BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dagadnak a kormányhivatalok

Bár az eredeti, március elsejei határidőt nem sikerült tartani, holnaptól már tényleg a kormányhivatalokhoz kerül egy sor, eddig független államigazgatási szervek által ellátott feladat. Az átalakítás elsődleges oka az áramvonalasítás és a költségcsökkentés, ám azt sem nehéz belátni, hogy tovább folytatódik a központosítás az államigazgatásban.

Bár egy hónapot csúszott, a holnapi nappal már megtörténik a kormányhivatalok feladat- és hatáskörének kibővítése az Államreform II. program keretében, sehol nem lesz további késlekedés az átállásban – értesült lapunk. A kormány még decemberben döntött arról, hogy több, korábban önálló hatáskörrel rendelkező államigazgatási szerv feladatait – vagy azok egy részét – a kormányhivatalokhoz rendeli. Így például a bányakapitányságok és a környezetvédelmi felügyelőségek szervezetileg teljes egészükben kerülnek a kormányhivatalokhoz. A szervezet a Magyar Államkincstár feladatai közül a lakás- és családtámogatási eljárásokat, illetve a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egyes feladatait veszi még át.

Az átállás ugyanakkor nem volt teljesen zökkenőmentes. A nagy központosítási terv egy sor, azonnali feladatot rótt több minisztériumra, és természetesen az érintett szervezetekre is. A megszabott határidők ugyanakkor az azonnal megkezdett egyeztetések ellenére is túl rövidnek bizonyultak, így az eredeti, március elsejei határnapot április 1-re tolták, és a februárban, az Országgyűlés Törvényalkozási Bizottsága által készített módosító csomagban már ez a határidő szerepelt. Fontos változást jelent az eredeti elképzelésekhez képest az is, hogy a kormányhivatalokhoz delegált feladatokat csak a megyei szintig viszik le: így a járási hivatalokban továbbra sem végezhetők majd olyan munkák, amelyeket eddig önálló közigazgatási szervezetek láttak el. Így például a Magyar Államkincstár családtámogatási és lakástámogatási feladatait is a megyei kormányhivatalok, illetve a központ végzi.

Az időközben közbecsúsztatott módosítások ellenére a változás nyomán jelentős mértékben nő a közvetlenül a kormányhivatalokhoz delegált feladatok köre: így például ők felelnek majd egyebek mellett a lakásépítési támogatás („szocpol”) szétosztásáért, az állami támogatású lakáshitelek után járó pénz kifizetéséért, a családtámogatások kiutalásáért, és egy sor adminisztrációs feladat végrehajtásáért. A tételek nem kicsik: a költségvetés előirányzatai szerint 2015-re lakástámogatásokból 128,9 milliárd, családtámogatásokból pedig 422,4 milliárd forintnyit tervez kifizetni a kormány. Mindezek alapján csak e két támogatás miatt közel 550 milliárd forint szétosztásának feladata kerül majd az ország területén működő kormányhivatalokhoz.

A nagy átalakításra a kabinet szerint a szolgáltatóbb jellegű államigazgatás elérésre miatt van szükség, vagyis az állampolgároknak biztosítani kell, hogy ügyeiket a lehető leggyorsabban és egyszerűbben el tudják intézni. Az átalakítás révén pedig csökkenhet az államigazgatás fenntartásának költsége, és áramvonalasítani lehet a szervezetet is. Ezzel együtt jól látszik az is, hogy az államigazgatásban folyamatosan egyre nagyobb szerep jut a kormányhivataloknak, vagyis nő a teljesen központi irányítás alá vont feladatoknak a száma, viszont csökken azoké a szervezeteké, amelyek önállóan, saját hatáskörben járhatnak el vagy nyújthatnak szolgáltatást.

Hamarabb utal a kincstár

A március hónapra járó családtámogatási ellátások közül a postai kézbesítéssel eljuttatandó tételek fedezetét már tegnap elindította, míg a banki átutalást ma kezdi el a Magyar Államkincstár annak érdekében, hogy az ellátások még a húsvéti ünnepek előtt megérkezzenek az érintettekhez – derül ki a kincstár internetes honlapján szerelő tájékoztatóból. Az intézkedés nyomán hozzávetőlegesen 1,1 millió család juthat hozzá a szokottnál korábban a családi pótlékhoz. A családi pótlékban részesülő háztartások száma egyébként fokozatosan csökkent az elmúlt években: a KSH adatai szerint 2010-ben még 1,224 millió, 2000-ben pedig 1,3 millió család kapott ilyen ellátást.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.