Angela Merkel a wales-i NATO-csúcs kezdete előtt egy nappal tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva megerősítette korábbi álláspontját, amely szerint nem szabad megsérteni a NATO Oroszországgal kötött alapszerződését, azzal együtt sem, hogy az ukrán válságban követett orosz politika elfogadhatatlan, és a szövetségnek tekintetbe kell vennie a balti államok aggodalmait.
Ezért a NATO-csúcson a szövetség reagálási képességének javításáról döntenek majd, hogy a NATO gyorsabban léphessen fel a Baltikum térségében kibontakozó bármiféle fenyegető folyamattal szemben - mondta Angela Merkel, utalva "a NATO lándzsahegyének" nevezett, új, nagyon gyors reagálású erő kiépítésére vonatkozó tervre.
Hangsúlyozta: a döntések "teljes mértékben megfelelnek" majd a NATO-Oroszország Alapító Okiratnak. A német kancellár ezt az álláspontot fejtette ki augusztus közepén tett rigai látogatásán is, amikor a NATO kelet-európai jelenlétének erősítésére vonatkozó igényekkel kapcsolatban azt mondta, hogy "nem csak egy NATO alapokmányunk van, de egy NATO-Oroszország partnerségi megállapodásunk is, amelyet ebben a pillanatban nem szeretnék átírni".
Az 1997-es megállapodás alapján a felek tartózkodnak attól, hogy jelentős újabb állandó katonai erőt telepítsenek a másik területével határos térségekben. Ugyanakkor a balti államok szerint a lehetséges agresszió kivédésére erősíteni kell a NATO jelenlétét a régióban, ami csapatok telepítését, támaszpontok kiépítését jelenti, Toomas Hendrik Ilves észt államfő pedig szerdán annak a véleményének adott hangot, hogy az orosz fél érvénytelenítette a megállapodás bizonyos részeit az ukrán válságban tanúsított magatartásával.
Szerdán az NATO-csúcson képviselendő német állásponttal kapcsolatban név nélkül nyilatkozó berlini kormányzati források kiemelték: a kormány továbbra is abból indult ki, hogy az ukrán válságot nem lehet katonai eszközökkel megoldani. Hozzátették: egyetlen NATO tagország sem javasolta, hogy fegyverszállításokkal támogassák a kijevi vezetést a kelet-ukrajnai oroszpárti szakadárok elleni harcban, és az sincs napirenden, hogy Ukrajna csatlakozzon az észak-atlanti szövetséghez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.