Kiszállt az amerikai demokrata elnökjelöltségért folyó küzdelemből Lincoln Chafee. A 62 éves politikus, Rhode Island volt kormányzója ma jelentette be döntését, de az már régóta érett.
Chafee egy szempontból volt a jelöltállítás érdekes szereplője: ő az a politikus, aki korábban republikánus és független is volt (annak idején az egyetlen republikánus, aki az iraki háború ellen szavazott), demokrataként azonban ez volt az első indulása bármilyen választáson.
Nagy sikerrel nem járt: hivatalosan ugyan azzal az indoklással fejezte be a kampányát, hogy nem tudott elég pénzt gyűjteni, valószínűleg belátta, hogy semmi esélye nincs egy tisztességes vereségre sem. A közvélemény-kutatások stabilan 0,0 százalékosra mérik a támogatottságát, alig volt az elmúlt hónapokban olyan felmérés, amely legalább minimálisan értékelhető népszerűséget mért volna neki.
Így az a helyzet állt elő, hogy ugyan visszalépett két elnökaspiráns is (a hét elején az 1 százalékon álló Jim Webb fejezte be a kampányát), a demokrata előválasztásokat ennél sokkal jobban befolyásolhatja a hét korábbi híre, amikor az eddig sem kampányoló Joe Biden alelnök bejelentette, hogy nem is fog elindulni. A legfrissebben publikált, még az alelnök visszalépése előtt készült felmérések úgy számoltak a Real Clear Politics összesítése szerint: ha Biden elindult volna, a demokraták közt a 3. helyen állt volna 16,8 százalékos támogatottsággal. A következő hónapok nagy kérdése lesz, hogy az ő szimpatizánsai melyik jelölt mögé állnak oda.
A demokraták házi versenyét stabilan vezeti Hillary Clinton: a volt külügyminisztert a Real Clear Politics összegzése alapján a párt szimpatizánsainak 47,8 százaléka választaná, míg a második helyen Bernie Sanders vermonti szenátor áll, 25,7 százalékkal (mindkét adatot Biden indulását feltételezve számolták még ki). Két jelölt maradt minimális népszerűséggel: Martin O''Malley marylandi kormányzó 0,5 százalékon áll, Lawrence Lessig harvardi jogászprofesszor pedig szintén 0 százalék körül. A republikánusok jelenleg legnépszerűbb jelöltjét, Donald Trumpot Clinton 2,5, Sanders pedig 5,2 százalékkal előzi meg, a republikánusok második helyezettje, Ben Carson azonban 4,8 százalékkal Clinton előtt áll, és Sandersszel is hibahatáron belüli a különbsége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.