Alkalmazott tudományok egyetemévé válhat a Budapesti Gazdasági Főiskola a közeljövőben az új felsőoktatási törvény alapján, amitől az intézmény a nemzetközi kapcsolatok bővülését és elsősorban a külföldi hallgatók létszámának növekedését várja - közölte Sándorné Kriszt Éva rektor az MTI kérdésére. Felidézte, hogy az alkalmazott tudományok egyeteme intézményi kategóriát a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szeptember 1-jei hatállyal életbe lépő módosítása hozta létre.
A Budapesti Gazdasági Főiskola a törvénymódosítás hatálybalépését követően jelezte a fenntartó Emberi Erőforrások Minisztériumának, hogy kéri az alkalmazott tudományok egyeteme intézményi kategóriába való besorolást, tekintettel arra, hogy az intézmény valamennyi jogszabályban meghatározott kritériumot teljesít. Kifejtette: a jogszabály alapján az az intézmény használhatja a címet, amelyik legalább négy alapképzési szakon és két mesterképzési szakon jogosult képzésre, a munkaviszony, illetve közalkalmazotti jogviszony keretében foglalkoztatott oktatóinak, kutatóinak legalább negyvenöt százaléka tudományos fokozattal rendelkezik. A feltételek közé tartozik az is, hogy képzéseit képes idegen nyelven folytatni az általa indított szakok egy részén, valamint tudományos diákkört működtet.
Sándorné Kriszt Éva közlése szerint a főiskola öt képzési terület összesen 12 alap-, egy osztatlan és nyolc mesterképzési szakán jogosult képzés folytatására. A 2015/2016-os tanévben összesen 11 alap és 8 mesterképzésen indul első évfolyam az intézményben. Szeptemberben összesen 5624 hallgató kezdheti meg tanulmányait alap-, mester- vagy felsőoktatási szakképzési szakon. Emellett az intézmény két képzési terület öt alapképzési szakán (gazdaságinformatikus, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy és számvitel, turizmus-vendéglátás) indít duális képzést.
A július 31-i adatok alapján a teljes munkaidős oktatók és kutatók 60,6 százaléka (a 315-ból 191-en) rendelkezik tudományos fokozattal, a teljes és részmunkaidős oktatók és kutatók körében 60,1 százalék a minősítettség aránya százalékos (333-ból 200-an).
A most induló tanévben a főiskola négy alapképzési szakon és három mesterképzési szakon folytat idegen nyelvű képzést. Az idegen nyelvű képzések az intézményben és a jogelőd főiskolákon több mint 20 éves múltra tekintenek vissza. Kitért arra is, hogy a Budapesti Gazdasági Főiskola tudományos diákkört és szakkollégiumot működtet. A főiskola adott otthont 2015-ben az Országos Tudományos Diákköri Konferencia közgazdaságtudományi szekciójának. A BGF, amely 18 ezer hallgatót képző főiskola, a 2013 és 2016 közötti időszakra már elnyerte az "alkalmazott tudományok főiskolája" minősítést.
"A XXI. század legnagyobb kihívása a tudomány és a kutatás nemzetközivé válása. A világszínvonal elérése érdekében a magyar felsőoktatásnak is lépést kell tartania az uralkodó tendenciákkal, és képessé kell válnia a magyar tudomány eredményeinek megismerésére vágyó külföldiek befogadására, minőségi képzésére" – mondta el Dr. Solti Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszteri biztosa a Budapesti Gazdasági Főiskola tanévnyitóján elmondott ünnepi köszöntőjében. "Kiemelten fontos ehhez a nemzetközi intézményekkel való kapcsolatok megerősítése, és a hallgatók, oktatók külföldi mobilitásának növelése. Ebben a munkában kiemelt szerep hárul a nemzetközi színtéren is eredményes Budapesti Gazdasági Főiskolára, amely folyamatos fejlődésének újabb állomásaként Alkalmazott Tudományok Egyetemévé válhat a közeljövőben" – emelte ki.
A világ egyik vezető technológiai cégénél, a Siemens Zrt.-nél nyolc elsőéves nemzetközi gazdálkodás szakos hallgató 22 hét szakmai gyakorlati időt tölt majd el a tanév során. Dale A. Martin, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke elmondta: "a Siemens számára megtiszteltetés, hogy a duális képzés területén meglévő hagyományait folytatva az idei évben a Budapesti Gazdasági Főiskola legnagyobb duális partnere lehet. Az elméleti és gyakorlati oktatás elemeit ötvöző képzési rendszer a diákok számára piacképes diplomát és naprakész szakmai ismereteket, ezáltal lényegesen jobb elhelyezkedési lehetőségeket biztosít majd".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.