BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matolcsy és Orbán sem ment be a Parlamentbe válaszolni

Orbán Viktort és Matolcsy Györgyöt is megpróbálták kérdezni a képviselők a parlament mai ülésén, de sem a kormányfő, sem a jegybankelnök nem ment be az ülésre. Ma több órás vitát tartanak az EU-pénzek felhasználásáról is.

Az MNB-botrány már a mai parlamenti ülés első felszólalásában előkerült: az LMP-s Schiffer András beszélt arról, hogy pártja bár támogatja az MNB monetáris politikáját, a rokoni alapítványok támogatását nem lehet törvényessé tenni. Tállai András államtitkár azt válaszolta neki: a jegybank jól végzi a feladatát, ez a legfontosabb, a kormány pedig nem szólhat bele abba, hogy miképp gazdálkodhatnak az alapítványi pénzekkel. A jobbikos Z. Kárpát Dániel a kilakoltatások kapcsán arról beszélt, hogy a kormány "napalmmal pusztít az út szélén" - ő is behozta ide az MNB ügyeit, szerinte a többletpénzekből ezeket az embereket kellene segíteni. Az MSZP-s Tóth Bertalan pedig azt mondta: eddig egyetlen kormányzati cáfolat sem érkezett arról, hogy az MNB ne törvénytelen módon járt volna el, ne szegte volna meg a monetáris finanszírozás tilalmát. A Fideszből Kósa Lajos eközben a szocialisták szerinte káros és okafogyott aláírásgyűjtéséről beszélt, a KDNP napirend előttijében pedig a magyar-lengyel barátságról volt szó.

A nap legfontosabb témája a kormány és a jegybanki vezetők kérdezése volt, az MNB alapítványainak ügye itt is szóba került. Az MSZP-s Tóth Bertalan például azt kérdezte volna a jegybankelnöktől: "független-e Matolcsy György Matolcsy Györgytől". Az MSZP-ből Bárándy Gergely is Matolcsyhoz adott be azonnali kérdést, azzal a címmel: "Rokonok?". A jegybankelnök azonban nem ment be az ülésre halaszthatatlan közfeladatra hivatkozva, maga helyett Nagy Márton alelnököt küldte be - Bárándy ezt nem fogadta el, ő inkább megvárja Matolcsyt. Tóth Bertalan feltette a kérdését: mikor ismerik el, hogy összejátszottak a kormánnyal? A jegybank alelnöke azt felelte: az alapítványok kaptak egy vagyonjuttatást, ebből vásároltak állampapírt, aminek a hozamából gazdálkodnak.

Orbán Viktort is többen kérdezték volna ma, ám a miniszterelnök nem ment be az ülésre. Harangozó Tamás (MSZP) például arról érdeklődött volna, hogy meddig maradhat Matolcsy és Polt Péter a helyén, Schiffer András pedig arról, hogy "mikor szakad össze ég és föld" - a kormányfő múlt héten a Népszabadságnak azt mondta, ekkor rendülne csak meg a bizalma Matolcsyban.

A kérdések és az azonnali kérdések után nem a megszokott módon folytatódik az ülés: egy hosszú vita következik Orbán Viktor javaslatára arról, hogy miképp használták fel a 2007 és 2013 közti időszakban a Magyarországnak járó uniós pénzeket. A témát azért vitték be a parlamentbe, mert "ez a magyarok pénze, nem az EU pénze" - mondta Lázár János. Azt is felvetette: össze kell számolni, milyen gazdasági előnyökről mondott le Magyarország, amikért cserébe ezeket az összegeket megkapta. Mint mondta, "össze kell szedni, hogy Magyarország milyen gazdasági előnyöket adott az EU-nak. Volt egy olyan összeg, amit Magyarország kapott, szerintem ez sokkal kisebb, mint ahogyan azt sokan hiszik". Az Európai Bizottság "szándékosan és tudatosan akadályokat állít az elé", hogy a forrásokat lehívhassák - mondta. Azt is hozzátette: hiba volt, hogy a pénzek nagy részét nem a kisvállalkozások kapták.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.