Magyarországon elsőként a GKI Digital készített az iparági szereplőkről forgalmi adatok szerinti nyilvános rangsort, így jelenleg a GKI Digital TOP10 listája mutatja a legpontosabban a magyarországi e-kereskedelem szereplőinek fontosságát.
Az összeállítás során magyarországi cégnek tekintették mindazon szereplőket, melyek magyar tulajdonban vannak, vagy rendelkeznek az országban hivatalos képviselettel, leányvállalattal. Az összehasonlítási alapot pedig a 2014-es online árbevétel adta.
Listánk rangsorát 1400 webáruházat érintő piackutatásuk és szakértői elemzésük segítségével képezték, a kapott adatokat pedig összevetették a cégek nyilvánosan is elérhető adataival.
10 kereskedő = 50 milliárd forint forgalom
A 10 legnagyobb e-kereskedő összesített online értékesítésből származó árbevétele tavaly meghaladta az 50 milliárd forintot, melyhez együttesen közel 3 millió vásárlás társult.
A lista élére a 2014-es eredményei alapján az Extreme Digital került, ezzel ő lett Magyarország legnagyobb forgalmú e-kereskedője.
A listaalkotási szabályaik értelmében nem rangsorolják hivatalos hazai képviselet/leánycég nélküli szereplőket, azonban a román eMAG magyar piacra gyakorolt hatásai mellett nem mehetnek el említés nélkül. Masszív marketing tevékenysége és márka-ereje miatt, a 2014-es eredményei alapján a lista harmadik helyét foglalná el - olvasható a közleményben.
A TOP 10 listája:
1. Extreme Digital (magyar tulajdonú cég)
2. Mall.hu
eMAG
3. Libri-Shopline (magyar tulajdonú cég)
4. Media Markt
5. Bónusz Brigád (magyar tulajdonú cég)
6. iPon (magyar tulajdonú cég)
7. Tchibo
8. Tesco
9. Fashion Days
10. Játéknet (magyar tulajdonú cég)
50% hazai, 50% külföldi
A TOP10-ben - köztük a dobogó legfelső fokán - 5 olyan cég is szerepel, amely többségében, vagy egészében magyar tulajdonban van (Extreme Digital, Libri-Shopline, Bónusz Brigád, Ipon, Játéknet). A 10-ből további 3 helyezett olyan országosan ismert, a piacon már jól bevezetett márka, mely - nagy múltú - offline bolthálózata mellett, online áruházzal csak az utóbbi 5 évben indult el (Media Markt, Tchibo, Tesco).
Egyenlő feltételek, egyenetlen pályán
A rangsor alapja az online értékesítésből származó nettó árbevétel. Azonban mivel a vizsgált 1400 webáruház termékkategóriától, üzleti modelltől, pénzügyi háttértől és piaci múlttól függően más és más utat járt be, fontosnak tartották, hogy néhány, egyéb bontási tényezőt is vizsgálják - áll a GKI Digital közleményében.
5 évnél fiatalabb webáruházak (TOP3):
1. Media Markt
2. Bónusz Brigád
3. Tchibo
Magyar tulajdonú webáruházak (TOP3):
1. Extreme Digital
2. Bónusz Brigád
3. Ipon
5 évnél fiatalabb magyar márkák (TOP3):
1. Bónusz Brigád
2. Manna
3. eOptika
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.