A KSH megállapítását egyebek mellett arra alapozza, hogy míg a 65 év felettieknek mindössze a 4,4 százaléka él jövedelmi szegénységben, addig az ennél fiatalabbak körében ez az arány 16,1 százalék. A jövedelmi különbségek is mérsékeltebbek a nyugdíjasoknál: az alsó és felső jövedelmi ötöd közötti eltérés itt 2,8-szeres, szemben az aktívaknál mért 4,5-szeres szorzóval. Orbán Viktor miniszterelnök az Idősügyi Tanács tegnapi alakuló ülésén a kormány legfontosabb feladatai közé sorolta a nyugdíjak értékének megőrzését.
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság adatai szerint ez év közepén kicsivel több mint kétmillióan részesültek öregségi nyugdíjban, közülük 657 ezren valamilyen kiegészítő ellátásában – például özvegyi nyugdíjban – is. Ők havonta átlagosan 116041 forintot kaptak, míg a havi átlagnyugdíj 105140 forintot tett ki ez év júniusában. Ennek az összegnek csaknem a kétszerese, 205 ezer forintot kaptak a korhatár előtti öregségi nyugdíjasok, azok a fegyveres szolgálatot teljesítők, akik még korkedvezménnyel mehettek nyugdíjba. A több mint kétmillió öregségi nyugdíjas közül egyébként mintegy 1 millió 894 ezren töltötték be ténylegesen a nyugdíjkorhatárt.
A társadalom elöregedésével a nyugdíjas háztartások aránya folyamatosan nő, 2012-ben már 31 százalékot tett ki a KSH adatai szerint, és sok közöttük az egyszemélyes vagy kis létszámú háztartás. A nyugdíjas háztartások bevételeinek nagy részét felemésztik a lét és az egészség fenntartásához elengedhetetlen kiadások: lakásfenntartásra 34 százalékkal, élelmiszerre 24 százalékkal, egészségügyre pedig több mint kétszer többet költenek az átlagnál. Az egyedülálló 65 éven felülieknek között az átlagnál nagyobb arányban vannak azok, akik számára az üdülés, a gyakori húsfogyasztás vagy akár a lakás megfelelő fűtése nehézségekbe ütközik.
Az ENSZ Népesedési Alapja az idősek világnapja alkalmából felállított egy, az idősek gazdasági és társadalmi jóléte szerinti rangsort, amely azt mutatja, hogy mely országokban a legjobb megöregedni. A listát négy európai ország, Svédország, Norvégia, Németország és Hollandia vezeti. Magyarország a listán mindössze a 40. helyen áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.