Az Elysée-palota tájékoztatása szerint a lépésre a bagdadi hatóságokkal történt megállapodás alapján lehetséges. Az első szállítmányokat még tegnap útnak indították. A közleményben indoklásként hangsúlyozták, hogy a kurd autonóm régióban „katasztrofális” helyzet uralkodik.
Hasonló döntést hozott Berlin is, ám a német kormány elzárkózik a fegyverszállítástól: katonai eszközökkel támogatja az iraki hadsereget. Erről a német védelmi miniszter, Ursula von der Leyen Berlinben beszélt, bejelentve, hogy a kormány megvizsgálja, miként lehet a lehető leggyorsabban támogatást nyújtani az iraki hadseregnek. Várhatóan páncélozott járműveket, aknakereső berendezéseket, sisakokat, golyóálló mellényeket és egyéb felszerelést küldenek.
A segítségnyújtásra az adott lehetőséget a két nagyhatalom számára, hogy kedden az Európai Unió belügyi és biztonsági bizottsága úgy döntött: az egyes tagországok maguk dönthetnek arról, támogatják-e az iraki vagy a kurd hadsereget. Elvetették ugyanakkor azt, hogy egységes, EU-szintű támogatást nyújtsanak a Kurdisztánban működő fegyvereseknek.
Annak ellenére, hogy most sincs egységes fellépés az uniós tagországok részéről, előrelépésnek számít, hogy a 2003-as ellentétektől eltérően közösen támogatták azt a segítséget, amelyet az Egyesült Államok nyújt Iraknak az IS visszaszorítása érdekében. A washingtoni külügyminiszter kedden azt jelezte: a múlt héten kezdett célzott légitámadások után szárazföldi bevetést is elképzelhetőnek tartanak az iszlamisták ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.