BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lázár bejelentette: fokozzák a biztonsági szintet Magyarországon

A kormány éjszakába nyúló ülést tartott, ma pedig megérkezett az Európai Bizottság döntése a Paks miatti kötelezettségszegési eljárásról - volt miről beszámolnia Lázár Jánosnak a mai Kormányinfón.

Harmincegyedik alkalommal tartotta meg Lázár János a Kormányinfót. Tegnap a kormány éjszakába nyúló ülést tartott, ma pedig megérkezett az Európai Bizottság döntése a Paks miatti kötelezettségszegési eljárásról - van miről beszámolnia a Miniszterelnökséget vezető miniszternek.

A kormány foglalkozott a párizsi terrortámadás utáni teendőkkel. A franciák elleni támadás minden magyar ember elleni támadást jelent - fogalmazott Lázár. A kormány több döntést hozott a terrorveszéllyel kapcsolatban. Terrorellenes koordinációs szervezetet állítanak fel, a magyar belbiztonsági szervek munkáját ez hangolja össze. Fokozni kell a biztonsági szintet az országban - közölte Lázár. A miniszter szerint nyilvánvaló tény, hogy a terrorveszélynek nagy köze van a bevándorláshoz (igaz, épp ma került nyilvánosságra az információ, hogy a párizsi vérengzés mind a kilenc elkövetője EU-polgár volt).

Az EU ma védtelen, de Magyarország a biztonságosabb tagállamok közt van Lázár János szerint.

A kormányülésen foglalkoztak a kvótaellenes aláírásgyűjtéssel is. Túl vannak az ötszázezredik aláírón - közölte Lázár.

A kormány már tegnap foglalkozott azzal, hogy az Európai Bizottság megindítja a kötelezettségszegési eljárást Paks ügyében - mondta Lázár (kedden még azt nyilatkozta, hogy addig nem kapott hivatalos értesítést Brüsszelből). Egy bürokráciacsökkentő csomagra Brüsszelben is szükség volna, hiszen 24 hónappal a szerződés bejelentése után jutott el oda az Európai Bizottság, hogy kérdéseket tesz fel Magyarországnak - fogalmazott a miniszter. A kérdéseket a kormány kész megválaszolni a konstruktív együttműködés jegyében - közölte. José Barroso akkori bizottsági elnök 2014 elején arról tájékoztatta Orbán Viktort, hogy elvi ellenvetése nincs, a jogi kérdéseket azonban meg kell vizsgálni - idézte fel. "A kormány szándékai szerint minden megy előre, minden halad előre" - tette hozzá. Szerinte nem politikai, hanem kereskedelmi vita folyik: azt nézik, hogy az európai nagyvállalatoknak milyen szerepük lehet a szerződés megvalósításában.

A kormány "a végletekig fog ragaszkodni" ahhoz, hogy kétoldalú megállapodásban megegyezzenek üzleti kérdésekről EU-n kívüli országokkal - Lázár itt az oroszokon kívül Kínát és az arab világot említette példaként. A magyar kormány kész bíróság elé is vinni az ügyet, de a következő két hónapban még különmegállapodást igyekeznek kötni azért, hogy az Európai Bizottság számára egyértelműbb legyen a verseny - ígérte.

A kormány elfogadja a javaslatot Budapest és Pest megye szétválasztásáról - jelentette be Lázár János. 2020-tól Pest megye így önálló fejlesztési terület lenne. Az elválasztás módjáról azonban döntést nem hoztak, erről előbb az önkormányzatokkal konzultálnának. Az egyik lehetőség az, hogy marad Pest megye ebben a formában, de az is felmerült, hogy a települések a szomszédos megyékhez csatlakoznak.

A Nemzeti Múzeum mögött lesz a Széchenyi Könyvtár új épülete - döntött a kormány. Szintén budapesti ügy, hogy a BKV fenntartására utalnak 24 milliárdot a fővárosnak. Egyben felkérték Varga Mihályt, hogy tárgyaljon a cég hosszútávú finanszírozásáról a városvezetéssel.

L. Simon László üzleti érdekeltségeiről azt mondta Lázár: az államtitkárt arra kéri, hogy az üzleti világ helyett a költészet világa felé forduljon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.