BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra két évig jár majd a gyed

Újabb kedvező változásokat hoz a kisgyermekes családok számára egy törvénymódosítás: júliustól a 3 év alatti gyermekét nevelő, a részmunkaidőben dolgozó anyáknak is a korábbi, teljes munkaidőben kapott bérük alapján járnak majd a gyermekgondozási ellátások, ha újabb gyermeket vállalnak.

Januártól újra két évig jár a gyed azoknak is, akik korábban csak egy évig voltak rá jogosultak, és egyetlen család sem esik el többé kéthavi ellátástól, ha a gyermek egyéves korától az apa marad otthon gyeden - írja a Magyar Nemzet.

A nyáron kihirdetett, az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításáról szóló jogszabály számos pozitív változást hoz a kisgyermeket vállaló családok életébe, amelyeknek köszönhetően több pénz marad majd a gyermekükkel gyeden lévő anyák, illetve apák zsebében, és januártól olyanok is lesznek, akiknek a korábbinál hosszabb ideig jár majd gyermekük után a gyermekgondozási díj. A változások egy része már júliustól hatályos, a további módosítások pedig jövő januártól.

Júliustól két fontos változás lépett életbe – közölte a lap kérdésére az Emberi Erőforrások Minisztériumának Novák Katalin által vezetett Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkársága. Az egyik, hogy a korábbinál jobban járnak majd azok az anyák, akik kisgyermekük mellett részmunkaidőben térnek vissza a munkaerőpiacra, ám aztán újabb gyermeket vállalnak. A korábbi szabályozás szerint a gyermekgondozási díj igénybevétele mellett dolgozóknál – testvér születése esetén – az újabb ellátás összegét már a gyed alatt szerzett jövedelem alapján kellett kiszámítani, vagyis ha valaki csak részmunkaidőben tudott dolgozni kisgyermeke mellett, akkor a második gyermek után csak jóval alacsonyabb összegű ellátásban részesülhetett, mint az első után.

A módosítás ezért bevezeti, hogy ha a testvér a gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozási segély igénybevételének ideje alatt vagy annak leteltét követő egy éven belül születik, akkor az újabb gyermek után járó, jövedelemhez kötött gyermekgondozási ellátások összegét nem a gyed mellett a félállásban megszerzett jövedelem alapján számítják ki, hanem – amennyiben az a kedvezőbb – az előző gyermekre való tekintettel megállapított ellátás összegének alapját veszik figyelembe.

A másik lényeges, már életbe lépett változás, hogy a jövőben magasabb gyermekgondozási díj jár majd azoknak, akik korábban biztosítva voltak, de a jogviszonyuk valamilyen okból harminc napnál hosszabb időre megszakadt. Alapesetben a gyermek születésétől kezdve fél évig járó csecsemőgondozási díj (csed) és az utána igényelhető gyermekgondozási díj (gyed) összegét egyaránt az igénylést megelőző 9 hónapos időszak első hat hónapját figyelembe véve számítják ki.

Ha azonban az igénylést megelőző féléves biztosítási időszakban 30 napnál hosszabb szünet van, kisegítő szabályt alkalmaznak, ami eddig nem egyformán érvényesült a két ellátás esetében: csednél ilyenkor a minimálbér kétszeresét, a gyednél azonban csak az egyszeresét lehetett alapul venni, amivel rosszul jártak azok a kisgyermekes szülők, akik korábban többet kerestek a minimálbérnél. Az idén július 1-jétől gyermekgondozási díjra jogosult anyák és apák esetében azonban már a minimálbér kétszerese alapján számítják ki az ellátás összegét, amennyiben korábbi jövedelmük elérte ezt az összeghatárt, vagyis több pénzre lesznek jogosultak - a cikket teljes egészében az Mno.hu oldalán olvashatják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.