BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Éleződik a konfliktus Kína és Japán között

Peking szándékos feszültségkeltéssel és konfliktusok provokálásával vádolta meg szerdán Tokiót, válaszul a japán kormány által előző nap elfogadott, szokásos éves honvédelmi jelentésére.

Lu Kang, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerint a dokumentum figyelmen kívül hagyja a tényeket, felelőtlen megállapításokat tesz, szándékosan beavatkozik a dél-kínai-tengeri ügyekbe, ezzel fokozva a térségi feszültséget, aláásva a Kína és Japán közti bizalmat.
   
A szóban forgó jelentésben a japán kormány a szigetország biztonsági körülményeinek súlyos romlását, Kína egyre nagyobb veszélyt jelentő erejét és cselekményeit hangsúlyozta. Felszólította Kínát, hogy álljon le kőolaj- és földgázkitermelést célzó platformépítéseivel a Kelet-kínai-tengeren olyan tengerrészek közelében, amelyekre mindkét ország jogot formál.
   
Tokió attól tart, hogy Kína fúrótornyaival megcsapolhatja a tengerfenék olyan víz alatti energiahordozó-mezőit, amelyek Japán felségterület alá nyúlnak be. A 429 oldalas honvédelmi jelentés közzététele több mint egy hetet késett éppen Kína miatt. A kormányzó párt harciasabb tagjai ugyanis túl "gyengédnek" találták a Kínáról szóló részeket, és szigorúbb hangvételt követeltek.
   
"Kína tengeri cselekményei a nemzetközi és a vonatkozó kínai törvényekkel összhangban vannak" - fogalmazott a kínai külügyi szóvivő a jelentésre reagálva. A dél-kínai tengeri Nansa/Spratly-szigetek néhány szigetén, illetve zátonyán folyó építkezésekről megjegyezte, ezek nem érintenek egyetlen más országot sem, teljes mértékben és megkérdőjelezhetetlenül Kína szuverenitása alá tartozó területek. Utalt rá, a kelet-kínai-tengeri olaj- és gázkutatások nincsenek vitatott területeken, az ezekkel kapcsolatos japán kifogásoknak nincs jogi alapjuk.
   
Az ugyancsak a Kelet-kínai-tengeren található vitatott hovatartozású Tiaojü/Szenkaku-szigetekkel kapcsolatban Lu megerősítette, azok ősidők óta Kína területének elválaszthatatlan részét képezik, s Kína a jövőben is járőrtevékenységet fog folytatni a szigetekhez tartozó vizeken. Megjegyezte, országa a vitákban a párbeszéd és a konzultációk híve, de leszögezte, "Japánnak ne legyenek illúziói: Kína határozottsága nem változik, továbbra is meg fog tenni minden szükséges intézkedést területi szuverenitásának védelme érdekében".
   
Lu közölte, Kína elkötelezett a békés fejlődés és katonapolitikája védelmi jellegének fenntartása iránt. Mint mondta, stratégiai céljai átláthatók, védelmi kapacitásai nem jelentenek veszélyt egyetlen országra sem.
   
A külügyi közlemény megállapítja, Japán a II. világháború óta katonai és biztonsági területen az utóbbi időben tett példátlan lépései és a történelmi kérdések megítélésében megnyilvánuló negatív tendenciák aggodalmat és ellenzést váltottak ki a térségi államokban élőkből, beleértve Japánt is.

 

MTI-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.