A kedd az új hétfő: a parlamenti ülések B-hetén szokás szerint hétfőnként az azonnali kérdéseket és a kérdéseket beszélik át a képviselők, ez csúszott ezen a héten a húsvét miatt egy nappal. Nem meglepő módon a brókerbotrány volt a központi téma.
Persze már napirend előtt is ez volt az egyik legfontosabb ügy. Az MSZP-s Harangozó Tamás azonnali kártérítést és felelősségre vonást kért "a brókerkormányzás helyett", a neki válaszoló Répássy Róbert pedig rögtön tolta is vissza a felelősséget az MSZP-re. Az államtitkár azt kérdezte: miért nem a Buda-Cash ügyfeleiért aggódnak a szocialisták? Harangozó szerint Szijjártó Péternek és Fazekas Sándornak is le kéne mondania, Répássy szerint azonban nem logikus, hogy Szijjártót azért támadják, mert kivette a minisztériuma pénzét, Fazekast pedig azért, mert bent tartotta.
Schiffer András (LMP) a magyar munkások alacsony béréről beszélt napirend előtt. A magyarok egyre többet dolgoznak egyre kevesebbért, miközben a "nemzeti burzsoázia feltőkésítése" jól megy. Czomba Sándor államtitkár szerint siker az, hogy 23 éve nem dolgoztak ennyien, pedog a szegénység elleni küzdelem legfontosabb eszköze a munka.
A Jobbik a tapolcai választásra gyúr: napirend előttijében Volner János arról beszélt, hogy a választás tétje az, marad-e az egymást látványosan utáló, a színfalak mögött azonban szerinte együttműködő Fidesz-MSZP nagykoalíció. A magas labdát lecsapta a képviselő: hosszan beszélt ő is a brókerbotrányról, amely szerinte a Fidesz és az MSZP közös felelőssége. Ami a választást illeti, szerinte a Fidesz fél a Jobbiktól, az MSZP pedig kiszállt a versenyből, ami azt jelenti, hogy a baloldalra adott szavazatok elvesznek. L. Simon László válaszában arról beszélt: az emberek nyitottak és várakozással tekintenek a Fidesz helyi jelöltjére. Szerinte a választók nem akarnak egy szélsőjobboldali jelöltet, nem a Fidesz, hanem a jóérzésű magyar emberek rettegnek attól, hogy egy szélsőséges nyerne. Az államtitkár és a jobbikos képviselő versengett egy sort azon is, hogy melyikük pártja tesz többet a magyarság ügyeiért.
A Fideszből Gulyás Gergely is az időközi választásról beszélt: szerinte a tét az, hogy a "kiemelkedően legalkalmasabb" fideszes jelölt képviselheti-e a helyiek érdekeit a Parlamentben. Tőle és L. Simon Lászlótól is záporoztak az ígéretek: fejlesztik Sümeget, jobb lesz a közlekedés, és fejlődhet a tapolcai kórház, stratégiai jelentőségű új mentőállomással - hallhattuk.
A kérdések közt a szocialista képviselők kizárólag a brókerbotrányt firtatták. Burány Sándor azt kérdezte Lázár Jánostól, miként kerülhetett tízmilliárdos nagyságrendű közpénz a Quaestorhoz. Milyen döntés alapján került a külügy vagyona a Quaestorhoz? - kérdezte. Lázár János azt válaszolta: "csodálkozom azon, hogy a Buda-Cashről a mai napon egy szó sem esik, nyilvánvalóan nem azért, mert a szocialisták ott jó kapcsolatokkal rendelkeznek". Szerinte egyetlen igazán komoly baj volt az állam Quaestor-ügyeiben: az ETO Parkra 18 milliárdot adni a Gyurcsány-kormányok idejében.
A szintén MSZP-s Tóth Csaba azt kérdezte: részesültek-e miniszterek jutalékban a brókerügyben. Lázár János visszakérdezett: "miért kellett 2002 és 2010 között a Quaestornak állami pénzt adni, állami pénzt rábízni"? "Önök kockáztattak, a Külgazdasági és Külügyminisztérium azonban letétbe helyezett a Quaestornál állampapírokat" - válaszolta. Tukacs István (MSZP) azzal kezdte: a kormány saját mesét akar gyártani a Quaestor-ügyről, de nem tudja mentesíteni magát. Hogyan válaszolhatott Orbán Viktor egy március 10-i levélre 9-én, és miért akart tárgyalópartnert küldeni Tarsoly Csabához - kérdezte. Lázár János újra csak azt válaszolta: az államot semmilyen kár nem érte, majd ismét arról beszélt, hogy 2002 és 2010 közt mennyi pénzt tartott az állam a brókerbotrányban érintett cégeknél. (A Hungáriánál 2,8 milliárdot, a Quaestornál 4,8 milliárdot.)
Bárándy Gergely újra megkérdezte Polt Pétert, hogy miért nem hallgatták ki legalább tanúként Tarsoly Csabát két héten át. A legfőbb ügyész megismételte: aki potenciális gyanúsított, de még nem vehető őrizetbe, az nem hallgatható ki gyanúként. Később azt is mondta: "vannak bűncselekmények, és akik ezeket elkövetik, azok ellen fellépünk. ha megnézi a korábbi ügyeket, látni fogja, hogy politikai hovatartozástól függetlenül tettük".
A jobbikos Z. Kárpát Dániel is elővette a brókertémát: ő Fidesz-MSZP koalícióról beszélt. Tállai András államtitkár szerint a Jobbik a harmincezer károsultat szeretné a tapolcai választásban a maga javára fordítani.
Kevés volt az olyan kérdés, amely nem a brókerüggyel foglalkozott. A jobbikos Magyar Zoltán például a mezőgazdasági támogatásokról kérdezett: szerinte a gazdák jelentős része eleshet a támogatásoktól. Hogyan akarják elérni, hogy ne érjék nagy károk a termelőket a kormány rossz kommunikációja miatt? - kérdezte. Nagy István államtitkár azt válaszolta: "nem, nem, nem és nem". Mint mondta, a kérdés is alaptalan és káros, azok a gazdák, akik nem vették figyelembe a terménydiverzifikáció új szabályait, már a másodvetéssel is kaphatnak támogatást. Szerinte kis túlzással a csapból is az folyik, hogy milyen újkövetelményei vannak a zöldítésnek. Az LMP-s Schmuck Erzsébet pedig azt kérdezte: miért állítja a kormány szembe a családpolitikát a női esélyegyenlőséggel. Rétvári Bence államtitkár szerint a munkahelyvédelmi akcióterv segít a nőknek, akár a szülés után visszatérni a munkába, akár kedvezménnyel nyugdíjba vonulni.
A jobbikos Szávay István az útdíj témájára talált vissza: azt kérdezte, miért kell még mindig útdíjat fizetni egy határátkelő néhány száz méteres szakaszáért annak, aki Szerbiából átlép Magyarországra. Tasó László államtitkár azt válaszolta: nem csak azt a 450 méteres szakaszt használhatják az évi 5000 forintos útdíjért cserébe, hanem a megye összes gyorsforgalmi útját.
Az LMP-s Ikotity István azt kérdezte: mikor kapnak valódi, érdemi béremelést az iskolák dolgozói, valóban csak egy egyszeri, pár ezer forintos juttatásra futja, és valóban kihagyták-e ebből az óvodai dolgozókat? Rétvári Bence azt válaszolta neki: folyamatos tárgyalások zajlanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.