Mint Mártonffy Béla elmondta: a hazai zöldség-gyümölcs ágazat eddig nem tudott megfelelni az orosz elvárásoknak, ezért komoly fejlesztésekre van szükség. „Technikai elmaradottság jellemzi a szektort, még az áruk csomagolásával is gondok voltak a közelmúltban” – tette hozzá. Ez azonban változni fog, egymillió tonna többlettermék előállításával kalkulálnak 2020-ig, az uniós költségvetési időszak végéig. A szakember szerint ennek nagy részét frissen és feldolgozva az orosz, a kínai és az arab piacon lehet értékesíteni. Ennek alapján teremthető meg 100 ezer új munkahely az ágazatban, így döntő az orosz piac megléte – magyarázta.
Az elnök arról is beszélt: jelenleg az Oroszországba irányuló export nagyjából 8 százalék, de 25-30 százalékos növekedéssel számolnak. Ilyen arányú orosz kivitel csak a rendszerváltás előtt volt, ezt a visszaesést kell ledolgozni – fogalmazott.
Szerettük volna megkérdezni a szaktárcát a kialakult helyzetről, az esetleges lépések kidolgozásáról, de nem válaszoltak kéréseinkre. Az Oroszország által bevezetett húsimport korlátozásról – amely a legnagyobb magyar14 hazai cégeket érinti – is érdeklődtünk: annyit tudtunk meg, hogy a korábbi helyzethez képest semmi nem történt, az érintett vállalkozások az orosz hatóságok engedélyére várnak továbbra is.
Az Európai Bizottság a napokban a WTO-hoz fordult annak megállapítására, hogy jogszerűen tiltja-e Moszkva a sertéshús és élő állatok bevitelét az országba. Oroszország arra hivatkozva rendelt el teljes tilalmat februárban az EU-s országokra, hogy Litvániában és Lengyelországban néhány vaddisznóban sertéspestist mutattak ki. „Az orosz importkorlátozás nyilvánvalóan aránytalan, diszkriminatív és tudományos szempontból alaptalan.
Miután ez ellentétes a nemzetközi kereskedelem szabályaival, nincs más választásunk, mint a WTO döntését kérni” – fogalmazott az ügyben Karel De Gucht kereskedelmi ügyekért felelős biztost. Dacian Ciolos mezőgazdasági biztos szerint az embargó az elmúlt hónapokban 580 millió euró – mintegy180 milliárd forint – exportkiesést okozott az uniós sertéstenyésztőknek.
Kétélű fegyver a szankció
„Érzékelten és felelőtlen lépés volt, amely kétségtelenül emelni fogja az európai energiaárakat” – áll az orosz külügyminisztérium közleményében, amelyet az EUObserver idéz. A külügyminisztérium azokra az uniós szankciókra reagált, amelyek az orosz energiaszektor mellett a hadi-, a gépipari és a hadsereg által használható termékek kereskedelmét tiltja. A közlemény szerint az intézkedések nem sújtják majd kevésbé az EU-t, mint a velük megcélzott Oroszországot. A gazdasági szankciók hivatalosan ma lépnek életbe, miután azokat tegnap jóváhagyta a tagállamokat képviselő Tanács is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.