A SEEMIG-projekt hazai adataiból kiderül: legalább 350 ezer olyan magyar élt külföldön 2013 elején, aki a rendszerváltozás után hagyta el az országot, és legalább egy éve, tehát tartósan más országban lakik.
Mint Németh Zsolt, a KSH elnökhelyettese fogalmazott, ennél lényegesen többen rendelkeznek migrációs tapasztalattal, hiszen sokan éltek és egy évnél rövidebb ideig jelenleg is élnek külföldön, ám a felmérésben csak a tartósan, tehát egy évnél hosszabb ideje elvándorlókat vették figyelembe. Ha ehhez hozzászámítják azt a 190 ezer embert, akik a népszámláláskor itthon volt ugyan, de saját bevallása szerint élt már külföldön, akkor a kivándorlásban már csaknem 600 ezer ember érintett.
A felmérés alátámasztotta azokat a tapasztalatokat, amelyek szerint főleg fiatalok és diplomások távoznak nagy számban Magyarországról: az 1989 után kivándoroltak 60, a frissen távozottak pedig már több mint 80 százaléka 40 éven aluli és 32 százalékuk felsőfokú végzettségű, miközben a Magyarországon élőknek csak a 18 százaléka rendelkezik diplomával.
A „reális migrációs hipotézis” a jelenlegi negatív vándorlási egyenleg tartós fennmaradását feltételezi, amely csak 2030-as évek közepétől válik ismét pozitívvá. A népesség-előreszámításnál ez azt jelenti, hogy a 2060-ra becsült 7 millió 920 ezer fős népességszámhoz viszonyítva további mintegy 600 ezer fős népességvesztéssel kell számolni, és ezzel 7 millió 330 ezerre csökkenhet Magyarország tényleges lakosságszáma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.