Az áprilisi, Tapolca és Ajka környéki időközi választást is befolyásolhatják az új segélyezési szabályok. Március elsejétől megszűnt öt szociális ellátás, az azokra eddig jogosultaknak a helyi önkormányzathoz kell fordulniuk. A helyi önkormányzat pedig csak a helyi pénzügyi lehetőségek alapján lesz képes támogatást adni.
A Policy Agenda a szociális rendszer átalakításának kérdését megvizsgálta a következő időközi választás szempontjából is. A Tapolcát és Ajkát magában foglaló választókerület rendkívül differenciált települések nagysága és ebből következően demográfiai összetétel alapján. A két közepes méretű városban él a választók több, mint 50 százaléka, míg a többi választó 58 település között oszlik meg.
Az elemző cég megvizsgálta a 60 település idei költségvetését, amelyből az tűnik ki, hogy három településen az állam nem járul majd hozzá az iparűzési adó nagysága miatt a szociális kiadásokhoz. Mindezt úgy, hogy 2014-ben még jelentős mértékben segítette ezeket a településeket. Köztük van a választókerület legnagyobb városa, Ajka is, amely a rendszer átalakítása miatt 31 millió forint költségvetési támogatástól esett el. Azaz ennyivel kevesebb pénzzel gazdálkodhat, amit a szociálisan nehéz helyzetben lévők megsegítésére használhat fel.
A szociális rendszer átalakítása révén a választók 35 százaléka olyan településen él, ahol az állam a szociális segélyezésből kivonult, mivel nem ad a továbbiakban támogatást. Ők az átalakítás abszolút vesztesei. De van olyan település is, ahol ugyan ad segítséget a kormány, de a tavalyihoz képest kisebb mértékben. Még Tapolca esetében is lesz csökkenés, a tervek szerint 3,5 százalékkal kevesebb támogatást kapnak a költségvetéstől a szociális támogatásokra, mint az előző évben.
Nyilvánvalóan ez egy politikai ziccer az ellenzék számára, amelyet egyelőre nem képesek meglovagolni. A Policy Agenda azt is vizsgálta, hogy milyen politikai kezdeményezéseket tett az ellenzék a szociális rendszer átalakításának kérdésében. A Demokratikus Koalíció, az LMP egy közleményt adott ki, amelyben rossznak tartják a változásokat. Az Együtt és a Jobbik honlapján nem található az elmúlt egy hónapban semmilyen megszólalás a kérdésben. Az MSZP ugyan napirend előtti felszólalást és pártelnöki sajtótájékoztatót is tartott a kérdés kapcsán, de az elemzés szerint nem érezhető, hogy ezt a kérdést az elkövetkező hónapok politikai napirendjén akarnák tartani.
A PM Budapesten felhasználta a lehetőséget arra, hogy az általa irányított zuglói önkormányzatban elfogadtatott egy olyan újszerűnek látszó javaslatot, amely minden kerületi lakos számára egyfajta minimumjövedelmet határoz meg. Aki ezt nem éri el, annak a jövedelmét addig a szintig kiegészítik. A párt ezt az alapjövedelemről szóló társadalmi vita elemének tekinti. Ez az egyetlen olyan politikai termék a kérdés kapcsán, amely mobilizálhatná a választókat, ugyanakkor a PM hagyományosan azokban a közegekben gyengébb, ahova az üzeneteiket el kellene juttatniuk.
Összességében nem látszik, hogy az ellenzék valódi alternatívaképzést akarna a szociális rendszer átalakítása kapcsán. Sokkal inkább úgy tűnik, hogy a paksi beruházás titkosítása körüli vita, vagy a külpolitikai kérdések hangsúlyosabbak számukra. Azokon a kistelepüléseken ahol a megélhetési kérdés a mindennapok része (ilyen a tapolcai választókerület jelentős része), minimális annak a lehetősége, hogy a Putyin-találkozó, vagy a transzparencia hiánya érdekelné igazából a választókat - vélik a Policy Agenda elemzői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.