BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Finnország is uniós kártérítést vár a szankciók okozta veszteségei miatt

Az Egyesült Államok és az Európai Unió által Oroszország ellen hozott gazdasági szankciók, és az ezekre adott legújabb moszkvai válaszintézkedések nem csupán az orosz gazdaságnak okoznak károkat, hanem az orosz piachoz közeli kis államokat is sújtják. Ezek közé tartozik a Magyarországhoz testvéri szálakkal fűződő 5,4 millió lakosú Finnország, amely az utóbbi két évben egyébként is gazdasági nehézségekkel küszködik. Ezért érdemes figyelemmel kísérni a NATO-hoz nem csatlakozott Finnország higgadt, átgondolt magatartását a Nyugat és Oroszország között kialakult feszült helyzetben, amelyet elemzők már gazdasági háborúnak neveznek.

Finnország as utóbbi időben komoly erőfeszítéseket tett a gazdasága élénkítésére, miután két éven át a lassuláson ment keresztül, ami komoly gondokat okozott az elektronikai és a papíriparában. Egyes közgazdászok azt jósolják, hogy idén további gazdasági csökkenés következik be, ám a finn pénzügyminisztérium 2014-ben 0,2 százalékos növekedést tart valószínűnek. Ilyen helyzetben érte Finnországot az újabb amerikai és uniós gazdasági szankciók bevezetése Oroszország ellen, amely egyébként számára a harmadik legfontosabb külpiac, ugyanis a külföldre irányuló finn export mintegy 10, százalékát veszi fel. 

Sauli Niinistö finn elnök sajtóértekezleten hozta a honfitársai tgudomására, hogy Finnországnak teljesítenie kell az Európai Unió által Oroszország ellen hozott szankciókat, azokról nem tárgyalhat külön Oroszországgal. Az államfő a Finnek Pártja elnökének, Timo Soininak arra a korábbi megjegyzésére reagált, amely szerint Finnországnak kétoldalú tárgyalásokat kellene kezdenie Oroszországgal. "Biztos vagyok benne, ha a szankciókról kétoldalú és nem csupán az EU-n keresztül tárgyalunk Oroszországgal, az eredmény jobb lesz" - érvelt a finn parlament külügyi bizottságának elnöke. Szerinte Finnországnak profitálnia kellene abból, hogy Niinistö eredményesen törekszik jó kapcsolatok fenntartására Oroszországgal. "Az életben és a politikában megnyilvánuló személyi kapcsolatok jelentőségét néha szem elől tévesztik Finnországban" - figyelmeztetett a finn politikus. Ám a finn államfő megmagyarázta az álláspontját, leszögezve: "abszolúte életfontosságú az Oroszországgal való párbeszéd fontossága. "Nem számít, hogy elítéljük és helytelenítjük a lépéseit, fenn kell tartanunk a kommunikációs vonalakat és meg kell beszélnünk a dolgokat."

A finn miniszterelnök, Alexander Stubb ugyanakkor elismerte, hogy a nyugati szankciók és az orosz válaszintézkedések gazdasági válságot is idézhetnek elő az országában. Ám sajtóértekezletén ő is arról beszélt: „mondjuk ki kristály tisztán, miért vagyunk ilyen helyzetben. Azért, mert egy ország megtámadott egy másik országot és durván megsértette a nemzeti jogot.” „Ebben a helyzetben szükség volt a szankciókra” – fejtegette. Ugyanakkor egyértelművé tette, hogy egyetlen más uniós országnak sem szabad többet szenvednie gazdaságilag a többieknél azért, mert szankciókat léptettek életbe Oroszországgal szemben. „Teljesen világos, hogy ha egy bizonyos országot aránytalanul sújtanak a szankciók, akkor azt kártalanítani kell. Ezért az is egyértelmű, ha a szankciók aránytalanul sújtják Finnországot, segélyért fogunk folyamodni az EU-s partnereinknél.” „Tehát ragaszkodnunk kell a gazdasági szolidaritás elvéhez. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a szankciók által leginkább sújtott tagállamoknak valamilyen formában kártérítést kell kapniuk”- hívta fel a figyelmet a finn kormányfő, aki ennek formájáról, összegéről nem közölt részleteket.

A Finn-Orosz Kereskedelmi Kamara nyilvántartása szerint Finnország 2013-ban 5,4 milliárd euró értékben exportált termékeket Oroszországba. Ennek az összegnek 7,5 százaléka - a The Helsinki Times szerint 405 millió euró - volt élelmiszeripari termék és ital. A legnagyobb vesztes kétségtelenül a Valio nevű cég, amely különösen függ az Oroszországba irányuló exporttól, az oda irányuló finn élelmiszer-kivitelnek kétharmadát adja a finn élelmiszer- és italipari szövetség vezérigazgatója, Heikki Juulinen szerint. A többi durván 30-40 finn vállalat, amely élelmiszert és italt szállít Oroszországba, szerinte képes lesz alternatív piacokat találni a termékeik részére.

A The Moscow Times című moszkvai angol nyelvű napilap szerint orosz turisták évente durván kétmilliárd eurót költenek el Finnországban. Kétséges, hogy ezután is annyi orosz turista látogat-e Finnországba, különösen Szentpétervárról, mint eddig.

Ám Finnország számára különösen súlyos gondot jelentene, ha Oroszország beváltaná azt a fenyegetését, hogy megtiltja a külföldi légi társaságoknak, hogy repülőgépei továbbra is igénybe vehessék Szibéria légterét. Az ilyen járatok szüneteltetése bénító csapást jelentene a Finnair légitársaság számára, amely 15 ázsiai desztinációba indit közvetlen légi járatokat, és 2010-2020 között meg akarja kétszerezni üzleti forgalmát. Ha Moszkva betiltaná a Szibéria feletti járatokat, ezzel a finn légitársaság versenyképes részlegét veszítené el. És természetesen csökkenne a helsinki repülőtérnek, mint az Európa és Ázsia között lebonyolódó légi forgalom központjának a jelentősége. 

Anna Sotaniemi, a finn közlekedési minisztérium miniszteri tanácsosa a félreértések elkerülése végett úgy fogalmazott: "Oroszország ellenőrzése alatt tartja a saját légterét. És nincsenek olyan nemzetközi szabályok, amelyek ezt megtiltanák Oroszországnak" - nyilatkozta a Helsingin Sanomat című finn lapnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.