Nemzetközi jogi akadályokba ütközhet az Európai Unió és Törökország megállapodása a menekültválság kezeléséről – figyelmeztetett az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) miután az EU állam- és kormányfői nyilatkozatban ismertették, mire jutottak a Törökország részvételével megtartott hétfői csúcstalálkozón. Döntés ugyan nem született az ott előadott váratlan török javaslatokról, de leszögezték, hogy azok mentén dolgoznak tovább a március 17-18-i újabb uniós csúcsig.
A javaslatok között szerepelt, hogy a jövőben minden, Törökországból a görög szigetekre újonnan átkelő irreguláris migránst visszaküldenek az EU költségén, nem csak a szíreket. Ahány szírt visszafogad Törökország a görög szigetekről, ugyanannyit telepítenek át majd Törökországból az uniós tagállamokba. (Azt nem tudni, mit kezdenek majd a törökök a nem szír menekültekkel, mint ahogy azt sem, mi lesz azokkal, akik már most ott vannak Görögországban, akár a szigeteken, akár a macedón határnál.) Az UNHCR aggályait fejezte ki amiatt, hogy a nemzetközi kötelezettségvállalásoknak megfelelő eljárások nélkül visznek át embereket egyik országból a másikba. Az EU büntetőjogi együttműködési szervezete pedig arra hívta fel a figyelmet már februárban – derül ki a Politico által ismertetett jelentésükből –, hogy Törökországban hiányzik az infrastruktúra a menedékkérelmi vagy a vízumeljárások lefolytatásához, nem beszélve a független igazságszolgáltatásról. Az Eurojust szerint a török kormány és a lakosság támogatja az embercsempészeket, hogy elvigyék a menekülteket Törökországból – kérdés, ezen mennyit változtat, ha az EU teljesíti az Ahmet Davotoglu kormányfő által prezentált elvárásokat. Ezek között szerepelt az, hogy idén június végéig kapjanak vízummentességet a török állampolgárok az EU-ban, és gyorsítsák fel annak a 3 milliárd eurónak folyósítását, amelyet az EU már jóváhagyott a törökországi menekülthelyzet kezelésének támogatására.
A nyilatkozat emlékeztetett rá: el kell érni, hogy a schengeni térség minden tagja újra teljes körűen alkalmazza a határellenőrzési kódexet, és fel kell hagyni a menekültek továbbküldésével más uniós országokba. A nyugat-balkáni útvonalon az irreguláris migránsok áramlása mostanra megszűnt – szögezték le az uniós állam- és kormányfők.
A következő csúcs elé kerül majd annak előkészítése, hogy mihamarabb meg lehessen nyitni a török csatlakozási tárgyalások újabb fejezeteit. Ez sem lesz könnyű: a tárgyalásokat eddig is blokkoló Ciprus jelezte, hogy Törökországnak előbb eleget kell tennie régi követeléseiknek, vagyis el kell ismernie a szigetországot és meg kell nyitnia előtte kikötőit és repülőtereit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.