Egy ébren töltött brüsszeli éjszaka után reggelre, legkésőbb délelőttre mindenben megállapodnak az EU állam- és kormányfői, David Cameron brit miniszterelnök még a nap folyamán kormányülést tart, este pedig már be is jelenti, hogy júniusra írják ki a népszavazást az Egyesült Királyság uniós tagságáról. Ezt vázolták fel hiperoptimista forgatókönyvként uniós szakértők az EU-csúcs előtt, amelynek fő témája még akkor is a britek bennmaradását szolgáló javaslatcsomag, ha melléje olyan terület is társult, mint a menekültválság, illetve Schengen kérdése. Az elmúlt hetekben szinte egész Európát végigtárgyaló Cameron minden előzetes egyeztetés ellenére sem tudott úgy megérkezni Brüsszelbe, hogy ott már csak egy kész nyilatkozattervezetről kelljen vitatkozni, a több brit lap által megszerzett vázlatban a nyitott kérdéseket jelző szögletes zárójelben szerepeltek azok a témák, amelyek végig a legforróbbnak tűntek.
Ilyen az eurózónán kívül maradt EU-országok beleszólási joga a valutaövezet őket is érintő ügyeibe – ebben a brit vétótól, illetve City érdekérvényesítésétől tartó franciák Cameron fő ellenlábasai. (Francois Hollande francia államfő Brüsszelbe érkezésekor is azt mondta, hogy a briteknek benn kell maradniuk az unióban, de vétóról szó se lehet.) A másik nyitott kérdés a bevándorlók, köztük az uniós munkavállalók szociális ellátása: ennek időbeli és anyagi korlátozására többféle megoldási javaslat is született tavaly november, vagyis az eredeti terv ismertetése óta, de áttörést nem sikerült elérni. A korlátozások ellen leginkább az EU keleti tagjai tiltakoznak, élükön a visegrádi négyekkel, bár ez utóbbi csoport sem egységes (a Bloomberg értesülése szerint Robert Fico szlovák kormányfő Brüsszelbe indulás előtt odahaza kirajzolódó kompromisszumról beszélt).
Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker a tanácskozás előtt Brüsszelben újságírók előtt úgy fogalmazott, elég biztos abban, hogy megállapodnak, bár egyes pontokon még sok vitatni való van. Cameron mindenesetre jelezte: nem akarja szakításra vinni az ügyet ezen a csúcson. Sokkal fontosabb, hogy jó megállapodást érjünk el – fogalmazott a tanácskozás kezdete előtt –, mint hogy mindenáron elérjünk valamit. A brit kormányfő ezzel Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének is felelt, aki megérkezésekor azt mondta: ez a csúcs vagy nagy sikert hoz, vagy nagy bukást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.