A labdarúgásban az akadémiának nevezett képzésben résztvevők létszáma 4450 fő – közölte a parlament honlapján az Emmi parlamenti államtitkára. Rétvári Bence a független Szabó Bence („Semmire sem jó а fociakadémiák rendszere?” című) írásbeli kérdésére közölte, tárcája 2014-ben аz MLSZ részére az Akadémiai Program működtetésének érdekében 1,55 milliárd forint támogatást biztosított az „Országos sportági szakszövetségek akadémia rendszerének kialakításával, továbbá az MLSZ utánpótlás-neveléssel összefüggő feladatainak támogatása” jogcímcsoport terhére. Az összegből az MLSZ 15 labdarúgó akadémiát támogat.
А végzett akadémisták (19-21 évesek) elsődleges válogatási köre а saját egyesületük. Ezt követik а többi hazai, illetve külföldi csapatok. Amennyiben а labdarúgás befejezése mellett döntenek, szakirányú – labdarúgás-profilú – végzettséget (sportmenedzser, edző stb.), vagy egyéb „civil” szakmát szerezhetnek. Rétvári szerint az akadémiák nagy hangsúlyt fektetnek а társadalmi felelősségvállalásra, egyes intézmények többek között hátrányos helyzetű gyerekek sportolását is biztosítják.
Szabó arra emlékeztetett, hogy a belga Double Pass jelentése szerint a magyar akadémiai rendszerben az edzői módszerek és alapelvek formalizálása nem elterjedt, a konkrét edzéscélok ritkán világosak és meghatározottak, kevés akadémia alkalmaz kifejezetten a kiemelt tehetségekkel dolgozó speciális edzőket, az akadémia bevételeinek és kiadásainak átlátható leírása pedig nem történik meg.
Rétvári szerint a hazai utánpótlás-nevelés rendszere sikeres, az akadémiai program létjogosultságát semmi nem kérdőjelezi meg. Arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon a legnépszerűbb és legtöbbek által (2014-ben 250 ezer fő) űzött sportág a labdarúgás, 2010 óta közel 50 ezer fővel nőtt а 18 év alatti korosztályhoz tartozó, regisztrált labdarúgók száma. Éber Sándor
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.