BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fordul-e a kocka? Elkezdődött az újabb amerikai előválasztás

A trendek megfordítását vagy épp a most élen állók erősődését hozza-e a másodikként választó amerikai állam - ez a nagy kérdés a New Hampshire-i előválasztáson.

Újra az elnökjelöltek harcára figyel Amerika: helyi idő szerint reggel nyolc órakor - ez Közép-Európában délután 2 - kinyitottak a szavazóhelyiségek New Hampshire-ben, hogy folytatódjon a két nagy párt elnökjelöltjének kiválasztása.

New Hampshire kicsi állam, kevés delegáltat küld a pártok nyári jelölőgyűlésére, ahol döntenek a jelöltről - a demokraták 4051 delegáltjából 24, a republikánusok 2472-éből 23 kiléte dől ma el. Korán választó államként mégis különösen nagy a jelentősége a mostani eredménynek.

A demokrata oldalon egyértelműnek látszik Bernie Sanders győzelme, csakhogy pont a lefutottnak tekintett szavazás miatt már az is Hillary Clintont erősítheti, ha végül csak tíz százalékpont körüli hátránya lenne. Ez pedig nem is lehetetlen a legfrissebb felmérések szerint: míg pár hete Sandersnek még jó 20-30 százalékos előnyt mértek az államban, a legújabb közvélemény-kutatások azt sem zárják ki, hogy Clinton 10 százalék körüli vereséggel megússza. A nagy kérdés persze az, hogy a február végén szavazó államokban lehet-e a magát demokratikus szocialistának nevező Sandersnek esélye behozni ellenfele ott óriási előnyét, ebben lesz kulcsfontosságú a mai eredmény és az, hogy ezt a két jelölt hogyan magyarázza majd meg.

A republikánusoknál papírforma szerint Donald Trumpnak kéne ma nyernie, ám nem mindegy, mennyivel, és az sem, ki jön be mögötte a második helyre. A némileg meglepő iowai vereség után New Hamsphire Trumpnak áll minden közvélemény-kutatásban, az egyes felmérések azonban abban már nem egyeznek meg, hogy a mérsékeltek és a pártelit új kedvence, Marco Rubio, az ultrakonzervatív iowai győztes, Ted Cruz, vagy John Kasich lehet a második. Három oldalról is nagy tehát a harc: Trump verhetetlen imázsát próbálja visszaszerezni, Rubio, Kasich és Jeb Bush egymással küzdenek, melyikük válhat a mérsékeltek egyetlen reményévé (Rubio harmadik helye Iowában szinte győzelemmel ért fel emiatt számára, de New Hampshire-ben sokkal szorosabb eredményt jósolnak), Cruz pedig igyekszik nem beszorulni Trump populizmusa és riválisai nála jóval mérsékeltebb irányvonala közé. A többi jelölt számára igazán csak a versenyben maradás a tét - egyelőre úgy tűnik, nem sok eséllyel.

A mai az első klasszikus értelemben vett előválasztás, amikor csak szavaznak a polgárok, nem jelölőgyűlésen próbálják meggyőzni egymást. A részvételi szabály egyszerű: a pártok elkötelezettjei saját előválasztásukon vehetnek részt, de a korábban pártot nem választók is elmehetnek az egyik szavazásra. A szavazóhelyiségek este hétkor - ez nálunk éjjel egy óra - zárnak, hajnalra már tudni fogjuk az eredményeket. A delegáltakat a nyári jelölőgyűlésre mindkét pártnál a szavazatokkal arányosan osztják ki.

Mintkét nagy párt még két előválasztást tart ezen kívül februárban, de a nevadai és a dél-karolinai is sokkal inkább a trendek figyelése, valamint a lélektani jelentősége miatt lesz fontos, mintsem a delegáltak száma miatt. A legnagyobb napja az előválasztásoknak március elsején következhet, amikor a szuperkedden mindkét párt a delegáltjai mintegy negyedét kiválasztja egyetlen nap alatt. Sőt, ez lehet az az időpont is, amikor Michael Bloomberg, New York volt polgármestere bejelentheti, hogy elindul az elnökjelöltségért függetlenként - ha igaz lesz, amit a Financial Times megírt, ez alapjaiban kavarhatja meg az egész elnökválasztást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.