Ranko Ostojic belügyminiszter kijelentette: "ez a válaszunk azokra a humanitárius katasztrófákra, amelyek az utóbbi időben a Földköz-tengeren történnek". Horvátország ezzel a lépéssel hozzájárult az EU-ra gyakorolt nyomás enyhítéséhez, mindenekelőtt Olaszország és Görögország megsegítéshez, ahová nagy számú nemzetközi védelmet kérő menekült érkezik a harmadik világból - mondta.
Kiemelte: a kormány az EU-tagállamok vezetőinek júliusi megállapodásában vállaltaknak tett eleget, amely szerint 40 ezer, Olaszországban és Görögországban tartózkodó migráns önkéntes áthelyezéséről és 20 ezer EU-n kívüli országokban lévő menekült betelepítéséről hoztak határozatot a résztvevők.
Horvátország 150 menekültet fogad az EU-n kívülről és 400 bevándorlót Olaszország és Görögország tehermentesítése keretében. A kormány létrehozott egy tárcaközi munkacsoportot is az elhelyezéssel és a beilleszkedéssel kapcsolatos feladatok megoldására.
Bár Horvátország EU-tag, mégsem célállomás a bevándorlók számára. 2004 óta közel 5000 ember kért menekültstátust, és közülük mindössze 150-en kapták meg.
Sajtóhírek szerint jelenleg is mindössze százötven menedékkérő tartózkodik a Zágrábban és a főváros közeli Kutina városában berendezett szállásokon, családok is, de főleg felnőtt férfiak.
Zoran Milanovic horvát miniszterelnök korábban azt mondta, Horvátország megérti a menekültek szenvedéseit, és kész arra, hogy befogadjon egy kisebb létszámú bevándorló csoportot, de azt is hozzátette, hogy az országnak vannak korlátai, amelyeken nem tud túllépni.
A horvát rendőrség az MTI-nek korábban eljuttatott tájékoztatásában azzal számolt, hogy amennyiben a magyar kormány megépíti a kerítést a magyar-szerb határon, várhatóan nőni fog a szerb és bosnyák zöldhatáron Horvátországba átkelni akaró illegális migránsok száma.
MTI-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.