Két okból vagyunk itt - mondta Orbán Viktor a megállapodás bemutatásán. Az egyik a partnerségi megállapodás, a másik pedig az, hogy José Manuel Barroso kitöltötte a második ötéves ciklusát.
"Két papírt írok alá. Aláírom a magyart. Nagyon remélem, hogy az van a szövegben, amire számítok" - ezzel kommentálta José Manuel Barroso a megállapodás aláírását. (Korábban nem egy alkalommal megtörtént, hogy néhány törvénynél nem pontosan ugyanazt a szöveget küldte el a magyar kormány Brüsszelbe, mint amivel itthon elfogadták.)
A megállapodás jó hír Magyarország számára, ez maradéktalanul szolgálja az ország érdekeit - mondta a miniszterelnök. A magyar félnek végig az volt a célja, hogy az általunk elérhető források legalább 65 százaléka a magyar gazdaságba menjen - vázolta Orbán. Ráadásul nem csak arról volt szó, hogy a belső arányait változtatjuk meg a forrásfelhasználásnak, hanem teljesen más rendben is történik a pénz eljuttatása a címzettekhez, mint az előző hét évben.
Ha nem lenne az EU-támogatási rendszer, a magyar gazdaság felborulna, és joggal érezhetnék úgy a magyarok, hogy alávetettjei egy nagyobb rendszernek - mondta Orbán.
Ez a tíz év volt Magyarország helyfoglalása az EU-ban, mert egy dolog belépni az ajtón, de ennél is fontosabb az, hogy hogyan helyezkedünk el bent - fogalmazott a miniszterelnök. Elfogadtuk azokat az alaptételeket, amelyek úgy hangzanak, hogy demokrácia, piacgazdaság - folytatta. Mint mondta, Magyarországnak érdeke, hogy az EU erős legyen, és az EU-nak érdeke, hogy Magyarország erős legyen.
Orbán azért is köszönetet mondott Barrosónak, hogy a Magyarország és az EU közti vitákat mindig korrekt módon rendezte le.
Megpróbáltatásokkal teli évek voltak ezek az EU számára - kezdte beszédét Barroso. Büszkén tekint vissza mégis arra, hogy az EU-t egyben és épségben megtartották, jobban felkészültünk a globalizáció korára, erősen jövünk ki a válságból.
Valóban voltak olyan pillanatok, amikor véleménykülönbség volt fontos kérdésekben, és ez a párbeszéd nem mindig volt zökkenőmentes. A Bizottság mindig is olyan intézményként működött, amely a jogállamiság mellett kötelezte el magát - tekintett vissza Barroso az előző évek vitáira. Az igazi kérdés szerinte az, hogy az ellentéteket képesek vagyunk-e intézményes, jogállami keretek között rendezni.
Az emberek gyakran nem értik, hogy az egyénnek, a családoknak mit hoznak a strukturális alapok - magyarázta Barroso. Pedig ezek kézzelfogható eredményeket hoznak akár az oktatásban, akár az infrastruktúra fejlesztésében. Összességében 34 milliárd euróról beszélünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.