Hozzátette: a Nemzeti Környezetügyi Intézet feladataival és munkatársaival kiegészülve 137 munkatárssal működik tovább intézményük. Júliustól hat igazgatósággal, számos területen igyekeznek hozzájárulni a magyar vidék fejlődéséhez, a vidéki emberek életminőségének javításához.
Kifejtette, hogy az intézet legrégebbi felelősségi területe az agrárszakképzés, amelyhez 1994. óta számos feladat társult. Képzési igazgatóságuk a mezőgazdaság, az erdő- és vadgazdálkodás, a halászat, az élelmiszeripar, az agrárkörnyezet-gazdálkodás, a növényvédelem, a növény- és állategészségügy, a térképészet, a földügy, valamint a környezetvédelem tekintetében a szakképesítésért felelős miniszter feladatainak megvalósításában működik közre, készít elő döntéseket. A termelői szaktanácsadás területén hazai és nemzetközi programokat kezdeményez, koordinál, valamint részt vesz a megvalósításban. Emellett az igazgatóság égisze alatt látnak napvilágot a Földművelésügyi Minisztérium tudományos szaklapjai is - részletezte.
A természetvédelem és környezetügy az intézet új feladata, ezzel egyben a szaktárca környezetügyi – nem hatósági – háttérintézménye lesz. Elsődleges feladata a szakpolitikai döntések tudományos igényű megalapozása.
Mezőszentgyörgyi Dávid kiemelte: nemcsak a jogszabályok előkészítésében vesznek részt, hanem innovatív kezdeményezésekkel és megoldásokkal hozzájárulnak majd a hazai környezetügy előrelendítéséhez. Egyebek között hulladékgazdálkodással, környezeti kármentesítéssel, levegővédelemmel, fenntarthatósággal és zaj elleni védelemmel is foglalkoznak 2015 júliusától - tette hozzá.
Az intézet feladatainak bővülésére vonatkozó távlati tervekről annyit mondott: a jövőben meghatározó informatikai és kutatás-fejlesztési (k+f) feladatkört lát el az intézet. Ezért a bővítés a kiemelt programok és fejlesztések igazgatóságán válhat szükségessé: a már folyamatban lévő programok és projektek koordinálása mellett az igazgatóság munkatársai igyekeznek fellelni a még kiaknázatlan lehetőségeket, hogy minél több k+f+i projektben vehessenek részt.
Aktív fejlesztő munkával szolgáltatások üzemeltetését is tervezik - tette hozzá a főigazgató. Emellett továbbra is működni fognak a különböző szakterületekkel foglalkozó programirodáik, mint az Esélyegyenlőségi, a Magyar Tanyákért, az Agrár Népfőiskolákért Programiroda, valamint Magyar Falusi- és Zöldturizmus Programiroda. Hasonlóképpen a különböző pályázatok, projektek - mint például a Tanyafejlesztési Program,a Nemzeti Értékek és Hungarikumok pályázat - koordinációjában és szakmai támogatásában is részt vesznek.
Mezőszentgyörgyi Dávid hozzáfűzte, hogy miután a földművelésügyi miniszter az általános szervezetirányítási jogokat a környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár útján gyakorolja, így a Herman Ottó Intézet is a V. Németh Zsolt által vezetett államtitkárság tevékenységéhez igazodik, ezzel működése átláthatóbb és hatékonyabb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.