Itt a vége az amerikai előválasztásoknak - egy hónappal az után, hogy Donald Trump lett a republikánusok elnökjelöltje, ma eldőlt, hogy a demokratáktól Hillary Clinton indul a novemberi elnökválasztáson. A demokraták ma hat államban szavaztak, a volt külügyminiszter pedig átlépte a 2026-os határt, ahány delegáltra szükség lesz a júliusi jelöltállító gyűlésen ahhoz, hogy a kötött mandátumú delegáltak többsége az övé legyen. Ez az első alkalom az amerikai történelemben, hogy valamelyik nagy párt elnökjelöltje egy nő lett. A két eddigi elnökaspiráns hamarosan leül tárgyalni egymással, Bernie Sanders pedig, aki azt ígérte, hogy nem lép vissza, holnapra kért találkozót Barack Obamától.
Mivel a delegáltakat a demokratáknál minden államban a szavazatokkal arányosan osztják szét, azt előre lehetett tudni: Clintonnak most elég lett volna 31 százalékot szerezni ahhoz, hogy ő legyen az elnökjelölt. Ennél persze jóval erősebb szereplést várt: a most szavazók közül a második legtöbb delegáltat küldő államban, New Jersey-ben húsz százalékpont környéki fölényt jósoltak neki, ahogy a legfontosabb helyen, Kaliforniában is az ő előnyét mérték Bernie Sandersszel szemben. Izgalomra igazán csak az adhatott okot a Clinton-kampánystábban, hogy Kaliforniából a múlt héten már olyan közvélemény-kutatások érkeztek, amelyek a korábbi kétszámjegyű különbség helyett csak 2-4 százalékpontos előnyt mértek.
Ezután már csak egy előválasztást tartanak, de ez nem befolyásol semmit: egy hét múlva szavaznak a fővárosi demokraták, akik mindössze húsz delegált kilétéről döntenek. Rajtuk kívül még a pártelit 714 szabad mandátumú szuperdelegáltja szavaz az elnökjelöltre; Sanders korábban már többször jelezte, mindent megtesz, hogy őket rábírja, szavazzanak inkább rá, de ez igencsak valószínűtlen. Emögött nem a pártvezetők Clinton-párti összeesküvése áll, ahogy Sanders sok rajongója gondolja, hanem egyszerűen az a tény: soha nem fordult még elő, hogy a szuperdelegáltak szembeforduljanak a népakarattal. Clinton közel négymillióval több szavazatot szerzett - a választók döntése egyértelmű volt. Aggodalomra az adhat okot a pártban, hogy Sanders a közvélemény-kutatások szerint simábban verné Trumpot, mint amekkora Clinton előnye a republikánus jelölttel szemben - de nagy kérdés még, hogy hogyan változnak a preferenciák a következő hetekben-hónapokban, amikor már nem a párton belüli választás lesz a középpontban. Az is kérdés, hogy Sanders valóban megpróbálja-e a lehetetlent, maga mellé állítani a szuperdelegáltakat: érthető, hogy eddig ezt ígérte, de az sem volna kizárt, hogy ezután beáll Clinton támogatói közé, hiába ígérte még a mai választások után is, hogy tovább küzd. Clinton 2008-ban két nappal az utolsó előválasztások után jelentette be, hogy nem próbálja a szuperdelegáltakat megnyerni, inkább Barack Obamát támogatja.
Innentől pedig a fő kérdés az lesz, hogy miképp alakul Clinton és Trump népszerűsége. A napokban megjelent közvélemény-kutatások átlagosan 4-5 százalékpontos Clinton-előnyt mértek, igaz, volt olyan is, amely csak 1, de olyan is, amely 9 százalékpont előnyt adott Clintonnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.