Puerto Rico ugyan nem önálló állama az USA-nak, de az előválasztási folyamatban részt vesz, ráadásul nem is kis súllyal: a demokraták júliusi jelöltállító gyűlésére 60 delegáltat küld, ami olyan súlyt ad neki, mint egy közepesen nagy államnak. Ebből a hatvan delegáltból a volt külügyminiszter 36-ot szerzett meg, míg Bernie Sanders vermonti szenátor 24-et.
A kötött mandátumú delegáltak számában Clinton így 1776-1501-re vezet - a győzelemhez 2026 kell. Még nagyobb a különbség, ha a pártelit szabad mandátumú szuperdelegáltjait is hozzáadjuk ehhez, akkor Clinton már 2300 delegáltnál jár; velük együtt számolva a többséget 2383 jelenti. Sanders többször is elmondta, mindent megtesz, hogy a szuperdelegáltak, akik még megváltoztathatják, kire szavaznak, őt válasszák - azonban olyan még nem láttunk, hogy a szabad mandátumúak többsége ne amellett álljon ki, akit a nép többsége is elnökjelöltnek választott.
Holnap jön az előválasztások utolsó nagy napja: hat államban szavaznak, összesen 694 delegáltról döntenek. A kulcs egyértelműen Kalifornia, a legtöbb delegáltat küldő állam, de szintén nagy jelentősége lesz New Jersey-nek is - Új-Mexikó, Montana, Észak-, valamint Dél-Dakota mögöttük jócskán háttérbe szorul. Mivel minden államban a szavazatok arányában osztják ki a delegáltakat, a választási matematika elég egyszerű: ha Clinton átlagosan 37 százalékot szerez, ő az elnökjelölt. Ahhoz pedig elképesztő meglepetés - és a közvélemény-kutatók drámai leégése - kellene, hogy ez ne így legyen: Kaliforniában a legfrissebb kutatások is az ő előnyét mérik, igaz, a korábbi kétszámjegyű különbség helyett 2-4 százalékponttal vezet csak, míg New Jersey legújabb felmérései szerint húsz százalékpont körüli az ottani előnye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.