Szalai Máté emlékeztetett arra, hogy Törökország az IÁ elleni harc mellett támadja az általa terrorszervezetnek tartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szíriai állásait is.
Ugyanakkor, miközben az Egyesült Államok és a NATO a nyilatkozatokban nem szorgalmazza a PKK elleni támadások leállítását, az Európai Unió, amely tagállami szinten ugyancsak részt vesz az IÁ elleni harcban, sürgeti a kurd kérdés megoldását, és ennek érdekében nyomást gyakorol Törökországra - mondta.
Szalai Máté közölte: az amerikai elnök telefonon megegyezett Recep Tayyip Erdogan török államfővel arról, hogy Törökország erőteljesen lép fel az IÁ ellen.
A megállapodás ugyan titkos, ám a török beavatkozásnak vélhetően az volt az ára, hogy keményebben léphetnek fel a kurdok ellen - tette hozzá.
A szakértő szerint ez belpolitikai feszültségeket is gerjeszthet Törökországban, hiszen a júniusi választási patthelyzet óta folynak a koalíciós tárgyalások az eddig kormányzó Igazság és Fejlődés pártja, illetve potenciális partnerei között.
A török politikát pedig alapvetően befolyásolhatja a jövőben, hogy kurd támogatottságú párttal, vagy nacionalistákkal alakítanak kormányt - mondta a szakértő.
Szalai Máté közölte: Törökország eddig azért nem lépett fel erőteljesebben az IÁ ellen, mert egyaránt érdeke a szíriai Aszad-rezsim megbuktatása, illetve az autonóm szíriai kurd tartomány létrehozásának megakadályozása.
MTI-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.