BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az államtitkár megsértődött, nem fejezte be - így ért véget 2014 a Parlamentben

A tegnap negyven napirendi pontja után - amelynek tetemes része szavazás volt - ma újabb voksdömpinggel zárják a Parlamentben az évet. Az interpellációs kör után megkezdődött a téli szünet, kivéve annak a tucatnyi ellenzéki és egyetlen fideszes képviselőnek, aki végigülte a nap egyetlen, késő délutáni általános vitáját.

Napirend előtt Szijjártó Péter keltett nagyobb megütközést, amikor arról beszélt, hogy aggódik Magyarország szuverenitásáért - szerinte az Egyesült Államok felől jön a veszély. A nagy szavak után nagy szavazások jönnek: egy utolsó rohammal fejezik be a 2014-es munkaévet.

Az egyik legfontosabb döntést a végére hagyták: az utolsó szavazásként elfogadták a vasárnapi zárva tartást. A jogszabályban kivételként rögzítették, hogy az adventi időszakban és az év egy szabadon választható vasárnapján nyitva lehetnek az üzletek. A törvény azzal kapcsolatban is több kivételt tartalmaz, hogy mely boltok lehetnek nyitva vasárnaponként. Így például a 200 négyzetméternél kisebb üzletek kinyithatnak a hét utolsó napján, de csak a tulajdonos vagy családtagja dolgozhat benne.

Ma először a közpénzügyi kötelezettségekkel kapcsolatos törvényjavaslatról szavaztak. A törvényjavaslat érdemi része alapján a szerencsejáték- és a sportági szakszövetségek gazdálkodásáról nem lehet közérdekű adatokat kérni. Végül ezen finomítottak, a látványsportágak szakszövetségeinek a nem közpénzből származó támogatások esetében lehetőségük lesz egyszerűsített adatszolgáltatásra a közérdekű adatigényléseknél. A javaslat indoklása szerint az érintett öt sportág – a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a vízilabda és a jégkorong – szakszövetségei a tagok (azaz a sportegyesületek) által létrehozott, önálló felügyelőbizottság által ellenőrzött és a Fővárosi Törvényszék által nyilvánosan felügyelt közgyűlésen beszámoló civil szervezetként működnek. A kormány szerint ezért nem indokolt „alanyi alapon" előírni az információszabadságról szóló  törvény hatálya alá tartozásukat. Az ellenzék szerint ez nem csak átláthatatlanságot hoz, hanem továbbra is állami köldökzsinóron tartja a veszteséges sportcégeket. Bánki Erik (Fidesz) szerint ez csupán rosszindulatú feltételezés - a későbbiekben pedig a képviselő ezekre a vádakra mindenkit meglepve Coelhót idézett ("még a rossz óra is pontos naponta kétszer").

Később döntöttek a kulturális örökségvédelmi törvényről, az építésügyi javaslatról, majd a pénzügyi szolgáltatások törvényéről. Ezzel felhatalmazást adtak az MFB-nek az európai strukturális és beruházási alapokból támogatott pénzügyi eszközök végrehajtó szervezeteként az irányító hatóságok által meghatározott feladatok ellátására, például a támogatott pályázatok kezelésére, döntés-előkészítésre és ellenőrzésre. A döntéssel emellett az MFB-nek lehetősége nyílt tulajdont szereznie a Fővárosi Gázművekben.

Ezek után szavaztak a dohánycégek extra egészségügyi hozzájárulásáról. A hozzájárulás alapja a kötelezett 2014-es adóévben elért nettó árbevétele. A fizetendő hozzájárulás mértékét sávosan határozták meg: az adóalap 30 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,2 százalék - de legalább 30 millió forint -, az adóalap 30 és 60 milliárd forint közötti része után 2,5 százalék, az adóalap 60 milliárd forint feletti része után pedig 4,5 százalék.

Szavaztak a trafiktörvény újabb módosításáról: ezzel lehetne például buszjegyet vagy rágót is árulni a trafikban, de akár a mobiltelefon egyenlegét is fel lehet ott tölteni. Annak érdekében, hogy lehetőség legyen a dohányboltok számának fokozatos csökkentésére, a korábban 2000 lakos után kiírt egy dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság helyett a küszöb 3000 ember lesz.

Ma döntöttek a Kiotói Jegyzőkönyvvel kapcsolatos törvényekről, a hűség falvainak törvényéről, és a magyar zászló és címer napjáról is.

Szintén ma szavaztak a köznevelési törvényről - a kormány felhatalmazást kapott, hogy részletesen meghatározza, mely tanulókat veszélyeztet lemorzsolódás és az érdekükben milyen jelző- és támogatórendszerre van szükség. A kabinet emellett a vallási és nemzetiségi iskoláknál rendeletben határozhatja meg az esélyegyenlőség előmozdításának sajátos feltételeit. A parlament az antiszegregációs kerekasztal javaslatára ezen pont alkalmazásánál külön kimondta, hogy a kabinetnek tekintettel kell lennie a jogellenes elkülönítés tilalmára.

