Rengeteget dolgozunk úgy, hogy egy forintot sem kapunk érte – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kutatásából. Egy ember átlagosan napi 214 percet, vagyis három és fél órát tölt otthoni munkával, miközben csak 164 percet termelő tevékenységgel. Szép Katalin, a hivatal kutatója elmondta, ők is meglepődtek ezen az arányon, de az adatot magyarázza, hogy a népesség csak 30 százaléka vesz részt fizetett munkában, házi munkát viszont majdnem mindenki végez.
"Az otthoni munkát is mérni kell, mert csak úgy ítélhető meg a háztartások életszínvonala, ha a vásárolt termékeket és szolgáltatásokat kiegészítjük az otthoni munkával” – emelte ki a kutató. Ezt azzal szemléltette, hogy az otthoni munka fontosságát főleg akkor vesszük észre, ha nincs elvégezve. A 80-as évekhez képest a férfiak többet segítenek a nőknek a háztartási munkában, ami elsősorban a főzésnél jelenik meg, miközben kevesebb karbantartó munkát végeznek.
„Nem egyszerű ezt a napi több mint három óra munkát forintban meghatározni, mert senki nem kap fizetést az otthoni feladatok elvégzéséért” – emelte ki. Ha viszont abból indulunk ki, hogy mással végeztetnénk el ezt a munkát piaci áron, akkor arra jutunk, hogy közel 6000 milliárd forintot ki kitehet az otthoni munka értéke.
„A bejárónő alkalmazása a GDP része, de ha mi végezzük az otthoni feladatokat, akkor az nem” – mondta Cseh Tímea, a hivatal szakértője, aki ennek alapján úgy számol, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 23 százalékkal lenne magasabb, ha az otthoni munkavégzést is beleszámolnánk. (Az emberek idejük 75 százalékát nem munkával töltik, a maradék 25-ből viszont csak tízet számolnak bele a GDP-be.) A KSH kutatása szerint ha a fizetetlen munkaidőt a feladat jellegének megfelelő szakképzett piaci dolgozó bérével korrigáljuk, akkor a fizetetlen munka teljesítményének figyelembevétele a háztartások jövedelmét 33 százalékkal növelné meg.
A lányok rendszeresebben segítenek a szüleiknek, mint a fiúk – ismertette Székely Hajnalka, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke a szervezetük kutatásának eredményét. Az apukák úgy vélték, épp annyira segítik a háztartás vezetését, mint az anyák, azonban az anyák válaszából az derült ki, hogy ők végzik az otthoni munka kétharmadát. „A minimum három gyermeket nevelő családokban a legnagyobb elégedettség ott volt, ahol megosztva végezték az otthoni munkát a szülők” – hangsúlyozta Székely Hajnalka. A nagycsaládosok leginkább maguk oldják meg a háztartási munkát, s nem vonnak be külső segítséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.