BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eldőlt: Navracsics nem lehet oktatásügyi EU-biztos

Nem kaphatja meg a számára kijelölt, az oktatással, az ifjúsági és az uniós állampolgársági ügyekkel foglalkozó portfóliót az Európai Bizottságban Navracsics Tibor – döntött az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottsága.

A testület 12 tagja támogatta a magyar politikus jelölését, 14 ellenezte, egy képviselő tartózkodott. Az Orbán-kormány volt tagjának személyével ugyanakkor a többségnek nem volt kifogása: 15-en támogatták, 10 képviselő nem, ennél a szavazásnál ketten tartózkodtak.

A szavazás rendes körülmények között nem része a jelölési procedúrának, az illetékes szakbizottság azonban – több más jelölthöz hasonlóan – kifogásokat emelt a jelölt meghallgatása után. Ezt követően Navracsicsnak tegnapig hat írásbeli kérdésre kellett válaszolnia egyfelől az unió oktatáspolitikai programjával, másfelől pedig az Orbán-kormány igazságügy-minisztereként hozott döntésekkel kapcsolatban.

Az MTI birtokába került válaszok tanúsága szerint a magyar médiaszabályozásra vonatkozó kérdésekre Navracsics a többi között az Európai Unió alapjogi chartájának az önkifejezés szabadságát szavatoló passzusait idézte. „Ha megerősítést nyerek biztosként, teljes mértékben elkötelezem magam ezen elv és a chartában rögzített minden alapjog és elv tiszteletben tartása és előmozdítása mellett” – tett ígéretet Navracsics, aki tudatta, hogy a jogszabály annak idején egyéni képviselői indítvány formájában került a törvényhozás elé, és az eredeti szöveg több ponton sem tükrözte az ő személyes véleményét. A liberálisok kérdései a reklámadóra is kitértek. Navracsics Tibor válaszában jelezte: az EU-ban bevett gyakorlat a hirdetések adóztatása. Leszögezte ugyanakkor: egyetért azzal, hoyg az adóztatást nem szabad újságok, műsorszolgáltatók vagy más médiumok belső működésébe vagy szerkesztőségi irányultságába való beavatkozásként alkalmazni. „A média szabadsága és sokszínűsége kulcsfontosságú a demokratikus társadalmak számára. Sajnálom, hogy a múltban néha a magyar kormány, amelynek immár nem vagyok tagja, nem tulajdonított kellő fontosságot ennek a jelentős szempontnak” – írta a politikus.

Navracsics nem az első magyar politikus, aki portfóliót cserél: tíz éve Kovács László akkori külügyminiszternek eredetileg az energia felügyeletét szánta José Manuel Barroso bizottsági elnök, a szakbizottsági meghallgatása után azonban más területet kapott, az adó- és vámterületet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.