Döntöttek az egészségügyi csomagról és a harmadik országbeli polgárok beutazásáról. Ezzel az Országgyűlés 250 ezer euróról 300 ezer euróra emelte a befektetői letelepedés feltételéül szolgáló államkötvény névértékét.

Megváltoztatták az agrárkamara szabályait is: elsősorban a kamarai tagsággal kapcsolatos nyilvántartási feladatokat módosították, hogy megfelelően legyen ellátható a szakmailag rendkívül szerteágazó, 370 ezres tagság adatainak kezelése. Ennek érdekében pontosították a tagok adatszolgáltatási kötelezettségét. A parlament emellett pontosította a gazda fogalmát, amely így őstermelő, agrárgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, illetve más földművesként nyilvántartott ember lehet. Őstermelő esetében a kamarai tagsági viszony az őstermelői igazolvány kiváltásával jön létre, a földművesek, valamint mezőgazdasági termelőszervezetek esetében pedig a kötelező tagság az agrárgazdasági tevékenységhez való szoros kötődésük miatt indokolt

Ma döntöttek volna arról a javaslatról is, amellyel a képviselők gyakorlatilag ingyen autópálya-használatot biztosítanak maguknak - ez úgy kerülhetett napirendre, hogy az ellenzék öt képviselő kivételével megszavazta az eltérést a házszabálytól. Azonban az utolsó pillanatban mégis levették a napirendről.

Az interpellációk, azonnali kérdések és a kérdések ezután jönnek. Ezek közt Lázár János bejelentette, hogy Bódi Gábor, az államtitkár, aki több állami állása miatt még Orbán Viktornál is többet keres, hajlandó lemondani a tiszteletdíjáról.

Hiller István (MSZP) a Tudásfórum programról beszélt, amely szerint az iskolaigazgatók mellékelt prezentáció segítségével előadást tartanak kollégáiknak, majd a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) küldetéséről beszélgetnek. A dokumentum szerint a Klik vonzó és kiszámítható munkahely. Eközben megszületett a Klik-ről szóló kormányrendelet módosítása, amelynek lényege: a központ jelenlegi szervezete módosításra szorul, elveti azt az elvet, hogy egy épületből dirigálják az összes közoktatási intézményt, és eredeti felállásban nem működtethető. A kettő nem fér össze - mutatott rá a szocialista politikus.     Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára azt mondta: irányító, ellenőrző és stratégiai szerepet szánnak neki a Kliknek  jövőben, kevesebb főosztály, osztály és kevesebb munkavállaló lesz, és egy adott tankerület vezető szerepet tölthet be a megyeszékhelyeken. A pénzügyi döntési szintek közelebb kerülhetnek az intézményekhez - jelezte.

Szél Bernadett (LMP) azt kérdezte, hogy mi kell ahhoz, hogy a kormány is rájöjjön: Oroszország megbízhatatlan partner. A putyini Oroszország alaposan átejtette Magyarországot a Déli áramlattal kapcsolatban - mondta, majd hozzátette: annak örül, hogy a devizatartalék egy részét nem rubelben helyezték el. Lázár János válaszában azt mondta: Magyarország függetlenségét szeretnék garantálni. Hazánk európai államként viselkedik, és az ország nem eladó sem az amerikaiaknak, sem az oroszoknak - válaszolta.

A kormány első számű szándéka az volt, hogy a Magyarországon közlekedőknek kedvezményeket nyújtson - hangzott el az államtitkári válasz az útdíjakról szóló kérdésre. Tasó László az LMP-s Szél Bernadettnek azt magyarázta: nagyot csökken azoknak a költsége, akik csak egy-két megyében utaznak egész évben. Nincsenek olyan vizsgálatok, amelyek azt támasztanák alá, hogy valaki bujkálna majd, vagy nem a gyorsforgalmi utat választaná - mondta.

A munkahetet ezek után a közigazgatási tárgyú törvények módosításáról szóló csomag vitájával zárták le. Ebben leginkább az ellenzék vitázott  - Schiffer András egy ügyrendi javaslatában azt is kérte, hogy tartsanak egy félórás szünetet, amíg legalább egy fideszes bemegy a terembe. A vita nagy részében egyetlen Fidesz-képviselő, valamint a kormányból Kovács Zoltán államtitkár ült csak bent. Végül az államtitkár a zárszavának a közepén befejezte, mert szerinte az ellenzék nem figyelt rá - így ért véget a 2014-es parlamenti munka.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.