Egy ügyben jutottak megállapodásra az Európai Unió országai pénteken, de azt sem az állam- és kormányfők sorsdöntőnek beharangozott találkozóján érték el. A hivatalos csúcs után nagyköveti szinten döntöttek arról, hogy hat hónappal meghosszabbítják az Oroszországgal szembeni, januárban lejáró szankciókat, amelyeket a Krim félsziget annektálása miatt vetettek ki először 2014 júliusában, majd egy szigorított verzióját idén júniusban megújították. Tovább élnek a befektetési korlátozások, Oroszország nem juthat hozzá bizonyos európai technológiákhoz, és érvényben maradnak a 149 orosz állampolgárt és 37 jogi személyt sújtó vízumtilalmak, illetve vagyonbefagyasztási intézkedések is. (Oroszország tavaly nyáron kemény beviteli tilalmakkal reagált – például az élelmiszerek esetében - , feltehetőleg ezek is életben maradnak az EU-döntés után.)
A szankciók meghosszabbításáról eredetileg napokkal korábban kellett volna dönteni, ám Olaszország ragaszkodott ahhoz, hogy a csúcson is téma legyen. Matteo Renzi olasz kormányfő az Északi Áramlat 2 kérdésével kapcsolta ezt össze; lényegében megdupláznák azt a meglevő gázvezetéket, amelyen orosz gáz érkezik a Balti-tengeren át Németországba, majd onnan más uniós országokba. Renzi szerint nem világos, hogy ha a Déli Áramlat terve az Oroszország és az EU közti feszültségek miatt kútba esett (a projektben az olasz ENI olajipari multi is résztvett volna), akkor miért támogatják az Északi Áramlatot. A kérdést a csúcs más résztvevői is felvetették valamilyen formában – köztük Orbán Viktor magyar kormányfő is -, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke pedig határozott ellenvéleményt fogalmazott meg záró sajtóértekezletén. Angela Merkel német kancellár szerint azonban egyszerű üzleti ügyről van szó, amelynek meg kell teremteni a jogi feltételeit (az Északi Áramlat 2 megépítése már a korábbinál szigorúbb 3. energiacsomag hatálya alá tartozna). Az északi vezeték megduplázása akár az ukrán tranzitútvonal kiváltását is jelenthetné, erről Merkel úgy nyilatkozott: megvan a politikai akarat annak megőrzésére, hogy Ukrajna tranzitország maradhasson. A zárónyilatkozatba végül annyi került be, hogy minden új infrastruktúrának összhangban kell lennie a vonatkozó uniós előírásokkal és az energiaunió céljaival – konkrét projekt megnevezése nélkül.
A csúcstalálkozó nagy napirendi kérdéseiben leginkább arról születtek döntések, hogy majd mikor döntenek róluk. Elfogadták ugyan az EU migrációs stratégiáját a menekülthullám megfékezése és a schengeni rendszer megőrzése érdekében, néhány részletben meg is egyeztek, de a kulcselemnek ígért közös és állandó uniós határőrizeti szerv felállításának bizottsági tervéről 2016 első félévének végére foglalnak állást.
A másik forró téma, az Egyesült Királyság ügyében főleg színfalak mögötti egyeztetés folyt, a David Cameron brit kormányfő által felvázolt, a britek EU-ban maradását szolgáló elvárásokról majd a február 18-19-is csúcson dönthetnek. A legérzékenyebb kérdés az, hogy a más uniós országokból érkezők csak négy év munkaviszony után juthatnának hozzá a brit szociális ellátások teljes köréhez – szöges ellentétben az uniós polgárok közti diszkriminációt tiltó alapelvekkel. Hírügynökségi információk szerint többféle kompromisszumos javaslat is született, a legtöbben azonban azt hangoztatták, köztük Francois Hollande francia államfő is, hogy olyan megoldást kell találni, amely minden országra egyformán vonatkozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.