A tájékoztatás szerint évente több millió tonnányi elektronikus hulladék keletkezik Közép-Európának ebben a térségében is használt telefonokból, számítógépekből, televíziókból, kidobott háztartási gépek vezérlőalkatrészeiből. Éppen emiatt nemcsak az fontos, hogy ez a hulladék ne károsítsa a környezetet, hanem az is, hogy minél többet visszanyerjenek a világpiacon csak drágán beszerezhető gyártási anyagokból.
A visegrádi négyek kutatóinak együttműködése gyorsítja a felhasználási folyamatokat, olcsóbbá teszi a gyártást - olvasható a közleményben, amely arra is kitér, hogy a tanácskozás egyúttal záró rendezvénye a két évvel ezelőtt uniós pályázaton nyert 486 millió forintból megvalósult CriticEl projektnek, amelyet a Miskolci Egyetem földtudományi kara irányított.
Ez a nemzetközi együttműködésben megvalósuló alapkutatás az Európai Unió nyersanyag-stratégiájával összhangban kereste a magyarországi és regionális együttműködést az unió által kiemelt, az európai gazdaság számára nélkülözhetetlen kritikus nyersanyagok - például antimon, magnézium, kobalt, fluor, ritka földfémek, germánium, tantál, grafit, volfrám - hasznosításában.
A projekt két párhuzamos alapkutatással foglalkozott, az egyik az ásványi nyersanyagok körével, a másik pedig a hulladékokban rejlő lehetőségeket, a kiaknázásukhoz szükséges technológiák fejlesztését alapozta meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.