A Líbiából Olaszországba tartó, menekültekkel teli hajó utasainak száma sose derül ki, de az valószínű, hogy ez volt az eddigi legnagyobb ilyen katasztrófa; idén már nagyjából 1600-an halhattak meg hasonló utak során, 35 ezer embernek viszont sikerült partra szállnia az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának becslése szerint. Tavaly egész évben 219 ezer menekült jutott át a Földközi-tengeren – nagy többségük Olaszországba –, és mintegy 3500-an haltak meg útközben.
A csúcstalálkozó előtt a bevándorlási ügyekben illetékes uniós biztos, Dimitrisz Avramopulosz tízpontos listát terjesztett az uniós országok külügyminiszterei és belügyminiszterei elé – írta honlapján az olasz La Repubblica napilap –, amely a csúcsról kiadandó közlemény vázlattervezeteként szivárgott ki a sajtónak. Eszerint az állam- és kormányfők fokozzák az EU jelenlétét a tengeren, hogy küzdjenek az embercsempészek ellen, megelőzzék az illegális bevándorlást és megerősítsék a belső szolidaritást. Mielőbb meg akarják erősíteni a tengeri határőrizeti missziók, a Frontex uniós ügynökség égisze alatt működő olasz Triton, illetve Poszeidon működését is, legalább megduplázzák a forrásaikat idén és jövőre (a Bloomberg szerint a Triton jelenleg havi 2,9 millió eurót kap a közös kasszából).
Máris az egyik legvitatottabb pont az, hogy a csúcs résztvevői vállalják: szisztematikus erőfeszítéseket tesznek az embercsempészek hajóinak azonosítására, elfogására és megsemmisítésére, még mielőtt azokat használnák. A Tripoliban működő kormány külügyminisztere, Mohamed al-Ghirani a Times of Maltában erre úgy reagált: országa sohasem fogadná el, hogy az EU bombázza az embercsempészek feltételezett bázisait. (Líbiában két kormány küzd a hatalomért, miután az iszlamista erők a tavalyi választások után elfoglalták a fővárost, a kabinet pedig Tobrukba menekült.) A konfliktus nyilván nem hiányzik az EU-nak – ezt mutatja az is, hogy az EU elnöke, Donald Tusk hangsúlyosan egyetértett a rendkívüli csúcsot szorgalmazó olasz kormányfővel, Matteo Renzivel abban, hogy "sebészi beavatkozásra" van szükség, nem pedig egy "teljesen kifejlett katonai műveletre".
Az illegális bevándorlás megelőzése jegyében az EU egyebek közt nagyobb támogatást akar adni számos afrikai országnak a határok, illetve a migrációs útvonalak ellenőrzéséhez, és fel akar állítani egy új programot, hogy az EU határországainak megkönnyítse az illegális bevándorlók visszaküldését. A közösségen belüli szolidaritást többek között egy olyan projekttel erősítenék, amelynek keretében először legalább ötezer, a feltételeknek megfelelő személynek kínálnának letelepedési lehetőséget, emellett növelni kívánják a határországoknak nyújtott rendkívüli segítséget, és fontolóra veszik a rendkívüli elhelyezési lehetőségek tagállamok közti megszervezését is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.