BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyiptom beperelte Magyarországot

Pert indított az egyiptomi műkincsvédelmi minisztérium Magyarország és Franciaország ellen öt régészeti lelet miatt, amelyet 2002-ben csempésztek ki az észak-afrikai országból - derül ki a szaktárca vezetőjének sajtóközleményéből csütörtökön.

Mohamed Ibráhím tájékoztatása szerint a műtárgyakat a Gíza tartományban található Szakkára település körüli ásatásokról lopták el, majd Franciaországba és Magyarországra juttatták azokat. A leletek Haunefer pap sírjából származnak, aki az időszámításunk előtti harmadik évezred végén, a 6. dinasztia idején élt. A nyughelyet 2001-ben tárta fel egy francia kutatócsoport.

"A minisztérium barátságos úton igyekszik visszaszerezni a lopott tárgyakat" - áll a közleményben, amely szerint az öt tárgyból három jelenleg Budapesten, a Nemzeti Múzeumban tekinthető meg.

Ibráhím az ügyben a jövő héten fog tárgyalni Magyarország egyiptomi nagykövetével, Kveck Péterrel. A budapesti Szépművészeti Múzeum tavaly vásárolta meg a három műtárgyat egy aukciós háztól, amely azt állította, hogy 1974-ben jutott azokhoz - áll Ibráhím közleményében, amely szerint a minisztérium szorosan együttműködik az Institut Français d''Archéologie Orientale nevű, kairói székhelyű francia kutatóintézettel annak érdekében, hogy bebizonyosodjon, a tárgyakat az említett francia kutatócsoport missziója után, egy illegális ásatás során lopták el.

Ibráhím rámutatott arra is, hogy az aukciós cég állítása ellentmond a tényeknek, hiszen a francia régészek 2001-ben indult missziója előtt sem illegális, sem engedélyezett ásatások nem folytak a kérdéses helyszínen. A másik két műtárgyra nemrégiben akadtak rá, amikor egy francia aukciós ház éppen eladásra bocsátotta őket - közölte az Egyiptomból eltűnt régiségekért felelős minisztériumi osztály vezetője, Ali Ahmed, és hozzátette, a tárgyak hazajutása érdekében minden jogi lépést megtettek, és az ügyben a francia külügyminisztérium segítségét is kérték.

Egyiptom ókori maradványai az elmúlt évezredek során számtalan kárt szenvedtek, de a 2011-es felkelés óta kialakult közbiztonsági káoszban különösen megszaporodtak a fosztogatások. A múzeumokból és régészeti ásatásokból ellopott műtárgyak keresettek a nemzetközi feketepiacon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.