A Manuel Valls vezette kabinet azt követően kényszerült újjáalakulni, hogy a gazdasági tárca eddigi irányítója, Arnaud Montebourg élesen bírálta a François Hollande államfő és pártja, a szocialisták (PS) által is követett, a megtakarításokra alapuló gazdaságpolitikát. Macron mostanáig Hollande első számú gazdasági tanácsadója volt, a francia sajtó szerint liberális szakember.
Hollande tegnap, a kormány kinevezésekor a vállalatok versenyképességének helyreállítását jelölte meg a testület legfőbb céljának. Elemzők szerint Macron kinevezésével Hollande egyértelmű üzenetet küldött a gazdasági döntéshozóknak, az Európai Bizottságnak és a befektetőknek: folytatni akarja a reformokat és a vállalatbarát gazdaságpolitikát.
Ez azért is fontos, mivel az EU tagországok vezetői szombati ülésükön dönthetnek az új csúcsvezetőkről, köztük az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős alelnökének személyéről is. Párizs pedig azt szeretné elérni, hogy az euróövezeti vezetőnek tekintett pozíciót francia szakember kapja meg.
„Hanyag” Lagarde
Hivatalos eljárást indított hanyagság miatt Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelenlegi főigazgatója, volt francia gazdasági és pénzügyminiszter ellen a francia köztársasági bíróság. Az IMF nem kommentálta a hírt, a francia kormány úgy vélte: a washingtoni intézménynek kell döntenie arról, hogy maradhat-e Lagarde a posztján. Lagarde cáfolta a vádakat, és jelezte, fellebbez. A bíróság az Adidas eladása körüli, a gyanú szerint az államot megkárosító ügyben vizsgálódik, amelyben az állam 2008-ben – a politikus minisztersége idején – 403 millió euró kártérítést fizetett Bernard Tapie üzletembernek, a cég korábbi tulajdonosának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.