Az írás szerzője, Karl-Peter Schwarz úgy véli, hogy általában véve "a Balti-tenger, az Adria és a Fekete-tenger által határolt területen még nem számoltak le a kommunizmus örökségével". Schwarz szerint "Köztes-Európa" államaiban a privatizáció a versenyt akadályozó oligarchikus rendszerek kialakulását segítette, és a politika és a gazdaság között olyan szürkezóna alakult ki, ahol a korrupció és a szervezett bűnözés "úgy virágzik, mint egy melegházban".
A szerző szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök fellépésével végleg szertefoszlott a régió nyugatosodásának illúziója, és a térségnek az orosz revizionizmus, az amerikai közömbösség és a német békéltetési politika miatt immár biztonsági kihívásokkal is szembe kell néznie. Ezt a kihívást pedig tovább erősíti belpolitikai-gazdasági rendszerük gyengesége - vélte Schwarz.
A Der Standard című liberális osztrák lap Donald Tuskról, az Európai Tanács lengyel elnökéről szóló, A lengyel példa című keddi véleménycikkében megjegyzi: Tusk szinte minden tekintetben különb nemcsak elődeinél, hanem egyes más kelet-európai vezetőknél is, elsősorban Orbán Viktornál, "az erős kéz" politikájának autokrata bajnokánál, az illiberális demokrácia nagyhangú propagandistájánál". Bár mindkét politikus rajong a labdarúgásért, itt véget is érnek hasonlóságaik - írta a kommentár szerzője, Paul Lendvai.
Lendvai szerint Lengyelország Európai Unió-barát politikája Orbánénak szöges ellentéte. A budapestiek pedig irigylik a Magyarországhoz korábban oly közel álló Lengyelországot, amiért Európa politikai és gazdasági "sztárja", miközben Orbán elszigetelődött Magyarországa nevetséges propaganda-szabadságharcot indított az Egyesült Államokkal szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.