mezőgazdaság), az Annamajori Kft. (növénytermesztés, állattenyésztés, méhészet, pékség), a budapesti BUFA Kft. (bútor), a tököli Duna Papír Kft., a váci Duna-Mix Kft. (nyomda, varroda, fémtechnológia, asztalosüzem), a balassagyarmati Ipoly Cipőgyár Kft., a szegedi Nagyfa-Alföld Kft. (növénytermesztés, állattartás, bútorgyártás), a márianosztrai Nostra Kft. (faipar), a pálhalmai Agrospeciál Kft. (növénytermesztés, állattenyésztés, biogáz üzem, mosodai szolgáltatás) és a Sopronkőhidai Kft. (ruhaipar, raklapgyártás, zárszerelés). A legnagyobb nyereséget az Agrospeciál érte el 468 millió forinttal, veszteségesen gazdálkodó cég nem volt.

Saját márka, mintabolt

Az Állami Partner első saját márkás terméke a Jurta (mintabolttal Sárotaljaújhelyen), mely például a közfoglalkoztatásra ad munkaruházatot, tisztasági csomagot, munkanaplót, uzsonnás tasakot, esőköpenyt, táskát. Ilyen termékeket vesz a belügy, az Emmi, a közigazgatási, a nemzetgazdasági tárca és az Országos Mentőszolgálat is. A Stram cipőmárkát (víz-, olaj-, sav-, lúg- és hőálló antisztatikus talpúakat is) Balassagyarmaton gyártják, rendeléseik vannak a belügytől, a Honvédségtől és a svájci vasúttól is. Dunapapír márkanévvel Tökölön gyártanak háztartási és közületi higiéniai termékeket.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.