Januárban egyébként is volt egy emelkedés a tanárok jövedelmében, de ez annak volt köszönhető, hogy ekkor 101 ezer 500 forintra emelték a minimálbért. A pedagógusok jövedelme ugyanis a minimálbérhez van kötve, középiskolai végzettségnél a mindenkori minimálbér 118,5 százalékát, főiskola végzettségnél 157,8 százalékát, míg egyetemi diploma esetén 172,9 százalékát kapják meg.
Az új tanévtől egy pályakezdő, főiskolás bruttó jövedelme 165 ezer 750 forint lesz a pedagógus I. fokozatban (ahová minden tanárt besoroltak a minősítések előtt), egy éve 154 644 forintot kapott. Egy 15 éve pályán lévő, alapfokozatú végzettséggel bíró tanár tavaly szeptemberben 216 ezer forintot kapott egy hónapra, a jelenlegi emelés után 232 ezer 762 forintot, ha mesterfokú képzettsége van akkor 255 ezer forintot. A legmagasabb, 15-ös kategóriában, közel a nyugdíjhoz lévő pedagógus alapfokú végzettség esetén egy éve 293 ezer 824 forintos fizetése volt (egyetemi végzettség esetén 321 ezer 940 forint), szeptembertől már 31 ezer 924 forintot kap (mesterfokozat esetén 346 ezer 359 forintot). Általában a pályán eltöltött idő és a végzettség függvényében bruttó 10-20 ezer forintnyi emelésre számíthatnak a tanárok.
Egyes tanárok a II. fokozatba léphetnek, nekik kellett az idén tavasszal feltölteniük a portfóliójukat. Sokan tiltakoztak ez ellen, főként azok, akik korábban több szakvizsgát, tanfolyamot végeztek el, több diplomát szereztek. Végül a 28 ezer 597 jogosult (14 év szakmai gyakorlattal és pedagógus szakvizsgával) közül 22 ezer 697-en éltek a lehetőséggel, közülük 16 ezren egyszerűsített változatot készítettek. Jövőre 18 ezer pedagógus ellenőrzése történik majd meg a minősítés kapcsán, 12 ezer fő tanfelügyeleti ellenőrzésen esik át.
Sipos Imre helyettes köznevelési államtitkár könnyítéseket jelentett be a szakmai tanévnyitón a portfólió feltöltésben. Például leszűkül az alapdokumentumok köre, a korábbi 10 helyett 6 óra, vagy foglalkozásterv is elegendő lesz. Szabadon választható meg majd az a heti legalább heti két órában tanított tantárgy, amely alapján minősítését kéri a pedagógus.
Még bejegyzés alatt áll a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) mint köztestület, így még nincsenek meg a működéshez szükséges munkatársak – közölte a szakmai tanévnyitón a testület elnöke. Horváth Péter elmondta, a területi választások szeptemberben lesznek. Még az idén létrejön a 16 tagozat a képzési helyek, illetve a tantárgyak alapján. A kötelező tagság kapcsán elmondta (a törvény szerint minden pedagógus automatikusan a kar tagja), hogy ezt a tanárok lehetőségként éljék inkább meg, hogy a véleményüket elmondhassák, ami nélkül a kar nem tud működni. A véleményeket, észrevételeket összegyűjtik és továbbítják a közoktatás vezetésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.