BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem egyezett meg Cameron és Orbán a kint dolgozó magyarok juttatásairól

Épp a legfontosabb kérdésben nem tudott megegyezni Orbán Viktor a Budapestre látogató David Cameronnal. A két kormányfő kölcsönös udvariaskodással beszélt a sajtó előtt arról, hogy mi várhat a Nagy-Britanniában dolgozó magyarokra, de valódi közeledés egyelőre nem látszik.

Közel negyven perc késéssel kezdődött el Orbán Viktor és David Cameron sajtótájékoztatója, majd huszonöt percet beszéltek az újságírók előtt. Cameron kora délután érkezett Budapestre, a repülőtéren Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter fogadta, Orbán Viktorral folytatott tárgyalása után pedig Áder János vendége lesz a Sándor-palotában.

Az udvarias szavak mögött azonban épp a legfontosabb kérdésben, a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-polgárok juttatásainál nem látszik egyezség. David Cameron arról beszélt, hogy a brit kormány is az unión belüli szabad mozgást támogatja, de ennek a mérete arra sarkallta, hogy a jóléti juttatásokat is újratárgyalják. Nagy-Britanniának egészen más a jóléti rendszere, mint más országoknak, az, hogy ehhez négy évet kelljen várni, még mindig ott van a lehetőségek közt - mondta el. Arra a kérdésre, hogy csökkenthetik-e a négyéves tiltás időszakát, vagy beszéltek-e más megoldásról, azt felelte: azért tette ezt a javaslatot, hogy az ott is maradjon, legfeljebb akkor lehet ebben változás, ha valami más hasonlóan fontos ügyről tudnak helyette tárgyalni. Orbán erre úgy reagált: a négy témából hármat teljes mellszélességgel támogat a magyar kormány. Azt is szeretné elérni, hogy a magyarokat ne migránsnak tekintsék, hanem az EU szabadon mozgó polgárainak.

Magyarország számára ez egy fontos látogatás a nemzetközi ügyektől függetlenül is - mondta Orbán Viktor. A bilaterális ügyek rendben vannak, az igazán komoly témák a nemzetköziek - fogalmazott. Szerinte Szíria és Irak ügye a könnyű témák közé tartozik, arról biztosíthatta brit kollégáját, hogy Magyarország továbbra is kiveszi a részét az ottani NATO-műveletekből.

Egyetértettek a négypontos brit javaslatcsomagban is - mondta Orbán, csakhogy épp a legfontosabb pontjában valójában messze van még a megegyezés. Abban egyetértenek, hogy a nemzeti parlamentek szerepét újra kell gondolni, hogy a nem eurót használók számára egyenlő elbánást kell biztosítani az EU intézményrendszerében, és hogy a szociális rendszerben tapasztalható visszaéléseket ki kell iktatni. A magyar kormány azt kéri a britektől, hogy a javaslataik megfogalmazásakor legyenek tekintettel arra a tényre, hogy az ott dolgozó magyarok elsöprő többsége becsületesen dolgozik, és sokat tesz hozzá a brit gazdasághoz is. Erről a pontról a V4-ek közösen szeretnének tárgyalni a britekkel - mondta el, már csak azért is, mert a magyaroknál is több lengyel dolgozik Nagy-Britanniában. Egy olyan adatról is beszélt, amely szerint az ott dolgozó magyarok több adót fizetnek be, mint amennyi juttatást kapnak.

David Cameron arról beszélt: a brit és a magyar kormány is olyan Európát szeretne, ahol működnek a nemzetállamok, és amely hisz a szubszidiaritásban. Nem fontos, hogy egy még szorosabb unió legyen, az előrelépéshez nem feltétlenül a politikai integráció mélyítése kell.

Cameron tavaly november elején négy pontban foglalta össze, milyen reformokat kell végrehajtani ahhoz, hogy országának EU-ban maradása mellett kampányoljon, ezek közül a versenyképesség növelése, a bürokrácia csökkentése ütközhet a legkisebb ellenállásba. Nehezebb ügy, de voltaképp csak a status quót rögzítené, hogy az Egyesült Királyságra ne vonatkozzék a „mindig egyre szorosabb unió” elvárása. A baj az, hogy ehhez alapszerződést kell módosítani, csakúgy, mint ahhoz, hogy végleg kívül lehessen maradni az eurón, és ne csorbuljanak az ezt választó tagországok érdekei.

A negyedik pont az igazán komoly viták forrása, ez ugyanis sérti az EU egyik alapelvét, a szabad munkavállalást. Cameron javaslata szerint az uniós országokból érkező munkavállalók négy évig nem vehetnék igénybe a szigetországban a szociális ellátásokat, beleértve a külföldön élő gyerekek utáni családi támogatást. Ezzel a brit kormányfő nyilvánvalóan a már nem is olyan új tagországokból érkező bevándorlók hullámát akarná csillapítani, de a korlátozást a régiek is azonnal elutasították, beleértve az EU meghatározó országait is.

Bő egy hónapjuk van az uniós vezetőknek arra, hogy megoldást találjanak a brit EU-tagság feltételeire, ehhez keres szövetségeseket a ma Budapestre érkező David Cameron kormányfő.

A Deloitte legfrissebb felmérése szerint a FTSE 350-ben szereplő cégek, illetve más nagy, magántulajdonban levő vállalatok pénzügyi igazgatóinak a 62 százaléka volt az EU-tagság mellett 2015 negyedik negyedévében. Ez önmagában elég erős arány, ám a tavalyi második negyedévben még 74 százalékban feleltek igennel a tanácsadó cégnek, e szerint egyre nő azoknak a száma, akik a válaszadás előtt meg akarják várni, milyen eredménnyel járnak David Cameron tárgyalásai.

Az ORB ma közzétett felmérése szerint a megkérdezettek 21 százaléka még bizonytalan, 43 százalékuk azonban az EU elhagyása mellett voksolna a brit referendumon, és csak 36 százalékuk maradna. A bizonytalanokat kiszűrve a britek 54 százaléka szavazna a kilépés mellett, szemben az egy évvel ezelőtti 51 százalékkal – idézte a Reuters.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.