A magyar kormányfő 2010-es hivatalba lépése óta egyebek mellett csökkentette a bíróságok függetlenségét és a paranoid nacionalizmus felélénkítésén fáradozik - jegyezte meg a cikkíró.
A The Washington Post cikkírója Európa közvetlen kihívás előtt áll Magyarország miatt, amelynek kormányfője július végi romániai beszédében azt állította, semmi összeegyeztethetetlen nincs az illiberalizmus és az EU-tagság között.
Meyerson emlékeztetett arra, hogy a demokratikus jogszabályok megalkotása és azok tiszteletben tartása az uniós tagság előfeltétele. Kérdés, hogy ezeknek a törvényeknek és normáknak a lerombolása miért nem lehet a kizárás alapja. Ha Európa nem tudja megvédeni a demokráciát a saját határain belül, akkor pontosan mi is a célja? - zárta írását a The Washington Post kolumnistája.
A szlovák Sme arról írt: Orbán Viktor nem a levegőbe beszél, amikor egy nem liberális állam építéséről nyilatkozik, hiszen ez a misszió sikeresen folytatódik, amit az "antiliberális beszéddel" kapcsolatban született külföldi kritikákra reagáló hazai reakciók milyensége is mutat. A liberális pozsonyi lap kommentátora úgy véli, a reakciókból közvetlenül kiolvasható, hogy "Magyarországon kevesebb a szabadság, és a kritikus értékelésekre nem merészkedik mindenki".
Hozzáteszi: bár Magyarország még mindig távol áll a diktatúrától, senkit nem üldöznek kormányellenes nézeteiért, ugyanakkor mind több közszereplő veszi át "a Fidesz PR-műhelyének klasszikusát, a bankár-transznacionális összeesküvés narratíváját", ami a nem liberális társadalomra jellemző, a hatalom és az értelmiség közötti klientúrarendszer kialakulására utal.
Európát egyre inkább fenyegeti belülről a nacionalizmus, amelynek terjesztője Magyarország - írta Eduard Hellvig román európai parlamenti néppárti képviselő. A liberális politikus, aki két évvel ezelőtt regionális fejlesztési miniszter is volt Victor Ponta kormányában, az Adevarul című román napilap blogrovatában kifejtette: miközben Európát délről és keletről háború fenyegeti, az egységes Európa tervét - amely csaknem hét évtizede őrzi a nemzetek közötti békét - évről évre agresszívebben fenyegeti belülről a nacionalizmus.
Mint hangsúlyozta, a nacionalizmushoz való visszatérés az EU végét jelentené. Figyelmeztető jelnek kell lennie és megfelelő választ igényel Európa részéről - írta -, hogy Orbán Viktor felmondta a liberális demokráciát, és Oroszországot, Kínát, valamint Törökországot jelölte meg követendő modellként.
"Magyarország, a posztkommunista átmeneti időszak sikeres diákja mára Európa súlyos betegévé vált" - véli a néppárti képviselő, akinek pártja, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) nemrég csatlakozott az Európai Néppárthoz. A szerző szerint Magyarország ma már csak névlegesen tartozik az EU-hoz, valójában egy repedést jelent az európai építményen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.