A nepáli kormány még mindig nem tudja felmérni, hogy valójában mekkora kárt okozott a szombati, 7,8-as erősségű földrengés, mely a Himalája térségét sújtotta, több ezer halálos áldozatot szedve. Sok hegyvidéki terület még most sem közelíthető meg, annak ellenére sem, hogy a világ minden tájáról folyamatosan érkeznek az eszközök és mentőegységek.
„Ez egy soha nem látott mértékeket öltő katasztrófa. A segítségnyújtási műveletekben is voltak hiányosságok” – ismerte el kedd este Minendra Rijal kommunikációs miniszter.
Sushil Koirala miniszterelnök a Reutersnek azt nyilatkozta: az áldozatok száma elérheti a 10 ezret is (a jelenleg ismert szám dupláját), mivel a balesetekről, illetve a távolabbi falvakból és városokból még csak most kezdtek beérkezni az adatok.
Nepált utoljára 1934-ben sújtotta ehhez mérhető természeti katasztrófa. Az akkori földrengés megközelítőleg 8500 áldozatot szedett és ha beigazolódnak a legpesszimistább becslések, akkor a szombati földmozgás felül múlja ezt. A Kínát Indiától elválasztó Himalája hegységben 28 millió ember él.
A mentést a hét elején utórengések nehezítették. Jelenleg az egyik legnagyobb probléma, hogy a mentőhelikopterek nem tudnak leszállni a hegyvidéken. Az egyik legsúlyosabban érintett kerületben, Gorkhában egész településeket temetett be a leszakadó hegyoldal. Ezeken a területeken a katonaság próbál előretörni, amíg lehet, buszokkal, aztán gyalog.
A sérültek száma Nepálban meghaladja a 10 ezret, a fővárosban, Katmanduban megteltek a kórházak, sokakat a szabad ég alatt látnak el, vagy ott sem. Földrengés áldozatokat szedett Tibetben és Indiában is, jelenleg úgy tudni, összesen 80 ember halt meg ezekben az országokban.
A korábbi sajtóértesülésekkel szemben kedden Shanker Das Bairagi külügyminiszter azt mondta, különösen nagy szükség lenne ortopéd szakorvosokra, neurológusokra és traumatológusokra, valamint külföldi mentőcsapatokra. A 87-fős egységgel Nepálban tartózkodó lengyel NGO szóvivője szerint annak esélye, hogy öt nap után valakit még élve ki tudnak emelni a törmelékek alól, gyakorlatilag nulla. Reményre ad ugyanakkor okot, hogy kedden még sikerült élve kiemelni egy 28 éves férfit egy francia-nepáli vegyes mentőalakulatnak. Rishi Khanal 80 órát töltött egy összeomlott katmandui bérház egyik szobájában, három halottal összezárva.
A nemzetközi segélyek már elkezdtek megérkezni az országba, de csak lassan, részeben azért is, mert az utórengések miatt a reptereket szórványosan lezárták. Az utórengések nagy károkat tettek az amúgy is gyenge infrastruktúrában, ami a mentést is nehezíti. A lakosság vízhiánytól szenved, az áramellátás is erősen hiányos.
Az élelmiszerellátással is problémák vannak, mivel a kereskedők nem mernek visszatérni üzleteikbe, félve attól, hogy az épületek rájuk omlanak. Sokan Katmandu utcáit járva, mozgóárusként kínálják portékáikat.
Egy 54 éves kereskedő, Arjun Rai a Reutersenk azt mondta: "Szeretnék eladni, van egy gyerekem otthon. De hogyan nyissam meg a boltot, mikor kockázatos beülnöm oda?”
A hiány a helybéliek és a turisták közötti feszültséget is egyre növeli, különösen ott, ahol lavinaomlások történtek. Egy izraeli kutató-mentő csoport, a Magnus kedden arról számolt be, hogy a Rasuwa kerületben lévő Langtang, ami egy népszerű trekking terület, több száz turista, köztük legalább 100 izraeli esett a hó fogságába. Itt harcok törtek ki az élelmiszerhiány miatt, mert a falusiak azt gondolják, hogy a turisták túl sok ételt kaptak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.