Bár több cég – a törvényi előírás ellenére – még nem adta le a számait, de ahol már olvashatók a dokumentumok, ott többségében veszteségről és jókora tartozásállományról árulkodnak. A társaságok dohányboltonként átlagosan legalább tízmillió forintos rövid lejáratú adósságot görgetnek maguk előtt, ami mögött a nagy dohánygyártók által hitelre kihelyezett árukészletet lehet sejteni - írja a Népszabadság.
Korábban iparági információk nyomán a Napi.hu írta meg, hogy a nemzeti dohányárudák immár kétmilliárd forint lejárt tartozást halmoztak fel az árujukat hitelre adó dohánygyártókkal szemben. A Népszabadság számos forrásból értesült arról, hogy a trafikok nagy része súlyosan veszteséges, a tulajdonosok csak azért működtetik az üzletüket, mert a törvény alapján a koncessziós tulajdonosok csak betéti társaság beltagjaként léphettek be az üzletbe, tehát a cég bedőlése a „trafiknyertes” magánvagyonát is érintheti.
A CBA nagyjainak trafikjai eddig rendre veszteségesek. A két trafikot üzemeltető Breier László Flórián Tabak Bt.-je 117 millió forgalom mellett 900 ezer forint veszteséget és 26 millió forint adósságot hozott össze. Igaz, az adósságból hétmillió forint a beszállítói hitel, míg a többi a tulajdonos kültag cégek által nyújtott kölcsön.
A vállalkozások kiegészítő mérlegéből kiderül, hogy miközben a dohány tízszázalékos árrése miatt 11-12 millió forint maradhatott a kereskedő zsebében, addig a trafikok fenntartási költsége 13 millióra rúgott az időszakban.
Jó eredményt szinte kizárólag a plázákban lévő trafikok értek el – igaz, ezeknek meg az utcai trafikok megsegítése miatt május 31-ével távozniuk kellett a nyerő helyükről - írja a Népszabadság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.