BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU-csúcs: hány évig tartson a négy év?

Nagy vita bontakozott ki arról, mennyi ideig élhetne az Egyesült Királyság a lehetőséggel, hogy a bevándorlók csak négy év elteltével férhetnének hozzá teljesen a szociális ellátásokhoz.

Nyugodtan maradhatunk vasárnapig, már szóltam a feleségemnek és a gyerekeknek - mondta Brüsszelben újságírók előtt David Cameron brit kormányfő, az uniós csúcs sokadik fordulója előtt. A nem sok eredményt hozó éjszakai tárgyalások után péntek délelőtt Cameron az Európai Tanács elnökével, Donald Tuskkal kezdte újra az egyeztetéseket, utána a BBC szerint Matteo Renzi olasz kormányfő következett (Renzi elég keményen figyelmeztette az együttműködésre nem hajlandó országokat, köztük a V4-et), majd újra összeül a 28 állam- és kormányfő.

Megszólalt az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz is: szerinte a tárgyalások akár ma is lezárulhatnak, és neki az a benyomása, hogy az eltérő álláspontok közelednek egymáshoz.

Az egyik nagy vita a körül bontakozott ki, hogy mennyi ideig élhetne az Egyesült Királyság azzal a lehetőséggel, hogy a bevándorlók, köztük az uniós munkavállalók, csak négy év elteltével férhetnének hozzá teljesen a szociális ellátásokhoz. Cameron azzal nyitott, hogy ezt az opciót 13 évig szeretnék fenntartani, míg a kelet-európai tagországok csak öt éven át engednék meg. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hétéves periódust javasol - ez összeegyeztethető volna azzal a brit elképzeléssel, hogy legyen hét év, de kétszer három évvel meghosszabbítható. A The Guardian az ügyhöz közel álló forrásokra hivatkozva azt írta, a hosszabbítást úgyse vennék igénybe, tehát a hét év elfogadható lehet.

Átmeneti időszakot javasolnak a háttérben egyeztető szakértők az otthon maradt gyerekek utáni ellátás ügyében is, ez ügyben is főleg a visegrádiak állnak ellen - Tusk a csoportot idén elnöklő Csehország kormányfőjét, Bohuslac Sobotkát igyekszik megpuhítani a plenáris ülés előtt. A V4 egyik fő gondja hírek szerint az, hogy ezen a területen nem csak a britek akarnak korlátozásokat bevezetni, illetve az, hogy Cameron állítólag a már ott levő munkavállalók gyerekeire is kiterjesztené a korlátozást, nem csak a népszavazás után érkezőkére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.