BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem csak az M1-en folyik a kormányzati bakiparádé

Az Egyesült Államok és Magyarország közötti feszültségek enyhítésére tett erőfeszítések közepette ostoba amatörizmus jellemzi a Külgazdasági és Külügyminisztérium munkáját.

Komoly hibákat vét a magyar diplomácia az utóbbi időben – ez világlik ki ki azokból a nyilatkozatokból, amelyeket a tárca tesz Victoria Nulandnek, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkárának esetleges budapesti látogatása kapcsán.

A KüKüM nemrég tett bejelentést arról, hogy Nuland jön tárgyalni Szijjártó Péter tárcavezetővel, a múlt héten azonban kiderült, ez nem így van, az amerikaiak halasztják az utat. Hogy miért, az egyelőre nem világos, de a Népszabadság erre vonatkozó kérdésére az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége úgy válaszolt, az utat egyszerűen nem véglegesítették, olyannyira nem, hogy a maga részéről az amerikai külügyminisztérium, a State Department hivatalosan nem is tett bejelentést róla.

Nuland a régióban folytatott tárgyalási keretében ejtette volna útba Magyarországot, és bár azt sem tudni, hogy az érintettek közül az amerikaiaknak kivel nem sikerült megállapodniuk a részletekről, diplomáciai körökben amatörizmusról árulkodik bejelentést tenni egy olyan eseményről, amelyet nem véglegesítettek – utaltak a napilap korábban külügyi területen működő forrásai a KüKüM idő előtti megszólalására.

A magyar diplomáciának ezután sikerült újra blamálnia magát, mégpedig Szijjártó személyében, aki a múlt héten kiadott egy elutasító nyilatkozatot, amelyben Nuland állítólagos megjegyzését kifogásolta, hogy az Egyesült Államok nyomást gyakorolna olyan országokra – így Görögországra és Magyarországra – amelyek ellenzik az Oroszország elleni szankciókat. Az amerikai helyettes államtitkár a Szputnyik nevű orosz állami hírügynökség szerint nyilatkozott így egy Ukrajnáról szóló keddi washingtoni kongresszusi meghallgatáson.
Csakhogy – derült ki később – az idézett megjegyzésben nyomásgyakorlásról szó sem volt. Nuland a meghallgatáson egy kérdésre mindössze annyit mondott, egyes EU-tagországoknak vannak fenntartásaik az Oroszország elleni szankciókkal szemben, de támogatták a büntetőintézkedéseket, amikor az EU a legfelső vezetői szintjén született meg róluk a döntés. Folytatjuk a kétoldalú tárgyalásokat ezekkel az országokkal az ügyben – tette hozzá a helyettes államtitkár.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.