BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így segítene Oroszország a görög gazdaságon

Nem lesz rendkívüli uniós csúcs, csak az eurózóna tagállamainak vezetői tanácskoznak vasárnap délután Brüsszelben - közölte az egyik közösségi oldalon Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.

Délelőtt folytatják a szombaton megkezdett tanácskozásukat az eurózóna pénzügyminiszterei, melynek célja a megállapodás a Görögországnak nyújtandó újabb mentőprogramról és a cserébe vállalt görög reformintézkedésekről.

Hans Jörg Schelling osztrák pénzügyminiszter elmondta: óráról órára nehezebb a munka; vannak olyan pontok, melyekben vagy egymással vagy Görögországgal nem értenek egyet a pénzügyminiszterek.

Az osztrák politikus elmondta azt is, hogy hivatalosan nem került elő az a javaslat, amelyről a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung írt tegnap, miszerint a német pénzügyminisztérium egy olyan forgatókönyvet is elképzelhetőnek tart, hogy Görögország öt évre lépjen ki az eurózónából, hogy adósságát olyan módon is rendezni tudja, ahogyan az euróövezet szabályai nem teszik lehetővé.

Alexander Stubb finn pénzügyminiszter, akinek kormánya az éjszaka folyamán sajtóértesülések szerint elzárkózott attól, hogy Athén újabb mentőcsomagot kapjon, elmondta: senki sem akadályozza a megállapodást, viszont Helsinki nem tartja elegendőnek a görögök által előterjesztett biztosítékokat arra, hogy az ígért reformok meg is valósulnak. Stubb rámutatott, hogy az eurózóna egészére és Görögország finanszírozására is tekintettel kell lenni, figyelembe kell venni az államadósság fenntarthatóságát és alapvető költségvetési kérdéseket egyaránt.

"Nagyon messze vagyunk attól, hogy a kellő feltételek teljesüljenek" - húzta alá Stubb, aki egy tizes skálán 3 és 4 közé saccolta az egyeztetések jelenlegi eredményességét.

Valdis Dombrovkis, az Európai Bizottság euróért felelős alelnöke elmondta, hogy a tárgyalások nagyon bonyolultak, és "viszonylag valószínűtlennek" tartja, hogy az Eurócsoport felhatalmazást adjon a bizottságnak, hogy egy újabb, harmadik mentőprogram részleteit megtárgyalja Athénnal. Harisz Georgiadesz ciprusi pénzügyminiszter az elmúlt fél évet elpocsékolt időnek nevezte, ugyanakkor kijelentette, hogy számára a Grexit határozottan nincs napirenden.

Peter Kazimir szlovák pénzügyminiszter arra a kérdésre, hogy mire számít, egyetlen szóval válaszolt: semmire. Kijelentette, hogy nem lehet megállapodni, olyan szintű a bizalomhiány, az Eurócsoport legfeljebb iránymutatást adhat a délután összeülő állam- illetve kormányfőknek.

A tanácskozás folytatására érkezve sem Evklídisz Cakalotosz görög pénzügyminiszter, sem Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke, sem Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója nem nyilatkozott az újságíróknak. Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke hagyományosan nem szokott ilyenkor megszólalni, ezzel a szokásával most sem szakított.


Összevesztek a pénzügyminiszterek

Eredmény és nyilatkozat nélkül szakították félbe éjféltájt az euróövezeti pénzügyminiszterek Görögországról szóló ülését. A délután háromkor kezdődött egyeztetésnek kellett volna döntenie arról, elfogadják-e a valutaunió országai az athéni kormány adósságkonszolidációval kapcsolatos tervét, ám a kiszivárgott hírek szerint nemhogy közeledtek volna az álláspontok, de újabb árkokat is kiástak a tizenkilencek.

Ha kinyitnak a görög bankok, akkor is maradhatnak a korlátozások

A görög bankokra bevezetett tőkekorlátozások még legalább két hónapig érvényben lesznek - idézte Jorgosz Sztatakisz görög gazdasági minisztert a Reuters.

A bankfiókok ettől még kinyithatnak a jövő héten, ha sikerül a hétvégén megállapodni az ország hitelezőivel de a pénzfelvételre és a valutakivitelre vonatkozó korlátozások még "két vagy pár" hónapig életben maradhatnak.

Megszerezték az eurócsoport közleményét

A Reuters hírügynökség megszerezte az eurócsoport közleményének vázlatát, melyet a vasárnapi ülés után készülnek nyilvánosságra hozni.

Ennek lényege, hogy még több költségvetési egyenlegjavulást várnak el a görög kormánytól, mint amit Athén vállalt (és a görög parlament által megszavazott csomag másfélszer nagyobb volt a június végi elvárásoknál).

A hírügynökség cikke szerint a pénzügyminiszterek ezt a dokumentumot tárgyalták meg szombat este, még mielőtt folytatódott volna az egyeztetés vasárnap. Ez azt jelenti, hogy ez még távolról sem a végleges dokumentum - szemlézi a Reuters által megszerzett vázlatot a Portfolio.

Oroszország segítene

A The Telegraph friss információi szerint az oroszok segítenének Görögországnak. Az energiaügyi miniszter, Alexander Novak azt közölte, hogy Oroszország támogatja a görög gazdaságot az energiaügyi együttműködés támogatásával.

A cikk szerint annak lehetőségét vizsgálják, hogy közvetlenül, hogy tudnak energiaforrást és üzemanyagot eljuttatni Görögországba.

Ciprasz is megérkezett

A görög minisztereknök a Brüsszelben várakozó riportereknek elmondta, sikerülhet egyezségre jutni, ha minden résztvevő azt kívánja. Hozzátette, készen állnak a kompromisszumra.

Merkel: " nem bármi áron kell megállapodásra jutni"


Vasárnap délután még nem született meg az eurózóna-országok pénzügyminisztereinek közös ajánlása a görög adósságválság ügyében, amikor már sorra érkeztek brüsszeli rendkívüli tanácskozásukra az övezet tagállamainak csúcsvezetői.

Angela Merkel német kancellár rendkívül súlyosnak nevezte a helyzetet. Azt mondta, hogy nem bármi áron akarnak megállapodásra jutni. Mint hozzátette, tudja, hogy az idegek pattanásig feszültek, de akkor is gondoskodni kell arról, hogy a megállapodás több előnnyel, mint hátránnyal járjon. A kancellár a bizalom túl alacsony szintjében látja a legfőbb gondot.

A fizetésképtelenség határár sodródott Görögország újabb pénzügyi mentőövhöz szeretne jutni, de az ennek fejében ígért reformokat az euróövezet több országa kevesli, illetve széles körben kételkednek abban, hogy a görögök be fogják váltani ígéreteiket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.