BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól járunk-e az EU új vezetőivel?

"Egyensúlyozni" lesz kénytelen a lengyel-olasz tandem az Európai Unió vezetésében - írta hétfőn a belga La Croix. A lap emlékeztetett arra, hogy az európai vezetők az ukrán válság közepette egy Moszkvával szembeni keményvonalast neveztek ki az Európai Tanács élére, és egy teljesen ismeretlen fiatal olaszt választottak az uniós diplomácia képviseletére. A Le Monde szerint ugyanakkor az új végrehajtó hatalom az EU élén jobban kiegészíti egymást és súlyosabb, mint az előző csapat. A külföldi sajtó általánosságban Federica Mogherini kinevezését fogadta inkább kétkedéssel.

Federica Mogherini kinevezését az Európai Unió új külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjévé elsősorban taktikai megfontolások, semmint a rátermettség motiválhatta - írja a második legnagyobb példányszámú francia nyelvű belga napilap honlapján közzétett kommentárjában Olivier Le Bussy, a lap publicistája.

A huszonnyolcak ezzel, vagyis a kompetensebb jelöltek mellőzésével, szerinte azt a benyomást is keltik, hogy valójában nem akarnak erős egységes, uniós külpolitikát, holott arra a "robbanás közeli" geopolitikai helyzetben minden eddiginél nagyobb szükség volna.

A Financial Times szerint Mogherininek van mit bizonyítania az uniós diplomácia élén, és rá kell cáfolnia a bírálatokra, amelyek oroszbarát hozzáállása miatt érték. A lap szerint Angela Merkel német kancellár azért állt be Mogherini mögé, mert úgy vélte, hamarosan ennél nagyobb csatákat kell majd megvívni Rómával, főleg gazdasági téren.

A Le Soir című, baloldali liberális beállítottságú brüsszeli lap megállapította: bár Federica Mogherini, az EU új kül- és biztonságpolitikai főképviselője a hatalomgyakorlási tapasztalatok szempontjából "kissé könnyűsúlyúnak" tekinthető, igenis ért a külpolitikához.

Az ismertetés kitért arra, hogy Mogherini politikai tapasztalatokkal is rendelkezik, miután erőteljesen elkötelezte magát a Sinistra Giovanile, a fiatal olasz baloldaliak mozgalma mellett, és részt vett rasszizmus elleni, illetve a nők diszkriminációja elleni kampányokban, egyebek közt európa tanácsi akciókban is. A fiatal európai szocialisták ernyőszervezetében, valamint az Európai Ifjúsági Fórum alelnökeként sok személyes kapcsolatot alakított ki.

A Le Figaro című francia konzervatív napilap szerint a Merkel bizalmasának számító 57 éves Donald Tusk kinevezése az Európai Tanács elnökévé "a finom kiegyensúlyozást" jelzi Kelet irányába, miután az Európai Unióhoz tíz éve tömegesen csatlakozó Közép- és Kelet-Európa most először kapott politikailag igazán felelős posztot". Ez egyben jelzés Vlagyimir Putyin orosz elnöknek is, még akkor is, ha Herman Van Rompuy utódának közeledési stratégiája Oroszországgal szemben már az ukrán válság kezdete előtt megkezdődött - hangsúlyozta a Le Figaro.

A Libération szerint az új vezetés "még nem egészen a dream team, de az uniós vezetők színvonala vitathatatlanul javul". A baloldali lap szerint Tusk kinevezése Európa élére az ukrán válság közepén üzenet Moszkvának, miután Lengyelország az egyik legszigorúbb állam azzal a hatalommal szemben, amely valamikor gyámság alatt tartotta".

A Le Monde szerint az új végrehajtó hatalom az EU élén jobban kiegészíti egymást és súlyosabb, mint az előző csapat. Tusk és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság élén erősebb személyiségek, mint Herman Van Rompuy és José Manuel Barroso volt. Mindketten konzervatívak és jól beszélnek németül, ami Merkel és az európai jobboldal súlyának növelését jelenti Európa irányításában szemben Francois Hollande francia elnökkel és a szociáldemokratákkal.

A hosszú alkudozások ellenére mindenki egyaránt elégedetlen - írja a Der Standard című liberális osztrák lap. Az újság szerint túl sok szempontot kellett figyelembe venni az EU új vezetőinek megválasztásakor, vagyis a keleti és a nyugati országokat is képviselni kell, valamint tekintettel akartak lenni a kisebb és a nagyobb tagállamok, illetve nők és a férfiak arányára egyaránt.

A lengyel kommentátorok általában megegyeznek abban, hogy Tusk megválasztása kivételes esemény Lengyelország uniós tagsága történetében. Miközben a közmédia és a nagy hírtelevíziók azt hangsúlyozzák, hogy Lengyelország uniós pozíciója ezzel megerősödött, a konzervatív sajtó annak a véleményének ad hangot, hogy a Merkel bizalmasaként ismert Tusk az elnöki poszton a német érdekek vonzásában lesz.

A Rzeczpospolita című jobbközép napilap főszerkesztője, Boguslaw Chrabota a lengyel politikus új szerepének uniós és lengyelországi vetületeit veszi szemügyre. Mint írja, Tusk szereplésén múlik, milyen tartalmat kap az Európai Tanács elnöki funkciója.

Chrabota a legfontosabb, a poszt presztízsét eldöntő feladatnak az európai biztonságpolitikával kapcsolatos hatáskör megerősítését látja.

A hétfői Corriere della Sera olasz napilap szerint miközben az Európai Néppárt (PPE) Tusk kinevezését ünnepelte az Európai Tanács élére, a szombati EU-csúcs győztese "elsősorban és már megint" Merkel. Az ő bizalmasai kerültek az EU-kulcspozícióiba. A harmadik Merkel-ember a szintén néppárti és a merkeli pénzügyi szigort képviselő spanyol Luis de Guindos lehet az euróövezet pénzügyminisztereinek elnökeként.

A balközép La Repubblica szerint Matteo Renzi olasz kormányfő és Francois Hollande francia elnök szövetsége megtörte az európai jobboldal egyeduralmát. Ennek az eredménye Mogherini megválasztása az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének és a francia Pierre Moscovici küszöbön álló megválasztása pénzügyi biztosnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.